Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FILM: Premiery

MISI
Być jak Kazimierz Deyna Fot. Next Film
Być jak Kazimierz Deyna Fot. Next Film
{MULTIKINO, ARS, AGRAFKA, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA, KINO POD BARANAMI, MIKRO} Być jak Kazimierz Deyna

Być jak Kazimierz Deyna Fot. Next Film

Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz. Występują: Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela.

Bezpretensjonalna, ciepła i optymistyczna komedia o pewnym Kaziku, urodzonym w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec wziął to za znak: postanowił, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera - miejscowego rolnika - zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

Podczas ubiegłorocznego Ińskiego Lata Filmowego komedia otrzymała nagrodę Złotej Rybki, natomiast na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" - Grand Prix Wielki Jantar, uzasadniony jako wyróżnienie za "rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce". Na tym samym festiwalu operator filmu Tomasz Naumiuk wyróżniony został za "konsekwencję, za pomysł plastyczny i idealne zestrojenie się z ideą filmu", a aktorka Gabriela Muskała za rolę kobiecą, którą cechowały "hojność i trafność w korzystaniu z kolorów palety aktorskich środków wyrazu".

{KINO POD BARANAMI}

Za wzgórzami

Reżyseria: Cristian Mungiu. Występują: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuta.

Najnowszy film twórcy Cristiana Mungiu "Za wzgórzami" - autora docenionego na wielu festiwalach filmu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" - nagrodzony został na zeszłorocznym festiwalu w Cannes za scenariusz i najlepsze kreacje aktorskie. Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji. Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.

Cristian Mungiu mówił po premierze: - Dla mnie ten film opowiada przede wszystkim o miłości i wolnej woli. O tym, jak namiętność może obrócić dobro i zło w koncepty bardzo sobie bliskie. Największe błędy tego świata popełniono w imię wiary i z absolutnym przekonaniem, że czynimy dobrze. Zarówno poprzedni film Mungiu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", jak i "Za wzgórzami" były rumuńskimi kandydatami do Oscara. "4 miesiące..." dodatkowo nominowano do Złotego Globu.
{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Hitchcock

Reżyseria: Sacha Gervasi. Występują: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson.

Fascynująca historia powstania jednego z najsłynniejszych filmów w dziejach kina. U szczytu kariery legendarny reżyser Alfred Hitchcock postanawia zrealizować horror zatytułowany "Psychoza". Gdy hollywoodzkie studia odrzucają projekt, Hitchcock postanawia sam go sfinansować, co prowadzi do nieoczekiwanych konsekwencji w jego życiu zawodowym i prywatnym.

W rolach głównych w filmie występują: laureat Oscara Anthony Hopkins ("Milczenie owiec"), laureatka Oscara Helen Mirren ("Królowa"), Scarlett Johansson ("Wszystko gra"), Jessica Biel ("Iluzjonista"), nominowana do Oscara Toni Collette ("Szósty zmysł"), Ralph Macchio (serial TV "Brzydula"), Danny Huston ("Gniew tytanów") i James D'Arcy ("Pan i władca: Na krańcu świata"). Za reżyserię filmu odpowiada Sacha Gervasi, autor scenariusza do "Terminala".

{KIKA}

Porwanie

Reżyseria: Tobias Lindholm. Występują: Pilou Asbek, Soren Malling, Dar Salim.

Statek towarowy MV Rozen płynie w stronę portu, gdy zostaje porwany przez somalijskich piratów, grasujących na Oceanie Indyjskim. Na pokładzie znajdują się między innymi: kucharz Mikkel (Pilou Asbek) i mechanik Jan (Roland Moller). Razem z innymi marynarzami stają się oni zakładnikami, stawką w grze jest ich życie. Piraci żądają okupu w wysokości kilku milionów dolarów, pomiędzy nimi i prezesem towarzystwa żeglugowego (Soren Malling) rozgrywa się psychologiczny dramat.

Duńska produkcja pokazywana była na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, reżyser i scenarzysta filmu natomiast - Tobias Lindholm - otrzymał główną nagrodę Złotego Aleksandra na festiwalu Thessaloniki, a także nominację do Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.

{KINO POD BARANAMI, MIKRO}

Tabu

Reżyseria: Miguel Gomes. Występują: Teresa Madruga, Ana Moreira, Laura Soveral.

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych...

Swoim wspaniałym czarno-białym obrazem Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu. Żartobliwie sięga po doskonale znane elementy, ale bawiąc się nimi, tworzy coś nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny. Rozpięta między współczesną Portugalią i kolonialną Afryką opowieść zdobyła Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI na Berlinale 2012.
Reżyser Miguel Gomes opowiada: - Moje filmy są w dużym stopniu efektem improwizacji, która wynika z braku funduszy na realizację scenariusza. W Portugalii istnieje powiedzenie, że czasami dobre rzeczy wynikają ze złych okoliczności. Fakt, że robimy filmy o bardzo małych budżetach w porównaniu z budżetami innych krajów europejskich: Hiszpanii, Włoch, Anglii czy Niemiec, sprawia, że nie mamy ciśnienia, aby robić filmy kasowe. Nie oczekuje się od nas wielkich hitów, więc mamy dużo więcej artystycznej wolności. To nasza jedyna korzyść z bycia biednym.

{MULTIKINO, ARS, CINEMA CITY PLAZA, KINO POD BARANAMI, MIKRO}

Weekend z królem

Reżyseria: Roger Michell. Występują: Laura Linney, Bill Murray, Samuel West.

Kontynuacja przygód królewskiej rodziny, wcześniej błyskotliwie sportretowanej przez Colina Firtha i Helenę Bonham-Carter w oscarowej komedii "Jak zostać królem". Tym razem będziemy uczestniczyć w niezwykłym romansie za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. "Weekend z królem" to pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy (trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney, gwiazda "Egzorcyzmów Emily Rose" i "To właśnie miłość"), dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta (kolejna wirtuozerska kreacja Billa Murraya po nominacji do Oscara za "Między słowami"), której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI (Samuel West, znany z "Notting Hill" oraz "Powrót do Howard's End") i królowej Elżbiety (Olivia Coleman, znakomita jako córka Margaret Thatcher w "Żelaznej Damie").

Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików małżonka (Olivia Williams, uznawana w Hollywood za mistrzynię drugiego planu po rewelacyjnych rolach w filmie Romana Polańskiego "Autor widmo" i thrillerze wszech czasów -- "Szóstym zmyśle", w którym zagrała u boku Bruce'a Willisa) uczynią weekend spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej niezapomnianym.

Intymny portret największych osobowości polityki XX wieku wyreżyserował specjalista od komedii na królewskim poziomie Roger Michell ("Notting Hill").

{MULTIKINO, ARS, AGRAFKA, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, ZAKOPIANKA}

Daję nam rok

Reżyseria: Dan Mazer. Występują: Rose Byrne, Rafe Spall, Anna Faris.

Ten film to spełnienie marzeń miłośników dobrych komedii. Producenci "To właśnie miłość", "Dziennika Bridget Jones" i scenarzysta "Borata" połączyli siły, tworząc historię, która już została okrzyknięta najzabawniejszą brytyjską komedią roku.
To, co zazwyczaj dzieje się tuż po ślubie, to gotowy scenariusz na oscarową komedię. Nat (Rose Byrne) jest atrakcyjna i przedsiębiorcza, Josh (Rafe Spall) to niezbyt znany pisarz ze specyficznym poczuciem humoru. Jego denerwuje, jak ona śpiewa, ona wstydzi się, kiedy on tańczy. Pierwszy kryzys małżeński zbiega się z pojawieniem się przystojnego i bardzo pomysłowego Amerykanina (Simon Baker) i byłej dziewczyny Josha Chloe (Anna Faris). Kiedy przeciwieństwa przestają się przyciągać, a prawdziwa miłość wciąż może czekać za rogiem, wspólny pierwszy rok zaczyna wydawać się nieosiągalny.

{MULTIKINO, CINEMA CITY BONARKA, GALERIA KAZIMIERZ, PLAZA, ZAKOPIANKA}

Wiecznie żywy

Reżyseria: Jonathan Levine. Występują: Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Rob Corddry.

Przed wielu laty tajemniczy wirus zniszczył cywilizację, a większość ludzi zamienił w mięsożerne potwory, które zostały pozbawione jakichkolwiek wspomnień z ich poprzedniego wcielenia. Nieliczni ludzie, którzy przetrwali tę tragedię zdrowi, ukrywają się przed krwiożerczymi bestiami w zabarykadowanych miastach. Żyją w ciągłym, paraliżującym strachu przed śmiercią. Pewnego razu dochodzi do dramatycznego spotkania pomiędzy żądnymi krwi zombie a grupą ludzi. Wbrew wszelkim oczekiwaniom R (Nicholas Hoult), uduchowiony zombie, tak mocno ulega czarowi pięknej i - co najważniejsze - żyjącej Julie (Teresa Palmer), że ratuje ją przed swoimi żądnymi ludzkiego mięsa pobratymcami. Sytuacja rozwija się w sposób nieoczekiwany dla obojga bohaterów. Julie udaje się wzbudzić w R emocje, o których dawno zapomniał. Dziewczyna uświadamia sobie, że R jest kimś więcej niż tylko mięsożerną bestią. Mimo to zakochuje się.

(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski