Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FILM: Premiery

MISI
Z takim kalibrem John McClane nie musi się obawiać nikogo Fot. Imperial - Cinepix
Z takim kalibrem John McClane nie musi się obawiać nikogo Fot. Imperial - Cinepix
{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, IMAX, KIJÓW.CENTRUM} Szklana pułapka 5

Z takim kalibrem John McClane nie musi się obawiać nikogo Fot. Imperial - Cinepix

Reżyseria: John Moore. Występują: Bruce Willis, Jai Courtney, Radivoje Bukvic.

Bruce Willis już po raz piąty wciela się w detektywa Johna McClane'a. Tym razem stawia czoło korupcji i personalnym rozgrywkom politycznym. Jedzie do Moskwy, żeby namierzyć swojego syna Jacka (Jai Courtney), z którym jest skłócony. Ze zdziwieniem odkrywa, że chłopak jest tajniakiem i chroni rządowego demaskatora, Komarova. McClane'owie muszą odłożyć swoje zatargi na bok i zrobić wszystko, co w ich mocy, żeby zapewnić Komarovowi bezpieczeństwo i zapobiec zbrodni, do której ma dojść w najbardziej opustoszałym miejscu na Ziemi, czyli Czarnobylu.

"Szklana pułapka" weszła do kin 25 lat temu. Widzowie pokochali nowego bohatera - Johna McClane'a, który zmienił oblicze filmów akcji. McClane to zwykły człowiek, który musi stawić czoło niezwykłemu zadaniu. Właśnie ta przeciętność wyróżnia go na tle niemal komiksowych bohaterów kina akcji i sprawiła, że zapisał się na kartach filmowej historii.

Grający tę postać od początku Bruce Willis to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych amerykańskich aktorów. Na swoim koncie ma role w tak kultowych filmach, jak "Pulp Fiction" czy "Szósty zmysł". Popularność przyniosła mu rola w serialu "Na wariackich papierach" - za rolę prywatnego detektywa Davida Addisona otrzymał Złotego Globa i nagrodę Emmy.

W 1997 roku założył grupę teatralną A Company of Fools, która występuje w teatrach w całych Stanach Zjednoczonych. Jest też muzykiem. W 1986 roku nagrał płytę "The Return of Bruno", która pokryła się platyną. W 2002 roku wyruszył w trasę koncertową - grał m.in. w Iraku dla żołnierzy.

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Tajemnica Westerplatte

Reżyseria: Paweł Chochlew. Występują: Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, Przemysław Cypryański.

Opowieść relacjonująca jeden z najbardziej dramatycznych epizodów II wojny światowej. 1 września 1939 wojska niemieckie zaatakowały polską placówkę wojskową Westerplatte. Licząca ok. 180 żołnierzy załoga przez 7 dni stawiała opór kilkutysięcznej armii niemieckiej wspieranej przez ciężką artylerię, lotnictwo oraz pancernik Schleswig-Holstein.

Produkcji tego filmu od początku towarzyszyło mnóstwo zawirowań. Przeciwko scenariuszowi filmu protestował dr Andrzej Drzycimski, autor biografii majora Henryka Sucharskiego, a także Mariusz Wójtowicz Podhorski, pełnomocnik wojewody pomorskiego do spraw rewitalizacji Westerplatte. Kontrowersyjne - jak przeczytano w tekście - sceny miały być na ekranie hańbiące dobre imię broniącego ojczyzny żołnierza polskiego. Twórca ugiął się pod ciężarem krytyki i usunął ze scenariusza te sekwencje.

Z produkcji wycofało się też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wcześniej przyznał na realizację filmu dofinansowanie w kwocie 3,5 miliona złotych. Nawet po odwołaniu się od decyzji kłopoty trwały: ekipie filmowej zabroniono kręcić zdjęć na wojskowym poligonie. Produkcję przeniesiono na Litwę, ale tamtejszy producent okazał się nieuczciwy, a dokończenie filmu wydawało się coraz mniej możliwe. Wydawało się, że odejście z planu (na skutek choroby) grającego rolę majora Sucharskiego Bogusława Lindy ostatecznie pogrąży "Westerplatte". Aktor po zejściu z planu już na niego nie powrócił, a ostatecznie w postać Sucharskiego wcielił się Michał Żebrowski. Na tę rolę próbuje zresztą zwrócić uwagę sam reżyser, mówiąc w wywiadach: "Michał zagrał przepiękną, trudną i niejednoznaczną rolę. Taką, która będzie podlegała wielu ocenom, ale zapada też w pamięć".
{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Piękne istoty

Reżyseria: Richard LaGravenese. Występują: Alice Englert, Jack O'Connell, Jeremy Irons.

Dramat fantasy. Uczeń szkoły średniej Ethan Wate poznaje 16-letnią Lenę Duchannes, obdarzoną niezwykłymi mocami. Oboje muszą stawić czoła klątwie, która ciąży na jej rodzinie od pokoleń.

Film powstał na podstawie książki Kami Garcii i Margaret Stohl. "Piękne istoty" to powieść dla młodzieży, napisana przez duet pisarski: Kami Garcia i Margaret Stohl. W 2009 roku książka znalazła się na pierwszym miejscu listy 10 najlepiej sprzedających się książek dla młodzieży internetowej księgarni Amazon.

Reżyserią filmu na podstawie scenariusza własnego autorstwa zajął się Richard LaGravenese, który już za swój pierwszy scenariusz oryginalny - do filmu "Fisher King" - otrzymał nominację do "Oscara". Jego talent scenariopisarski potwierdziły późniejsze filmy, m.in.: "Co się zdarzyło w Madison County", "Zaklinacz koni", "A Little Princess", "The Mirror Has Two Faces" i "Beloved". Ten ostatni jest adaptacją powieści Toni Morrison, wyróżnionej Nagrodą Pulitzera. Reżyserował Jonathan Demme, zaś w roli głównej wystąpiła Oprah Winfrey, zarazem producentka filmu. Na podstawie scenariusza LaGravenese'a swój debiutancki film - "Unstrung Heroes" - zrealizowała sławna aktorka Diane Keaton. Obraz ten był prezentowany na festiwalu w Cannes, w sekcji "Un Certain Regard".

{ARS, KINO POD BARANAMI}

Zamieszkajmy razem

Reżyseria: Stephane Robelin. Występują: Guy Bedos, Daniel Bruhl, Geraldine Chaplin.

Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości...

Reżyser Stéphane Robelin dowcipnie i lekko pokazał w swoim filmie niełatwy temat, jakim jest jesień życia. Powstała pokrzepiająca, ciepła i bardzo zabawna komedia o radości życia oraz o tym, że młodym można się czuć bez względu na wiek. Siłą "Zamieszkajmy razem" jest humor oraz brawurowe aktorstwo gwiazd światowego kina - Jane Fondy, Geraldine Chaplin, Pierre'a Richarda, Claude'a Richa, Guya Bedosa oraz Daniela Brühla.

Robelin zaczął swoją przygodę z filmem w 1990 roku. Najpierw reżyserował filmy krótkometrażowe, do których pisał też scenariusze. Później nawiązał współpracę z telewizją i realizował filmy dokumentalne, głównie dla francuskiej stacji France 2. Jego debiut fabularny "Real Movie" (2004) miał swoją premierę na Festiwalu Francuskich Filmów Undergraundowych Dashanzi w Pekinie. "Zamieszkajmy razem" to drugi film fabularny Robelina.
- Jane Fonda to dla mnie legendarna aktorka - mówił w jednym z wywiadów. - Uwielbiam wiele jej filmów, choćby "Klute" czy "Powrót do domu". Oprócz tego jest znana ze swojej aktywności politycznej i silnej osobowości. Jane nie grała we Francji od 40 lat - ostatnio w filmie Godarda "Wszystko w porządku" - ale mówi biegle po francusku. Postanowiliśmy więc spróbować szczęścia. Spodobał jej się scenariusz, a kiedy usłyszała, że może zagrać z Geraldine Chaplin i czołowymi francuskimi aktorami starszego pokolenia, ochoczo w to weszła.

{KIJÓW.CENTRUM, MIKRO}

Swing

Reżyseria: Abelard Giza. Występują: Julia Kamińska, Szymon Jachimek, Kacper Ruciński.

Pierwszy kinowy film twórców kabaretu Limo to szalona komedia pomyłek. Marek - fan internetowych forów - postanawia odświeżyć związek z Lucyną za pomocą seksu grupowego. Namówienie swojej dziewczyny i przyjaciela na swing wydaje się być misją niemożliwą i, na szczęście dla widzów, faktycznie nie jest łatwe. Wbrew pozorom "Swing" to opowieść o miłości, przyjaźni oraz tak rzadkiej dzisiaj szczerości. W filmie znajdziemy elementy teatru, kabaretu i sitcomu. Nic dziwnego - za reżyserię filmu odpowiada Abelard Giza, założyciel i lider kabaretu Limo, od lat zajmujący się również reżyserią filmową i teatralną. W 2003 roku sam nakręcił komedię "Wożonko", która dzięki internetowi została obejrzana przez setki tysięcy osób w całym kraju. Następnie zrealizował "Towar" (2005) i "W stepie szerokim (2007), za które dostał wiele nagród na różnych festiwalach i przeglądach kina niezależnego.

Przez ostatnie lata skupił się na działalności kabaretowej, zaś talent filmowy rozwijał, pisząc scenariusze i reżyserując krótkie filmiki, które nierzadko stawały się przebojami internetu.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski