Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizyk, przyjaciel papieża

Redakcja
W 80-lecie profesora Jerzego Janika jego przyjaciele i uczniowie zorganizowali okolicznościowe spotkania. Najpierw kameralnie, na forum kierowanego wiele lat przez profesora Zakładu III Badań Strukturalnych Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Potem władze Instytutu Fizyki Jądrowej PAN zorganizowały uroczyste seminarium instytutowe.

Jubileusz prof. Jerzego Janika

Profesor Jerzy Janik zainicjował w latach 50. w Krakowie badania struktury i dynamiki molekularnej materii skondensowanej metodą rozpraszania neutronów. Razem z żoną prof. Janiną Janikową stworzyli Krakowską Grupę Kryształów Molekularnych i Ciekłych Kryształów. Nawiązali szeroką współpracę zagraniczną, czego wyrazem stały się międzynarodowe konferencje pod nazwą Janik's Friends Meetings. Od dziesięciu lat uczniowie profesora, naśladując mistrza, organizują konferencje poświęcone neutronowym i komplementarnym metodom badania materii skondensowanej.
W odpowiedzi na adresy, gratulacje i życzenia, podczas głównej uroczystości w IFJ PAN jubilat odczytał refleksje na swoje 80-lecie. Oto ich fragmenty. "Fizyka była moim wyborem jako przedmiot studiów i pracy, ale nigdy nie uważałem jej jako szczytowy wybór. Jako zwieńczenie fizyki traktowałem zawsze filozofię, a właściwie ontologię. Wielki wpływ na to miała moja przyjaźń z Janem Pawłem II, który nauczył mnie rozróżniać między dwoma rodzajami abstrakcji: fizycznej i metafizycznej.(...) Mimo ogłoszenia przeze mnie stu kilkudziesięciu prac naukowych, nie sądzę, żeby można o nich mówić jako o wybitnych osiągnięciach, chociaż nie sądzę, żeby to były słabe prace. Natomiast za szczytowe osiągnięcia mojego życia uważam zorganizowane przeze mnie seminaria. Mam tu na myśli zarówno "szeregowe" seminaria zakładowe, jak te, które są znane jako Janik's Friends Meetings" i te, które odbywały się z udziałem papieża w Castel Gandolfo. Seminaria z pełną swobodą dyskusji uważam za najważniejszą działalność środowiska naukowego".
Profesor Jerzy Janik jest wymieniony w encyklopedii Krakowa jako  fizyk neutronowy, filozof, przyjaciel Jana Pawła II.
MAŁGORZATA NOWINA KONOPKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski