MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forsują pomysł tunelu pod kopułą Kasprowego [WIZUALIZACJA]

Łukasz Bobek
Na wizualizacji w głębi widać planowane wejście do tunelu na Goryczkową
Na wizualizacji w głębi widać planowane wejście do tunelu na Goryczkową wizualizacja PKL
Tatry. Polskie Koleje Linowe zaprezentowały wczoraj wizualizacje korytarza pod kopułą Kasprowego Wierchu oraz wieży widokowej na Butorowym.

Plany inwestycji PKL w Tatrach nabierają rozpędu. Spółka, do której należy kolejka linowa na Kasprowy Wierch, wkrótce złoży tzw. kartę informacyjną dotyczącą przekopania tunelu na szczycie tej góry. Na tej podstawie Urząd Miasta w Zakopanem zdecyduje, czy do wniosku o pozwolenie na budowę PKL będzie musiał dołączyć raport o oddziaływaniu na środowisko.

Pomysł zakłada wykopanie pod kopułą Kasprowego korytarza, który połączyłby górną stację kolejki linowej z górną stacją wyciągu narciarskiego w Kotle Goryczkowym, mierzącego 122 metry. Zaczynałby się na placu - tuż przy wejściu do budynku górnej stacji głównej kolejki.

Korytarz ma być zamknięty, tzn. wchodziłoby się do niego przez rozsuwane drzwi z jednej i drugiej strony. A to oznacza, że nie będzie klasycznym tunelem jak w Alpach, którym narciarze mogliby na nartach sunąć po śniegu. Będą zmuszeni zdjąć narty i przenieść je w rękach. Dodatkowo w tunelu ma się znajdować winda, która prowadziłaby do obserwatorium meteorologicznego na szczycie Kasprowego. - Chcemy to zrobić, by ułatwić życie narciarzom. Do tej pory, gdy narciarze nie mogą zjechać z Goryczkowej nartostradą do Kuźnic, muszą z nartami na plecach wspinać się na kopułę Kasprowego i schodzić do kolejki - mówi Janusz Ryś, prezes PKL.

Inwestycja ma kosztować od 6 do 12-13 mln zł - w zależności od wybranej metody kopania tunelu. PKL przychyla się do metody Austriaków - by w skale wiercić otwory, w nie wkładać małe ładunki wybuchowe. Eksplozje miałyby kruszyć skały. Urobek z drążenia chcą wykorzystać do poszerzenia zjazdu z kolejki na Goryczkowej na trasę narciarską.

Przyrodnicy jednak sceptycznie podchodzą do pomysłu. - Moim zdaniem to pomysł nierealny i szkodliwy dla tatrzańskiej przyrody - ocenia Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

To nie jedyne pomysły PKL na nowe inwestycje. Spółka chce m.in. wybudować wieżę widokową na Butorowym Wierchu w Kościelisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski