Finał bez mistrza

AS
HOKEJ. Szwecja i Finlandia zagrają w niedzielę w finale mistrzostwach świata rozgrywanych na Słowacji. W pojedynku o brązowy medal Czechy zmierzą się z Rosją.

Czesi nie obronią tytułu mistrzowskiego. W półfinale rozbili ich Szwedzi, wygrywając pewnie 5-2. Pierwsza tercja z obu stron była trochę asekuracyjna. Kiedy w 21 min bramka Eliasa dała Czechom prowadzenie 1-0, wydawało się, że to oni będą w tym meczu górą. W 25 min Szwedzi, grając w przewadze, wyrównali (Berglund) i złapali wiatr w żagle. Częściej atakowali, więcej strzelali i w 36 min po kapitalnym uderzeniu z nadgarstka Backlunda prowadzili 2-1. Mogli w tej tercji podwyższyć prowadzenie, ale w 38 min Eriksson nie wykorzystał karnego. W trzeciej tercji Czesi atakowali, ale nadziewali się na świetne kontry Szwedów i było 4-1. W 55 min Elias trafił po raz drugi do siatki, Czesi zerwali się do szturmu. W ostatnich 87 sekundach wycofali bramkarza, ale krążek przejęli rywale i Berglund zdobył swego ósmego gola w MŚ.

Niespodzianka była także w drugim półfinale, Finlandia pokonała Rosję 3-0. Skandynawowie rozegrali kapitalną partię, a ich rywale grali chaotycznie, byli szalenie nieskuteczni. Inna rzecz, w bramce Suomi fenomenalnie bronił Vehanen. Finowie objęli prowadzenie w 26 min po golu rzadkiej urody. Granlund przyjął krążek na łopatkę kija i z powietrza, zza bramki, skierował go do siatki. W 48 min Lajunen podwyższył na 2-0, w dwie minuty później Finowie wykorzystali grę w przewadze i było praktycznie po meczu.

WYNIKI

Półfinały: Czechy - Szwecja 2-5 (0-0, 1-2, 1-3). 1-0 Elias 21, 1-1 Berglund 25, 1-2 Backlund 36, 1-3 Ericsson 49, 1-4 Krueger 53, 2-4 Elias 55, 2-5 Berglund 60.

Finlandia - Rosja 3-0 (0-0, 1-0, 2-0), 1-0 Granlund 26, 2-0 Lajunen 48, 3-0 Immonen 50.