Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu ze wspomnieniami kombatantów

(MAU)
Uczennice ZS nr 2 zaśpiewały m.in. "Ojczyzno ma"
Uczennice ZS nr 2 zaśpiewały m.in. "Ojczyzno ma" Magdalena Uchto
Miechów. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II mieli możliwość spotkania się z kombatantami i wysłuchania ich przeżyć z okresu II wojny światowej.

Maria Paschek, dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 zapewniła, że w jej placówce, która kilka miesięcy temu została odznaczona medalem "Pro Patria" oraz medalem Związku Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych nadal kontynuowane są takie projekty, które uczą młodzież patriotyzmu i szacunku dla kombatantów.

Maria Płonczyńska, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej - koło w Książu Wielkim wspominała, że gdy wybuchła wojna miała 11 lat. Pamięta nalot nad jej rodzinną Konaszówką i to "jak kula świsnęła jej przez ramię".

Kpt. Irena Wesołowska opowiadała o tym jak wstąpiła do harcerstwa, a później w szeregi Armii Krajowej.

- Wraz z koleżankami obrałyśmy pseudonimy "Wiara", "Nadzieja" i "Miłość" - mówiła. Podczas wojny była łączniczką i telegrafistką. - Pisałam ponad 80 znaków na minutę - podkreśliła.

Kpt. Antoni Sielecki, prezes Inspektoratu AK "Maria" wspominał, że był żołnierzem kompanii "Dzięcioł" w Działoszycach, a do Armii Krajowej wstąpił w 1943 roku.

Podczas spotkania w ZS nr 2 historyk Stanisław Piwowarski zwrócił uwagę, że bohaterów należy czcić. - Wprawdzie generał Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski, dowódca 106 Dywizji AK, znalazł się w poczcie Honorowych Obywateli Miasta Miechowa, ale wciąż nie ma poświęconej mu tablicy czy ulicy. Pamiątkowej tablicy nie ma też w Antolce, w miejscu, w którym stacjonował gen. Marian Langiewicz - powiedział podczas spotkania Stanisław Piwowarski.

Podczas uroczystości wręczono nagrody w Międzyszkolnym Konkursie "Ziemia Miechowska w walce o wolność". Był on organizowany przez Zespół Szkół nr 2 im. Jana Pawła II dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
W konkursie wiedzy I miejsce zdobyli Paweł Malmur (Gimnazjum w Książu Wielkim) oraz Wojciech Skucha (Liceum Ogólnokształcące w Miechowie.

Za najlepszy plakat uznano pracę Piotra Włodarczyka (Omega prywatne gimnazjum) oraz Klaudii Mazur (LO Miechów). W tej kategorii wyróżnienia przyznała dyrektor szkoły.

Otrzymali je: Ewa Klemensowicz (Gimnazjum Nr 1 w Miechowie), Laura Strycharz (Gimnazjum w Charsznicy)oraz Julia Karcz i
Natalia Pajda (Gimnazjum w Kozłowie). W kategorii "prezentacje multimedialne" wygrali natomiast Sara Krzyżyk (Gimnazjum Omega) oraz Izabella Chyży i Kamila Polanko (LO Miechów).

Uroczystość uświetnił występ harcerek z Zespołu Szkół nr 2. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta Marian Gamrat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski