Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa jesień z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Najlepsze dokumenty do obejrzenia w internecie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Dalekowschodnia golgota"
"Dalekowschodnia golgota" Materiały prasowe
Krakowski Festiwal Filmowy wraca na autorską platformę KFF VOD z filmami z programu ostatniej edycji. W październiku zobaczymy laureatów prestiżowego międzynarodowego konkursu dokumentalnego. Bilet - tylko 9 zł.

FLESZ - Pijani wciąż prowadzą - jest raport NIK!

od 16 lat

- W oczekiwaniu na kolejną edycję festiwalu wracamy z dziełami docenionymi przez międzynarodowe jury i festiwalową publiczność w tym roku - zaprasza Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu. - Pokażemy dwie poruszające historie rodzinne, dwa mocne dokumentalne komentarze rzeczywistości politycznej w Rosji i Hongkongu i przejmujący portret koreańskiego malarza, odkrywającego przed synem sekrety przeszłości.

Zestawienie otwiera najlepszy film festiwalu, laureat Złotego Rogu, dokument "Dalekowschodnia golgota" (reż. Julia Sergina) nagrodzony przez międzynarodowe jury za “witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację”. „Lepiej być klaunem niż inteligentnym niewolnikiem” – uważa Wiktor Toropcew, youtuber z Kraju Chabarowskiego na wschodnich rubieżach Rosji. Bohater podejmuje walkę z Lewiatanem – lokalną korupcją, powszechną beznadzieją i zastraszaniem niepokornych, próbując wybudzić z letargu rosyjskie społeczeństwo.

Laureat Srebrnego Rogu dla filmu o wysokich walorach artystycznych - "O mężczyźnie, który malował krople wody" (reż. Oan Kim i Brigitte Bouillot) to opowieść o wybitnym koreańskim malarzu Kimie Tschang-Yeul, który przez kilkadziesiąt lat tworzył wariacje wokół motywu wodnych kropli. Wraz z jego synem, współautorem filmu, zanurzamy się w mikrokosmos tej twórczości, mocno naznaczonej filozofią Wschodu. Stopniowo jednak malarstwo Kima odsłania swoje traumatyczne korzenie, sięgające jego wojennych przeżyć. Również sam film czerpie swoją wyrafinowaną formę z ojcowskich fascynacji i obsesji.

Wyróżnienia jury w konkursie dokumentalnym otrzymali Hong Kong Documentary Filmmaker za film “W potrzasku” oraz Angelo Madsen Minax za film “Długa droga do domu”.

Pierwszy z nich to odważny, wciągający film o potrzebie i granicach protestu. Listopad 2019 roku przyniósł w Hongkongu nasilenie protestów przeciwko ustawie o ekstradycji tamtejszych obywateli do Chin. Oglądamy jeden z najbardziej dramatycznych momentów – trwające 13 dni policyjne oblężenie politechniki. Dzięki twórcom dokumentu te surowe materiały zamieniają się w pełne napięcia kino.

Drugi dokument to wielowarstwowy, nowatorski film o rodzinnych tajemnicach i odkrywaniu historii. Autor filmu odwiedza swą mormońską rodzinę trzy lata po wielkiej tragedii i konfrontuje rodzinę z tematem swojej transpłciowej tożsamości. Czy kamera spełnia rolę rodzinnego psychoterapeuty?

Ostatni film w zestawieniu to film nagrodzony przez jury FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) - “Dzieci wroga” (reż. Gorki Glaser-Müller). Córka Patricia Galveza była „narzeczoną dżihadu” – jedną z wielu młodych Europejek, które przeszły na islam i poślubiły bojowników ISIS. Po tragicznej śmierci Amandy jej ojciec podejmuje walkę o odzyskanie siedmiorga swoich wnucząt przebywających w syryjskim obozie dla uchodźców. Gdy okazuje się, że dla szwedzkich władz przyjęcie dzieci dżihadysty stanowi problem, Patricio postanawia działać na własną rękę.

Filmy będą dostępne na platformie KFF VOD (https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/kff-vod/) na terenie całej Polski do 12 listopada. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24 h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Filmowa jesień z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Najlepsze dokumenty do obejrzenia w internecie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski