Firmy walczą o przetrwanie, ale czuć powiew optymizmu

Partnerem cyklu jest BANK BNP PARIBAS
Obostrzenia związane z pandemią zatrzymały całe sektory gospodarki. To była sytuacja bez precedensu. Na szczęście rząd wprowadza już kolejne etapy odmrażania gospodarki. Do życia wracają branże, które najbardziej ucierpiały - hotele i restauracje oraz turystyka. Małe i średnie firmy korzystają z pomocy z tarczy antykryzysowej. Mimo tego wszystkiego w kraju zagrożonych jest nawet 2 mln miejsc pracy.

Polska gospodarka powoli wraca do życia po niemal dwóch miesiącach zamknięcia, przedsiębiorcy mają jednak nadal problemy z prowadzeniem swoich biznesów. Co gorsza, spodziewają się, że w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja się nie zmieni i dalej będą notowali spadki po stronie zamówień i sprzedaży. Niemal połowa obawia się kłopotów związanych z zachowaniem płynności finansowej.

Część z nich już podjęła kroki w kierunku likwidacji firmy. Konsekwencją będzie utrata nawet 2 milionów miejsc pracy. Co niestety najgorsze, mniej więcej co trzeci Polak w momencie utraty pracy zostaje bez środków do życia. Dlatego czas ma tak ogromne znaczenie.

Walka z czasem

Eksperci zgodnie twierdzą, że dzięki wprowadzeniu przez rząd pakietów pomocowych udało się ograniczyć najgorsze możliwe skutki zamrożenia gospodarki. Przypomnijmy, działają już trzy tarcze, dwie antykryzysowe i jedna nadzorowana przez Polski Fundusz Rozwoju, zwana Tarczą Finansową. Prace nad kolejnymi rozwiązaniami trwają.

Z danych KUKE wynika, że w marcu liczba niewypłacalności podmiotów gospodarczych wzrosła o 3,1 proc. rok do roku. W przypadku indywidualnych działalności gospodarczych, dane z CEIDG wskazują, że w kwietniu liczba zawieszeń zmalała o połowę w ujęciu miesiąc do miesiąca, a liczba likwidacji spadła w tym samym czasie o 42 proc.

Według stanu na 12 maja liczba aktywnych działalności gospodarczych w Polsce wynosi 2,46 mln firm, czyli tyle, ile na początku tego roku – wynika z najnowszych danych z CEIDG.

- Dane z CEIDG, które napływają do nas w ostatnich tygodniach, mogą napawać optymizmem. To dobry prognostyk na kolejne tygodnie i sygnał, że polska gospodarka, pomimo trwającego stanu epidemii, wraca na tory rozwoju w warunkach „nowej normalności”. To również dowód na to, że ok. 17 mld zł, które nasze przedsiębiorstwa otrzymały dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej, to realne wsparcie dla naszego biznesu. Aby wzmocnić ten dobry trend, intensyfikujemy działania, które mają być impulsem do rozwoju naszej gospodarki. To m.in. pakiet mieszkaniowy czy też bon 1000 plus dla krajowej turystyki - mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Najmniej czerwona wyspa

Dane można traktować jako światełko w tunelu. Przedsiębiorcy po szoku, jakiego doznali w marcu powoli oswajają się z nową sytuacją. Komisja Europejska w swojej prognozie zakłada, że spadek PKB w Polsce będzie najniższy spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Potwierdzają to analizy Agencji Bloomberg, która podaje, że Polska jest w stanie dość szybko wyjść z kryzysu. Zgodnie z informacjami nasz kraj zanotuje najmniejszy spadek PKB – w porównaniu do wszystkich pozostałych gospodarek unijnych, nasz gospodarka ma się skurczyć „jedynie” o 4,3 proc.

- Wiem, że ostatnie dni, tygodnie i miesiące były dla wielu z nas trudne. Są wielkie obawy o przyszłość, pracę, przedsiębiorców. Staramy się wspierać ludzi we wszystkich wysiłkach, dążących do zwalczenia koronawirusa - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na której przedstawił kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki.

Trzeci etap odmrażania

18 maja swoją działalność wznowiły zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz wszelkie inne zakłady tego typu. Fryzjerzy to grupa zawodowa, którą kryzys spowodowany wybuchem pandemii COVID-19 dotknął w bardzo dużym stopniu. Maj był kluczowym miesiącem dla tej branży, ponieważ z deklaracji zakładów fryzjerskich wynikało, że co trzeci nie posiadał już środków na przetrwanie kryzysu.

Także handel, wbrew pozorom, również cierpi. W branży dochodzi do zmniejszania zatrudnienia. Firmy produkcyjne notują dalsze spadki, ale już na zupełnie innym, niższym poziomie niż na początku lockdownu.

Na tle tych działalności najlepiej prezentuje się branża budowlana, która obecnie znajduje się w pełni sezonu. Z ostatnich danych GUS wynika, że produkcja budowlano-montażowa była jednym z nielicznych sektorów, które w marcu 2020 r. odnotowały wzrosty. Wynik mogą zaburzać realizacje wcześniejszych kontraktów, ponieważ mniejsze firmy obawiają się o swoją płynność finansową.

Dlatego tym ważniejsza staje się deklaracja premiera, że d 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. Jednak rodzice będę mogli wracać do pracy, co jest kluczowe z perspektywy gospodarki i płynnego funkcjonowania przedsiębiorstw.

Rozkręcające się tarcze

Likwidacje przedsiębiorstw oraz redukcje zatrudnienia skutecznie ograniczają instrumenty pomocowe wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej. Według stanu na 13 maja 2020 r. w ramach tarczy antykryzysowej udzielono już prawie 436,5 tys. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców na łączną kwotę ok. 2,17 mld zł.

- Projektując przepisy skupialiśmy się przede wszystkim na skutecznej pomocy przedsiębiorcom, a nie nad uciążliwymi procedurami, które mają na celu ich kontrolę – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dzięki jednorazowej pożyczce przedsiębiorcy mogą pokryć bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem, że będzie on prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.

Ponadto małe i średnie firmy mają coraz większą wiedzę o pozostałych elementach tarczy antykryzysowej i coraz częściej po nie sięgają. Firmy najczęściej korzystają z 3-miesięcznych zwolnień ze składek ZUS, dofinansowań wynagrodzeń pracowników i umorzeń podatkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Firmy walczą o przetrwanie, ale czuć powiew optymizmu - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski