Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowa kariera czchowskiej baszty?

mab
Grupka lokalnych społeczników już w latach 90. minionego stulecia podjęła starania o ratowanie zabytku. Powstał nawet Społeczny Komitet Renowacji Ruin Baszty, w działalność którego włączył się ówczesny wójt Czchowa, dziś jego burmistrz Roman Olchawa. Poczynaniami komitetu kierował wiele lat z dużym zaangażowaniem Jerzy Pawlak - jego upór wspierany aktywnością innych doprowadził do remontu baszty i otwarcia wieży widokowej dla zwiedzających. Przez wiele sezonów wzgórze zamkowe okupowali tarnowscy archeolodzy pod kierownictwem Andrzeja Szpunara. Badacze natrafili na szereg cennych pamiątek z przeszłości świadczących o istnieniu tu silnego grodu, odsłonili m.in. fragment murów obronnych. W siedzibie Ośrodka Promocji Gminy Czchów można od roku oglądać stałą wystawę poświęconą archeologicznym wykopaliskom. Zgromadzono na niej wiele unikatowych eksponatów z wczesnego średniowiecza, wśród nich grot strzały tatarskiej. Zdaniem archeologów istnieje duże prawdopodobieństwo, że Czchów oblegali przed wiekami wojowniczy Tatarzy.

Grodzisko przed rozbudową

 O średniowiecznej wieży obronnej w Czchowie (będącej pozostałością po grodzie warownym) wiele mówi się w ostatnich latach. Dużo uwagi poświęcają jej dziennikarze, archeolodzy, miłośnicy zabytków, interesują się turyści, a także filmowcy. Baszta na Grodzisku stała się już wizytówką Czchowa, który przed dwoma laty odzyskał prawa miejskie. Ostatnio pojawiła się możliwość częściowej rekonstrukcji zamkowych obiektów przy finansowym współudziale budżetu państwa.
 Władzom samorządowym Czchowa zależy na szerszym wypromowaniu zabytkowych ruin i zarabianiu na obsłudze ruchu turystycznego. Pojawiła się właśnie możliwość dofinansowania z budżetu państwa dalszych prac remontowych na wzgórzu zamkowym.
 - Przygotowujemy obecnie projekt do wniosku dotyczącego tzw. kontraktu województwa z rządem. Chcemy mieć w nim swój udział i skorzystać z możliwości dofinansowania w ramach "odnowy centrów małych miast i wsi" - informuje Roman Olchawa, burmistrz Czchowa. - Mamy zamiar zrekonstruować część odkrytej budowli zamkowej, urządzić punkt gastronomiczny i sprzedaży pamiątek, małe muzeum archeologiczne itp. Jednocześnie planujemy wykonanie dalszych prac remontowych na czchowskim rynku, wydzielenie parkingu przy ul. Węgierskiej__i szereg zabiegów upiększających wygląd miasta.
 Burmistrz nie chce teraz wypowiadać się nt. kosztów przedsięwzięcia. Projekt trafi najpierw do urzędu marszałkowskiego i jeśli zostanie zaakceptowany w Krakowie, przyjdzie jeszcze poczekać na ostateczną wersję kontraktu województwa. Jedno dziś wiadomo, że połowę kosztów "odnowy centrów małych miast i wsi" muszą pokryć zainteresowane samorządy. Druga połowa pochodzić będzie z kasy państwowej.
 Tymczasem czchowska baszta zyskuje sobie coraz większą popularność, nie tylko wśród turystów, urlopowiczów. Kto wie, czy nie zacznie robić... kariery filmowej. Przed tygodniem pojawili się na Grodzisku po raz pierwszy filmowcy, wokół średniowiecznej wieży kręcili sceny do "Ducha gór" z udziałem m.in. Roberta Janowskiego.
 - _Wypada tylko życzyć sobie, by w zabytkowej scenerii naszej baszty rozgrywały się sceny filmów historycznych. Są tu dobre warunki do zainscenizowania nawet rycerskich pojedynków - _twierdzi Elżbieta Kornaś, dyrektorka Ośrodka Promocji Gminy Czchów. - Mam nadzieję, że ekipy filmowe częściej będą do nas zaglądać.
  Tekst i Fot.: (mab)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski