Francja: Sukces ruchu "żółtych kamizelek". Po zamieszkach w...

Francja: Sukces ruchu "żółtych kamizelek". Po zamieszkach w Paryżu prezydent Emmanuel Macron rezygnuje z podwyżek cen paliw

Kazimierz Sikorski

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło: RUPTLY

W imię zachowania jedności Francji, rządzący wycofali się z kontrowersyjnego pomysłu podniesienia podatku na paliwa, która miała obowiązywać od początku przyszłego roku.
Tym samym prezydent Macron, który jeszcze nie tak dawno grał twardziela i zapowiadał, że nie będzie ani kroku w tył, jeśli chodzi o podwyżkę cen paliw, ustąpił.

Sprawił to ruch żółtych kamizelek, który przez trzy weekendy wyprowadzał na francuskie ulice, przede wszystkim Paryża, manifestantów. W ostatnim czasie przyłączyli się do nich zadymiarze i ci, którym generalnie nie podobała się nie tylko polityka Macrona, jego reformy, ale także napuszony styl rządzenia.


ZOBACZ TEŻ | PROTESTY "ŻÓŁTYCH KAMIZELEK" WE FRANCJI. ZAMIESZKI W PARYŻU, ŁUK TRIUMFALNY ZNISZCZONY [ZDJĘCIA] [WIDEO]
Dochodziło do ostrych starć z policją w stolicy Francji, manifestanci czy raczej zadymiarze, niszczyli witryny sklepowe, podpalali samochody, atakowali policjantów kamieniami.

Wybrany na prezydenta Francji w maju ubiegłego roku Emmanuel Macron zapowiadał twarde reformy, miały one nie tylko przestawić gospodarkę na bardziej konkurencyjne tory, ale też - jak zapewniał w przypadku podwyżki cen na olej napędowy - ograniczyć emisję trujących substancji.Wydawało się, że przyjmie on inną taktykę niż jego poprzednik, który wycofywał się ze swoich pomysłów, kiedy tylko Francuzi wychodzili na ulice. Macron musiał jednak pójść jego śladami, bo protesty, choć stosunkowo nieliczne, były jednak bardzo ostre i widowiskowe i rzeczywiście tracił na tym również wizerunek kraju.

Proponowane podwyżki rząd zawiesza na sześć miesięcy, nie wiadomo jednak, czy uspokoi to protestujących w ostatnim czasie. Domagają się oni bowiem również podwyższenia pensji minimalnych oraz wielu ulg.

POLECAMY:


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
już się ucieszylam

kasienka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

że Micronick na prawdę ustąpił ze stolka.. Zawod.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie było to zdobycie Bastylii ale coś tam osiągnęli. Przede wszystkim mają wiedzę że taki

omamiony naród z wypranym przez kapitalizm mózgiem jeszcze potrafi się zmobilizować i postawić (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

rządzącym kapitalistycznym bandyckim elitom. W Polsce jak na razie takiej nadziei nie ma. Polacy szaraki to owce, barany i parówy 3w1 robione w balona, strzyżone i dymane przez solidarne ..... !...rozwiń całość

rządzącym kapitalistycznym bandyckim elitom. W Polsce jak na razie takiej nadziei nie ma. Polacy szaraki to owce, barany i parówy 3w1 robione w balona, strzyżone i dymane przez solidarne ..... ! Za co
w podzięce suweren walczy zaciekle o koryto dla nich i broni fortun bandziorów którym oddano majątek wypracowany przez naród w PRL.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to jakaś

normals (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

komunistyczna agitka? PRL zbankrutował.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo