Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film

MISI
Fot. Monolith Plus
Fot. Monolith Plus
Reżyseria: Uli Edel. Występują: Martina Gedeck, Moritz Blaubtrau, Johanna Wokalek.

Fot. Monolith Plus

Baader - Meinhof

Najnowszy film reżysera Ulego Edela ("Dzieci z Dworca Zoo", "Piekielny Brooklyn"), a także scenarzysty oraz producenta Bernda Eichingera (w 2003 r. Oscar za "Nigdzie w Afryce" oraz nominacja do Oscara w 2005 r. za "Upadek").
Republika Federalna Niemiec, lata 70. Krwawe zamachy bombowe, zagrożenie terroryzmem i strach przed wewnętrznym wrogiem podkopują ciągle jeszcze wątłe fundamenty niemieckiej demokracji. Radykalni działacze lewicowi - Andreas Baader (Moritz Bleibtreu), Ulrike Meinhof (Martina Gedeck) i Gudrun Ensslin (Johanna Wokalek) - wydają wojnę wszystkiemu, co w ich mniemaniu stanowi nowe oblicze faszyzmu: amerykańskiemu imperializmowi, wspieranemu przez niemieckie elity władzy, w znacznej części naznaczone nazistowską przeszłością. Radykałowie dążą do stworzenia społeczeństwa, które będzie bardziej przyjazne ludziom, ale metody, których używają do realizacji tego ideału, są nieludzkie. Jedyną osobą, która jest w stanie ich zrozumieć, jest dowódca oddziału policji, który ma za zadanie ich powstrzymać - Horst Herold (Bruno Ganz). Chociaż jego pościg za młodymi terrorystami zakończy się sukcesem, Herold zdaje sobie sprawę, że ich pojmanie to jedynie początek zaciętej walki z nieuchwytnym wrogiem...
Podczas wizyty szacha Iranu w Berlinie dochodzi do krwawo stłumionych przez policję zamieszek na ulicach miasta. To stanie się iskrą, która poderwie młodych ludzi do stawienia oporu przeciwko prawicowym tendencjom polityki rządu i stanie się przyczyną powołania tajnej organizacji. Wkrótce znana ona będzie całemu światu jako RAF (Red Army Fraction - Frakcja Czerwonej Armii), odpowiedzialna w latach 70. za zamachy bombowe, kradzieże i morderstwa. Działalność RAF doprowadziła w 1977 r. do poważnego kryzysu w państwie, zwanego "niemiecką jesienią".
Większość dialogów oparto na oryginalnych dokumentach, takich jak przemówienia i publikowane teksty oraz na zeznaniach naocznych świadków. Rozmowy między więźniami, odsiadującymi wyroki w Stammheim, odtworzono na podstawie tajnych wiadomości, wymienianych między skazanymi.
"Baader - Meinhof" to dynamiczny i przejmujący film o powstaniu jednej z najsłynniejszych organizacji terrorystycznych ubiegłego stulecia. Pełen dramatyzmu obraz o przemianach społecznych i portret dwójki ludzi, których skutki działań wpłynęły na historię naszego współczesnego świata. Film po nominacji do tegorocznego Złotego Globu w kategorii: najlepszy film zagraniczny, otrzymał także nominację do BAFTA oraz Oscara. Za świetną pracę kamery w tym filmie, autor zdjęć - Rainer Klausman, został uhonorowany Brązową Żabą na ubiegłorocznym Festiwalu Plus Camerimage. W rolach głównych oglądamy: Moritza Bleibtreu ("Cząstki elementarne", "Biegnij, Lola, biegnij", "Monachium") i Martinę Gedeck ("Dobry Agent", "Życie na podsłuchu").

ZOBACZ FILM>>

{ARS, CINEMA CITY PLAZA, KINO POD BARANAMI}
(MISI)

Zapaśnik

Reżyseria: Darren Aronofsky. Występują: Mickey Rourke, Evan Rachel Wood, Marisa Tomei.
Jeden z najgłośniejszych filmów za oceanem. W późnych latach 80. Randy "The Ram" Robinson (Mickey Rourke) był gwiazdą wrestlingu. Po dwudziestu latach zarabia na życie, występując przed młodymi fanami zapasów w szkolnych salach gimnastycznych i osiedlowych świetlicach na terenie New Jersey. Odrzucony przez córkę (Evan Rachel Wood) i niezdolny do zawarcia jakiegokolwiek związku, Randy żyje tylko emocjami na ringu i uwielbieniem, jakim darzą go wierni fani. Niespodziewanie jednak kłopoty ze zdrowiem zmuszają go do pożegnania ze sportem. Jak piach przez palce umyka mu sens jego dotychczasowego życia, które próbuje na nowo ułożyć. Próbuje ponownie nawiązać kontakt z córką i wdaje się w romans ze starzejącą się striptizerką (Marisa Tomei). Jednak pasja i emocje, jakich doświadczał stojąc w ringu, wciągają Randy'ego "The Ram'a" z powrotem w świat wrestlingu. Filmy Darrena Aroofsky'ego uważane są za kultowe. Nakręcone w 1999 roku "Requiem dla snu" znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych filmów w ponad 150 filmowych rankingach. Obraz ten otrzymał wiele nagród i nominacji, a grającą w nim Ellen Burstyn nominowano do Oscara i Złotego Globu. Debiutem reżyserskim Aronofsky'ego było "Pi", którego premiera odbyła się na festiwalu Sundance w 1998 roku. Za ten film twórca otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, a także Independent Spirit Award za najlepszy oryginalny scenariusz. Trzy Independent Spirit Awards otrzymał także "Zapaśnik". Obraz był nominowany w dwóch kategoriach do Oscara (za role Mickeya Rourke i Marisy Tomei), otrzymał dwa Złote Globy (za rolę Rourke i piosenkę Bruce'a Springsteena).
{MULTIKINO, ARS}
(MISI)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski