FOCA czyli jak Kraków nadrabia zaległości w sztuce...

FOCA czyli jak Kraków nadrabia zaległości w sztuce współczesnej

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

FOCA czyli jak Kraków nadrabia zaległości w sztuce współczesnej
1/5
przejdź do galerii
- W naszym mieście brakuje inicjatyw, które przekrojowo pokazywałyby najciekawsze aktualne zjawiska artystyczne – mówią członkowie fundacji LASEM i zapraszają na pierwszą edycję Festiwalu Festiwal Sztuki Współczesnej FOCA, który w piątek i sobotę opanuje przestrzeń kompleksu Tytano.
- W kwestii prezentowania najnowszych fenomenów artystycznych Kraków złapał małą zadyszkę. Owszem, mamy ciekawe galerie, ale jeśli chodzi o instytucje i duże imprezy, jesteśmy wyraźnie w tyle za innymi miastami – mówi Michał Pacułt z Fundacji LASEM. - Taki stan rzeczy wynikać może z dwóch przyczyn. Po pierwsze z konserwatywnej atmosfery miasta, którego środowisko wciąż hołduje „starej szkole”, po drugie z faktu, że sztuka współczesna nie jest łatwa w odbiorze, a obcowanie z nią wymaga wcześniejszego przygotowania.


Dlatego FOCA stawia sobie za cel przełamanie tych barier i zbliżenie artystów do odbiorców. Głównemu punktowi festiwalu czyli wystawie, poświęconej relacjom człowieka z naturą i technologią, towarzyszyć będą koncerty, warsztaty, panele dyskusyjne i wykłady. - Ich formuła pomyślana jest tak, by maksymalnie zbliżyć sztukę do odbiorców: po wystawach oprowadzą kuratorzy, a na pytania publiczności odpowiedzą sami artyści, którzy będą obecni w Tytano przez cały czas trwania imprez.

FOCA to okazja nie tylko do oglądania sztuki, ale też do jej tworzenia. Dla wszystkich
chcących spróbować swoich sił w malowaniu obrazów, Marcin Kowalik zorganizuje
specjalną edycję swojego charytatywnego projektu malarskiego „Obraz w Pigułce”. Uczestnicy namalują wspólny obraz na podstawie wcześniej ulepionych plastelinowych
modeli, a finalna praca zostanie przekazana do domu dziecka w Bochni. Fundacja Czas
Wolny, zaprosi uczestników do wspólnej realizacji instalacji artystycznej
– festiwalowego Totemu. Natomiast z Mikołajem Rejsem, krakowskim artystą wizualnym
uczestnicy festiwalu będą mieli okazję stworzyć swoje logo na płytkach ceramicznych,
które następnie zostaną zainstalowane w przestrzeni Tytano. Warsztaty poprzedzi krótkie wprowadzenie artysty na temat polskiego streetartu w praktyce. Z kolei Olek Rajewski, rysownik i animator kultury, nauczy najmłodszych tworzyć własne książeczki i katalogi w ramach warsztatu „Wielki Katalog stworzeń kosmicznych i nie stworzonych!”.

Choć organizatorzy do udziału w tej edycji zaprosili głównie twórców z Małopolski i Górnego Śląska (na wystawie zobaczymy prace m.in. Maćka Cholewy, Aleksandry Cieślewicz, Łukasza Rotha i Anny Sztwiertni ), zastrzegają że ich ambicje sięgają poza południe Polski. - Chcemy, by FOCA rozrastała się z edycji na edycję, stając się wydarzeniem o ogólnokrajowym zasięgu – mówi Pacułt. - Łącząc środowisko twórców, animatorów i odbiorców sztuk wizualnych FOCA ma szansę stać się ważnym miejscem artystycznej dyskusji i wymiany doświadczeń.
Festiwal potrwa od piątku do soboty. Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo