18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma z sukcesem/Przedsiębiorca z sukcesem:

ARKADIUSZ MACIEJOWSKI
Krzysztof Brzózka FOT. ADAM WOJNAR
Krzysztof Brzózka FOT. ADAM WOJNAR
- Stawiamy na innowacyjność. Naszym celem jest znalezienie nowych terapii chorób, które wciąż są nieuleczalne - mówi dr Krzysztof Brzózka z krakowskiej firmy Selvita. To właśnie tutaj poszukuje się nowych leków, które będą w stanie zwalczyć lub zatrzymać rozwój najpoważniejszych chorób.

Krzysztof Brzózka FOT. ADAM WOJNAR

SELVITA/DR KRZYSZTOF BRZÓZKA

- Nasza firma specjalizuje się w takich obszarach jak onkologia, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroba Alzheimera czy schorzenia autoimmunologiczne i autozapalne - tłumaczy dr Brzózka. Obecnie Selvita skupia się na poszukiwaniu leków m.in. na nowotwory układu krwionośnego, takie jak ostra białaczka szpikowa czy chłoniaki, a także guzy lite, na przykład jelita grubego.

- Chociażby w przypadku ostrej białaczki szpikowej standardy leczenia zmieniły się tylko nieznacznie w ciągu ostatnich 30 lat. Oczywiście, firmy farmaceutyczne podejmowały w tym okresie wiele prób odnalezienia nowych sposobów leczenia ostrej białaczki szpikowej, niestety, do tej pory wyniki nie przyniosły spodziewanego przełomu - tłumaczą naukowcy z Selvity. Dr Brzózka zaznacza, iż ma nadzieję, że właśnie jego zespół dokona przełomowego odkrycia w leczeniu tej choroby. - Cząsteczka, którą opracowaliśmy, ma tzw. dualny sposób działania. Znaczy to, że hamuje aktywność dwóch kluczowych celi terapeutycznych, które grają ważną rolę w przebiegu ostrej białaczki szpikowej. Jest to zawiły mechanizm działania, ale w porównaniu do projektów konkurencyjnych nasz związek wykazuje dużo lepsze efekty i wierzymy, że jesteśmy blisko odniesienia sukcesu - tłumaczy dr Brzózka.

Wstępne badania toksykologiczne wspomnianej cząsteczki zostały już przeprowadzone. Następnym krokiem będą bardziej zaawansowane testy na zwierzętach. - Obecnie szukamy partnera, który posiada fundusze potrzebne do przeprowadzenia reszty koniecznych badań, w tym badań klinicznych, które ostatecznie mogą doprowadzić do rejestracji nowego leku. Badania kliniczne są jednak niezwykle kosztowne, rzędu dziesiątek milionów zł, dlatego bez wsparcia od wspomnianego partnera nie będziemy w stanie ich sfinansować - dodaje dr Brzózka.

Warto również podkreślić, jak skomplikowany jest cały proces poszukiwania tej jednej, wyjątkowej molekuły, która jest w stanie walczyć z daną chorobą. - W przypadku projektu SEL24 dotyczącego ostrej białaczki szpikowej musieliśmy zsyntetyzować ponad tysiąc związków, aby znaleźć ten jeden, który być może zmieni życie pacjentów - dodają specjaliści z Selvity.

Obecnie, w założonej siedem lat temu Selvicie, zatrudnionych jest ponad 160 osób, z czego ponad 50 z tytułem doktorskim.

Selvita jest pierwszą polską firmą, która wzięła udział w komercyjnym projekcie opracowywania leku na chorobę Alz-heimera we współpracy z partnerem zagranicznym. Obecnie podobna strategiczna współpraca prowadzona jest w obszarze onkologii. - Odkrywanie nowych leków jest długotrwałym i kosztownym procesem, jednak pomimo napotykanych trudności nie poddajemy się i podejmujemy kolejne próby. Ryzyko, także finansowe, zarówno dla nas, jak i inwestorów jest duże, ale nagroda w postaci odmiany życia pacjentów i ich bliskich jest tym, co nas napędza do działania i z nadzieją patrzymy w przyszłość - mówią w Selvicie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski