MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem prestiżowego ERC Advanced Grant

Joanna Urbaniec
Joanna Urbaniec
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prof. Karol Życzkowski
Prof. Karol Życzkowski Kamil Sikora
Profesor Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ otrzymał prestiżowy grant ERC Advanced 2023. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) przyznała mu ponad 2,25 mln euro na projekt "Typical and Atypical Structures in quantum theory (TAtypic)". - To grant z najwyższej półki, najtrudniejszy do zdobycia. Jego zdobycie to oczywiście sukces osobisty profesora Życzkowskiego, ale także sukces uczelni, ponieważ cała droga naukowa Profesora jest związana z Uniwersytetem Jagiellońskim - podsumował rektor UJ prof. Jacek Popiel.

ERC Advanced Grant to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów grantowych w Europie, w którym doświadczeni naukowcy o uznanym dorobku ubiegają się o granty na ambitne projekty badawcze. Wyniki uzyskiwane w trakcie realizacji takich projektów często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych - zauważają też przedstawiciele krakowskiej uczelni.

Projekt TAtypic

Projekt TAtypic profesora Życzkowskiego - informuje UJ - dotyczy mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Głównym jego celem jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej.

Gratulacje od władz uczelni i deklaracja wsparcia

Gratulacje prof. Karolowi Życzkowskiemu z okazji odniesionego sukcesu złożyli rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. badań naukowych prof. Piotr Kuśtrowski oraz dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Ewa Gudowska-Nowak.

Rektor wspomniał, jak wielkim wydarzeniem było przyznanie w 2018 roku pierwszych grantów ERC naukowcom z UJ. Zarazem podkreślił, że jest to pierwszy grant zdobyty przez naukowca z UJ w ramach konkursu Advanced, który jest adresowany do najbardziej doświadczonych naukowców realizujących przełomowe badania.

- Mam nadzieję, że ten grant będzie stanowił przykład dla innych kolegów naukowców z naszej uczelni na to, że warto się starać - stwierdził z kolei prof. Karol Życzkowski, przyznając, że zdobycie grantu było trudne.

Profesor ujawnił też kulisy przyznania grantu, zwracając uwagę na fakt, jak istotne jest dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się po prezentacji projektu. Zadeklarował także, że chętnie podzieli się zdobytą wiedzą z kolejnymi naukowcami z UJ, którzy będą starać się o uzyskanie grantów ERC.

- Odbieram sukces naszego kolegi jako coś wyjątkowego także dlatego, że nie jest to grant oparty o badania wymagające infrastruktury badawczej, jest to grant przeznaczony na badania teoretyczne - podkreśla natomiast prof. Ewa Gudowska-Nowak, dziekan WFAIS UJ.

Prof. Życzkowski dostał zapewnienie, że - podobnie jak w przypadku wcześniejszych grantów ERC realizowanych przez naukowców z UJ - zasadniczą część obowiązków związanych z prowadzeniem projektu od strony administracyjno-formalnej przejmie zatrudniony przez Centrum Wsparcia Nauki UJ kierownik projektu (project manager). Takie rozwiązanie usprawnia pracę, pozwala naukowcom skupić się na badaniach naukowych.

Osiągnięcia prof. Karola Życzkowskiego

Karol Życzkowski jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje także w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Był stypendystą fundacji Humboldta w Niemczech (1989/90) oraz Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych (1997/98). Prowadził roczny projekt badawczy w kanadyjskim Perimeter Institute w Waterloo (2004/05). W latach 2019-2023 był dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku.

Od 2020 roku naukowiec znajduje się na czele listy żyjących pracowników UJ w grupie Top 2% rankingu naukowców opracowanego przez Elsevier i Uniwersytet Stanforda. Od roku 2014 prof. Karol Życzkowski jest członkiem Academia Europaea. W roku 2020 został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a w 2022 - członkiem Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału PAN w Krakowie.

"Do jego osiągnieć naukowych należy analiza geometrii zbioru stanów splątanych i wprowadzenie miary kwantowego splatania zwanej negativity (1998), konstrukcja entropii dynamicznej układu kwantowego opartej o stany koherentne (1994), podanie entropowych relacji nieoznaczoności sformułowanych przy pomocy majoryzacji wektorów (2013), wprowadzenie odległości Monge’a powiązanej z zagadnieniem transportu do zbioru stanów kwantowych (1998, 2022) oraz konstrukcja absolutnie maksymalnie splątanych stanów układu czterocząstkowego powiązanych z rozwiązaniem kwantowego odpowiednika problemu 36 oficerów Eulera (2021)" - wymienia Uniwersytet Jagielloński.

Prof. Życzkowski jest też autorem prac matematycznych dotyczących zakresu numerycznego operatora, zespolonych macierzy Hadamarda, a także teorii wyboru społecznego. Jest współautorem pracy podającej oszacowanie optymalnej wartości progu większości kwalifikowanej w systemie Penrose’a głosowania dwustopniowego, wykorzystane w autorskim systemie głosowania w Radzie Unii Europejskiej (2007). Pokrewna praca na temat podziału mandatów w Parlamencie Europejskim była publikowana w 2017 roku w briefingu "The Composition of the European Parliament" (2017).

To także współautor monografii dotyczącej mechaniki kwantowej "Geometry of Quantum States" wydanej przez Cambridge University Press (2006, 2017), książek "Każdy głos się liczy" (Wydawnictwo Sejmowe, 2014) i "Narciarstwo Wysokogórskie w Polskich Tatrach Wysokich" (2004, 2024).

Polski Fiat sprzed 51 lat!

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski