Formalności po porodzie, opieka medyczna dla dziecka

Redakcja
Narodziny dziecka to - oprócz radości - także obowiązki związane z koniecznością załatwienia kilku formalności w urzędach (rejestracja), niezbędnych dla zapewnienia dziecku przysługujących wszystkim obywatelom praw, w tym właściwej opieki medycznej. Jak uzyskać akt urodzenia?

Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców, odcinek 10, ostatni

W ciągu 14 dni po porodzie należy zgłosić urodzenie dziecka w urzędzie stanu cywilnego (USC) właściwym dla miejsca urodzenia dziecka. W jednej miejscowości może się znajdować kilka USC, dlatego zapytaj w szpitalu, do którego urzędu wysłano dokumenty. Jeśli żadne z rodziców nie ma miejsca zameldowania na terenie podlegającym USC, do którego przesłano zawiadomienie ze szpitala, wygodniej dokonać tej formalności w urzędzie właściwym dla ich miejsca zamieszkania (lub jednego z nich).

W szpitalu po porodzie, jeszcze przed wypisaniem do domu, otrzymasz wystawione przez lekarza lub administrację szpitala formalne zaświadczenie, na podstawie którego sporządza się akt urodzenia w USC. Dokument ten jest następnie przechowywany w archiwum urzędu.

Dokumenty, jakie musisz przedłożyć w USC (wnioski można wypełnić na miejscu w dniu zgłoszenia):

- dowody osobiste rodziców dziecka;

- w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w innym USC niż dokonywane jest zgłoszenie - odpis skrócony aktu małżeństwa rodziców dziecka, a gdy rejestracji dziecka dokonuje matka będąca po rozwodzie - odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie;

- w przypadku rejestracji dziecka przez pannę - odpis skrócony aktu urodzenia matki dziecka (jeśli matka po urodzeniu zarejestrowana była w innym USC);

- oświadczenie rodziców o nadanych imionach (jeśli zgłoszenia dokonuje osoba upoważniona przez rodziców);

- podanie o odpisy aktu urodzenia (druk podania dostępny w USC).

Rodzice otrzymują 3 odpisy aktu urodzenia, a formalności są załatwiane niezwłocznie w dniu zgłoszenia się do urzędu. Rejestracja urodzenia dokonywana przez rodziców nie podlega opłacie skarbowej, natomiast jest ona pobierana, gdy formalności dokonuje upoważniona przez nich osoba.

Kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia uniemożliwiającego odróżnienie płci dziecka.

W ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia można zmienić dziecku imię (lub imiona). W tym celu rodzice lub matka dziecka niepochodzącego z małżeństwa muszą złożyć w USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia (lub imion) dziecka.

Jak uzyskać numer PESEL dla dziecka?

PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) to 11-cyfrowy stały symbol numeryczny identyfikujący określoną osobę fizyczną, który musi posiadać każdy obywatel Polski. Numer PESEL nadaje minister właściwy do spraw administracji publicznej.

W celu otrzymania takiego numeru dla dziecka należy się zgłosić do urzędu miasta lub gminy (wydziały spraw obywatelskich lub ewidencji ludności), właściwego ze względu na miejsce stałego zameldowania matki, z aktem urodzenia dziecka lub książeczką zdrowia dziecka. Nadanie numeru następuje w ciągu 3 miesięcy od daty zgłoszenia, choć zwykle dochodzi do tego wcześniej.
Urzędnik powinien wyznaczyć termin, w którym należy się zgłosić ponownie po odbiór nadanego numeru PESEL.

Numer PESEL jest niezbędny w celu załatwiania wielu formalności w urzędach i instytucjach państwowych oraz uzyskiwania świadczeń, między innymi bezpłatnej opieki medycznej (poradnia, szpital), a także realizacji recept na leki. Podczas oczekiwania na przyznanie numeru PESEL w przypadku dziecka przed ukończeniem 3. miesiąca życia można - w razie konieczności - podawać numer PESEL matki.

Jak uzyskać poradę położnej środowiskowej?

Każdej kobiecie po urodzeniu dziecka przysługuje opieka położnej środowiskowej. Wiele mam wybiera położną i nawiązuje z nią kontakt jeszcze przed porodem. Takie postępowanie jest uzasadnione i zalecane, ponieważ jej porad możesz potrzebować szybko po rozwiązaniu.

Jeżeli wyboru dokonałaś przed porodem, musisz zgłosić telefonicznie urodzenie dziecka i umówić się na wizytę położnej. Jeśli nie spotkałyście się wcześniej, zwróć się do Twojego lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) - on na pewno wskaże Ci odpowiednią osobę.

Przed wizytą położnej spisz na kartce wszystkie pytania. Wizyta jest dobrowolna - możesz z niej skorzystać lub nie. Jest ona także bezpłatna, ponieważ odwiedziny położnej są opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie ponosisz żadnych kosztów, ale położna poprosi cię o potwierdzenie swojej obecności podpisem na specjalnym formularzu. Jeżeli tego potrzebujesz, położna ma obowiązek w ciągu 6 tygodni po urodzeniu dziecka odwiedzić Cię przynajmniej 4 razy! Możesz też zdecydować się na usługę prywatnej położnej - wtedy zakres opieki, liczba wizyt i odpłatność zależą tylko od umowy między Wami (śr. 70 zł/godz.).

W czasie wizyty położna powinna:

- zbadać Cię i ocenić (oraz zaopatrzyć) ranę krocza albo ranę po cięciu cesarskim, stopień obkurczenia się macicy, występowanie krwawienia połogowego i gorączki, stan Twoich piersi, a także sprawdzić, jak sobie radzisz z karmieniem dziecka;

- zbadać dziecko i ocenić kolor oraz stan jego skóry, wygląd kikuta pępowiny (z przekazaniem instrukcji, jak go pielęgnować), ogólny stan i rozwój dziecka oraz występowanie niepokojących objawów, które musi wyjaśnić lekarz.

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj położną podczas wizyty o rady i instruktaż dotyczący pielęgnacji dziecka. Zawsze możesz się też upewnić, jak powinnaś postępować, kontaktując się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, którego wybrałaś dla dziecka.

Małgorzata Samela-Gazda, Anna Kochanek, Piotr Sawiec

Tekst wybrał i opracował dr med. Jacek Mrukowicz (pediatra, redaktor naczelny "Medycyny Praktycznej Pediatrii", współautor przewodnika).

Artykuł jest fragmentem przewodnika dla rodziców "Pierwsze 2 lata życia dziecka" wydanego przez Medycynę Praktyczną, Kraków 2010. Przewodnik pozwoli się przygotować rodzicom do opieki nad dzieckiem i ułatwi podejmowanie optymalnych dla jego rozwoju decyzji. Polecamy!

Zamówienia: www.przewodnikdlarodzicow.pl oraz 0 800 888 000 lub 12/293 40 80.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie