MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapia

Redakcja
Fizjoterapia staje się coraz popularniejszym zawodem medycznym. Prognozy analityków rynku pracy mówią, że na brak ofert zatrudnienia nie będą narzekać osoby, które zajmą się ludzkim zdrowiem i kondycją fizyczną.

Zawody przyszłości

W przyszłości pole do popisu będą mieli fizjoterapeuci, rehabilitanci, masażyści oraz specjaliści od odnowy biologicznej.
- Nasze społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej osób potrzebuje rehabilitacji. Obserwujemy również zdecydowany wzrost liczby młodych pacjentów. Siedzący tryb życia, przemęczenie, godziny spędzane w pracy przed komputerem powodują, że wielu z nich potrzebuje pomocy - mówi Aneta Węclewska, fizjoterapeutka z Gabinetu Fizjoterapii Fizjo - Krak. - Poza tym widoczny jest wzrost świadomości społecznej na temat rehabilitacji i potrzeby dbania o swoje zdrowie. Szuka się alternatywnych sposobów leczenia bólu. Odchodzimy od środków przeciwbólowych, które działają na objawy i wybieramy rehabilitację, która usuwa przyczynę bólu, np. dyskopatię w kręgosłupie.
Do obowiązków fizjoterapeuty należy bowiem przywracanie sprawności fizycznej i aktywności ruchowej pacjenta oraz zapobieganie rozwojowi choroby.
Jego praca polega m.in. na leczeniu ruchem, organizowaniu terapii zajęciowej, odpowiednich zabiegów i ćwiczeń.
W odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie coraz więcej uczelni oferuje możliwość kształcenia na kierunku fizjoterapia. Studia można podjąć na akademiach medycznych, akademiach wychowania fizycznego, ale również na uniwersytetach.
Do zawodu przygotowują również szkoły policealne, po ukończeniu których otrzymuje się tytuł technika fizjoterapii.
W planie studiów są m.in. takie przedmioty, jak biologia medyczna, biochemia, anatomia, fizjologia, podstawy opieki nad pacjentem, wychowanie fizyczne, ale też pedagogika, psychologia i socjologia.
- Na drugim roku pojawia się przedmiot kinezyterapia, czyli terapia ruchem. Ten przedmiot jest podstawą naszego zawodu. Wykorzystujemy go na pozostałych zajęciach oraz w późniejszej pracy - _mówi Dorota, studentka fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego. - _Plusem studiów jest duża ilość praktyk. Od trzeciego roku mamy przedmioty kliniczne i wiele zajęć odbywa się w szpitalach. Wcześniej zaczynamy rok akademicki lub później go kończymy, gdyż musimy odbyć praktyki w różnych specjalistycznych ośrodkach, szpitalach, hospicjach czy uzdrowiskach. Jednak bez tego nie wyobrażam sobie przyszłej pracy.
Absolwenci fizjoterapii mogą szukać zatrudnienia m.in. w przychodniach lekarskich, ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, placówkach oświatowo-wychowawczych, klubach sportowych i gabinetach odnowy biologicznej.
Aby wykonywać ten zawód nie wystarczy jednak wiedza teoretyczna i wyższe wykształcenie. Bardzo ważne są predyspozycje osobowościowe.
Fizjoterapeuta cały czas towarzyszy pacjentowi, jest z nim w kontakcie. Musi więc być osobą komunikatywną i otwartą. Praca nie polega tylko na koordynowaniu ćwiczeń i przeprowadzaniu zabiegów. Fizjoterapeuta musi czasem też pełnić rolę psychologa. Potrzebna jest więc cierpliwość, opiekuńczość oraz wytrzymałość emocjonalna.
Nie bez znaczenie jest także kondycja. - Myślę, że fizycznie jest to ciężka praca, wymagająca od fizjoterapeuty sporo siły. Daje jednak wiele satysfakcji, dzięki wysiłkowi widać efekty, a to jest najważniejsze - zaznacza Aneta Węclewska. KATARZYNA KLIMEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski