Nasza Loteria

Forty zabytkami

Redakcja
Prezydent wystąpił do małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o wpisanie do rejestru 6 fortów: Batowice, Dłubnia, Krępak, Mistrzejowice, Mogiła, Sudół.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce wpisać do rejestru zabytków kolejne zarządzane przez gminę forty dawnej Twierdzy Kraków.

Wpisanie fortów do rejestru zapewni obiektom pełną ochronę konserwatorską. Prowadzone w nich prace adaptacyjne będą wymagać zgody konserwatora. Ponadto pozwoli to podjąć starania o gminne i krajowe fundusze na renowację obiektów: status zabytku jest tutaj niezbędny.
Z inicjatywy prezydenta Krakowa powstał również program ochrony i rewitalizacji zarządzanych przez gminę obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Program wspólnie opracowało miasto i Fundacja Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego "Janus". Dokument zinwentaryzował stan zagospodarowania, własnościowy i prawny obiektów Twierdzy Kraków. Za priorytetowe uznano przede wszystkim: objęcie ich ochroną wraz z otaczającym krajobrazem warownym i zielenią, rewitalizację w kierunku funkcji muzealnych, kulturalnych, oświatowych rekreacyjno-turystycznych. Jednocześnie zaznaczono, że wszelkie funkcje i wykorzystanie obiektów twierdzy nie mogą ograniczyć ich powszechnej dostępności. Koncepcja zakłada, aby należące do miasta obiekty Twierdzy Kraków stanowiły nierozdzielny zespół historyczno -krajobrazowy jednolicie zarządzany, objęty ochroną prawną, ogólnie udostępniony i połączony pieszo -rowerową trasą turystyczną. Zakłada także ścisłą współpracę samorządu i podmiotów obywatelskich posiadających fachową wiedzę, doświadczenie i zasoby, a ponadto m.in.: przygotowanie wniosków o wpis do rejestru zabytków dla schronów amunicyjnych i fortyfikacji ziemnych, ustanowienie parków kulturowych obejmujących tereny dawnej Twierdzy Kraków.
Twierdza Kraków jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz pierścieniowych powstałych w Europie w XIX w. Do dziś przetrwało w różnym stanie 45 fortów (12 należy do gminy, 8 do Skarbu Państwa) oraz około stu innych obiektów infrastruktury (zespoły koszarowe, schrony amunicyjne, magazyny, elementy fortyfikacji ziemnych, lotnisko). Twierdza stanowi dobrze zachowany zintegrowany system obronny, osadzony w oryginalnym krajobrazie warownym wykorzystującym naturalną zieleń. Dotychczas 15 obiektów twierdzy zostało wpisanych do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski