Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Klastrów Małopolski: razem pomogą w gospodarczym i naukowym rozwoju regionu

Zbigniew Bartuś
Podpisy pod aktem założycielskim Forum Klastrów Małopolski
Podpisy pod aktem założycielskim Forum Klastrów Małopolski Fot. Archiwum FKM
Polityka gospodarcza. Jak sprawić, by Małopolanie mieli ciekawą, dobrze płatną i przyszłościową pracę? Jak pomóc uczelniom i ośrodkom badawczym w awansie do światowej czołówki? Jak powiązać szkoły z pracodawcami? Jak przemienić Polskę w kraj innowacji przynoszących satysfakcję i zyski?

Odpowiedzi na te pytania szukają – i często znajdują – twórcy małopolskich klastrów.

Celem klastrów jest ułatwianie i rozwijanie współpracy między firmami, ośrodkami badawczymi i instytucjami działającymi w jakiejś dziedzinie. Np. Klaster LifeScience Kraków jest naturalnym skupiskiem podmiotów zajmujących się naszym zdrowiem i jakością życia. W jego ramach pomysłami, doświadczeniami, wiedzą dzielą się firmy z sektora biotechnologii, farmacji, medycyny, żywności i ochrony środowiska, uczelnie i szkoły, instytuty badawczo-rozwojowe, szpitale, firmy konsultingowe, władze lokalne.

_– Taka współpraca jest kluczem do sukcesu każdego regionu. Możemy wykorzystać potencjał, jaki w nas drzemie _– przekonuje Małgorzata Marcińska, wiceminister pracy. Zwraca uwagę, że Komisja Europejska zatwierdziła małopolski program operacyjny do roku 2020, w ramach którego region nasz otrzyma rekordowe w historii wsparcie. Lwia część środków ma pójść na wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości opartej na innowacyjnych pomysłach.

To idealne zadanie dla klastrów. Władze województwa powinny wykorzystać nasze doświadczenia, struktury, potencjał, zapał. Klastry mogą być narzędziem realizacji celów strategii gospodarczej regionu – przekonuje Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający klastra LifeScience. Jego zdaniem, zaangażowanie klastrów pozwoli efektywniej wykorzystać zasoby naukowe, kulturowe i gospodarcze regionu.

Opinię tę podzielają koordynatorzy pozostałych małopolskich klastrów. Dlatego jako pierwsi w Polsce postanowili połączyć siły, tworząc Forum Klastrów Małopolski.

– Chcemy uczyć się od siebie, wymieniać doświadczeniami. To przynosi owoce, poprawia się zarządzanie klastrami, mamy zjawisko równania do __najlepszych – mówi Robert Miklaszewski, koordynator Małopolskiego Klastra Poligraficznego, który wraz z Kazimierzem Murzynem oraz Januszem Kahlem (klaster Cleantech) i Pawłem Szlachtą (klaster INRET) zainicjował tworzenie Forum. Do grupy dołączyły inne klastry: Zrównoważona Infrastruktura, Inteligentne Budownictwo, Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, Technologii Informacyjnych w Budownictwie, Turystyczny BESKID, Edutainment, Sądecki Klaster Energii Odnawialnej i MedCluster. Na ostatnim spotkaniu chęć wejścia do Forum wyraził Małopolski Klaster Wodny skupiający m.in. 6 uczelni, trzy gminy oraz wodociągi (w tym krakowskie MPWiK).

Jak wyjaśnia Miklaszewski, drugim głównym celem FKM jest wspólne występowanie wobec urzędników (i rozbijanie „biurokratycznego muru”) oraz lobbowanie na rzecz polityki klastrowej, której w naszym regionie dotąd właściwie nie było. I bez aktywnej postawy FKM raczej nie będzie.

Samorządowcy i urzędnicy wspierali klastry, dopóki szły na ten cel pieniądze z UE. Gdy się skończyły, pomoc zamarła. Koordynatorzy FKM twierdzą, że wielu urzędników po prostu nie rozumie idei klastrów.

– Do nielicznych, którzy rozumieją, zaliczyłbym marszałka województwa Marka Sowę, z którym odwiedziłem niegdyś jeden z najlepszych amerykańskich klastrów – w Karolinie Północnej. Był pod wrażeniem i podsumował tę wizytę hasłem: „Tam działajcie!”. I my się staramy podążać tym śladem. Sęk w tym, że to wymaga ścisłej współpracy z urzędami, w tym władzami województwa – tłumaczy Kazimierz Murzyn.

Twórcy FKM dziwią się, że w małopolskim regionalnym programie operacyjnym przewidziano na wsparcie klastrów jedynie 10 mln zł na 7 lat. Cieszy ich natomiast, że Urząd Marszałkowski chce wykorzystać klastry do tworzenia i realizacji polityki regionalnej, która może się stać wzorem dla innych województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski