Francja jest dzisiaj czwartym partnerem gospodarczym naszego...

Francja jest dzisiaj czwartym partnerem gospodarczym naszego kraju

Janusz Michalczak

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Ostatnie spotkanie członków izby w Pałacu Pod Baranami

Ostatnie spotkanie członków izby w Pałacu Pod Baranami ©fot. jacek Taran

Polska - Francja. Francuskie podmioty gospodarcze należą do najprężniej działających na polskim rynku. Wszystko wskazuje, że środowisko, które tworzą, będzie również dużo bardziej widoczne w Krakowie i Małopolsce.
Ostatnie spotkanie członków izby w Pałacu Pod Baranami

Ostatnie spotkanie członków izby w Pałacu Pod Baranami ©fot. jacek Taran

Wszystko za przyczyną Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCI France Pologne), która stawia sobie za cel wspieranie polsko-francuskiej współpracy gospodarczej na różnych szczeblach.

Kraj ten, o czym warto przypomnieć, jest dziś jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski. Z danych Izby wynika, że w roku 2014 wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Francją wyniosła 15,4 mld euro. Francja jest dla Polski czwartym pod względem wielkości rynkiem eksportowym i do tego kraju trafia 6 proc. polskiego eksportu.

W eksporcie Polski do Francji dominują (dane dotyczą pierwszej połowy 2015 r.) produkty przemysłowe (w tym wyroby włókiennicze, ubrania, wyroby skórzane, produkty chemiczne, produkty farmaceutyczne) - 16,6 proc. produkty rolno-spożywcze - 16 proc., sprzęt transportowy, wyroby mechaniczne, elektryczne, elektroniczne i sprzęt informatyczny - 14 proc., węglowodory naturalne i inne produkty górnictwa i kopalnictwa - 12 proc., sprzęt rtv i agd - 9 proc., wyroby metalurgiczne - 6 proc., produkty przemysłowe z drewna, papier - 6 proc.

W Polsce funkcjonuje obecnie 1200 firm reprezentujących kapitał francuski. Jeśli chodzi o inwestycje francuskie w naszym kraju, to francuskie inwestycje dominują w następujących sektorach: produkcja przemysłowa - 28 proc. (Michelin, Saint Gobain, Vivendi Universal, Thompson Tubes), telekomunikacja - 25 proc. (France Télécom oraz Alcatel-Lucent), handel i dystrybucja - 15 proc., (m.in. Auchan, Carrefour) oraz energetyka - 13 proc. (głównie Electricité de France). Ponadto, kapitał francuski jest obecny w usługach finansowo-ubezpieczeniowych (banki głównie Crédit Agricole i Société Générale oraz firma ubezpieczeniowa AXA), hotelarstwie (Accor), czy przetwórstwie rolno-spożywczym.

Skumulowany kapitał ogółem zaangażowany przez firmy francuskie na koniec 2012 r. w Polsce szacuje się na ok. 18-20 mld euro (3. miejsce wśród inwestorów zagranicznych w Polsce z udziałem ok. 12 proc.). Ożywione kontakty z Francją odbywają się na poziomie regionalnym i lokalnym. Małopolska ma podpisaną umowę o współpracy z Région Rhône-Alpes, Kraków z Bordeaux.

Zapowiedź szerszego wyjścia na zewnątrz francusko-polskiego środowiska gospodarczego stanowią spotkania pn. Krakowskie Rendez-Vous Biznesu, z których pierwsze odbyło się w kwietniu w Pałacu Pod Baranami, a kolejne zaplanowano na 22 czerwca w pawilonie J. Czapskiego. - Planujemy organizować takie spotkania przynajmniej raz na kwartał, by tworzyć platformę wymiany opinii w środowisku francusko-polskiej społeczności biznesowej - stwierdza Julien Hallier, przedstawiciel regionalny (Kraków, Katowice) CCI France Pologne.

Francja kojarzona jest m.in. z bardzo dynamicznie rozwijającym się w tym kraju przemysłem motoryzacyjnym. - Pomysł takich spotkań uważam za bardzo udany i niezwykle potrzebny, gdyż Polska i Francja mają sobie bardzo wiele do zaoferowania - powiedział ,,Dziennikowi Polskiemu” Mirosław Kmiecik, pełnomocnik zarządu Grupy Autoremo, krakowskiego koncesjonera marki Renault.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo