Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Frankenstein" opowieścią o współczesnych nastolatkach. Gościnna premiera w Łaźni Nowej

AP
"Frankenstein"  Teatru Nowszego gościnnie na deskach Łaźni Nowej
"Frankenstein" Teatru Nowszego gościnnie na deskach Łaźni Nowej materiały prasowe
Spektaklowy Frankenstein to postać, która rozpada się, co wyniszcza jego człowieczeństwo. Przedstawienie taneczne w reżyserii Tomka Ciesielskiego, wyprodukowane przez Teatr Nowszy zainspirowane zostało powieścią Mary Shelley. Premiera 16 października o godz. 18.00 na deskach nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa.

Dlaczego jesienią tak często chorujemy?

od 16 lat

"Potwór z powieści Shelley nie ma imienia. Jednak w kolejnych interpretacjach tekstu otrzymuje on imię swojego stwórcy – nieprzypadkowo. W Wiktorze Frankensteinie i jego Dziele łatwo zobaczyć dwie twarze tej samej osoby, której tożsamość się rozpada. Dla młodego, ambitnego naukowca miłość, przyjemność, kontakty międzyludzkie i codzienność życia są pozornie drugorzędne, w rzeczywistości pozostają jednak jego ukrytym pragnieniem" - piszą o spektaklu twórcy.

Mary Wollstonecraft Shelley to angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu. Była córką intelektualistki feministycznej Mary Wollstonecraft, uchodzącej za jedną z najbardziej znanych obrończyń praw kobiet, oraz Williama Godwina, zaliczanego do grona wybitnych myślicieli społeczno-politycznych epoki. Zadebiutowała powieścią "Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz" (1818), która do dziś uchodzi za jej najwybitniejsze, a z pewnością najbardziej znane dzieło. Dzięki "Frankensteinowi" Mary Shelley stała się czołową twórczynią powieści gotyckiej oraz prekursorką literatury fantastyczno-naukowej.

W swojej legendarnej powieści dziewiętnastowieczna pisarka zawarła dylematy, które wciąż pozostają aktualne.

Doświadczenie rozdźwięku pomiędzy walką o indywidualny sukces, a prywatne bezpieczeństwo i szczęście towarzyszy także współczesnym nastolatkom. Nadmierne oczekiwania sprawiają, że oddalają się od bliskich, a jednocześnie wprowadzają w pułapkę: nigdy nie staną się najlepsi, najważniejsi i najzdolniejsi. Zawsze będzie ktoś, kto osiągnął w tym zakresie więcej. Prowadzi to do poczucia goryczy i braku satysfakcji, a nawet głębokiej frustracji lub depresji. Choć doświadczenie to wydaje się związane z wiekiem dojrzałym, to zaczyna się już w szkole, gdy młodzi wpadają w wyścig szczurów i poszukiwanie mitycznej autentyczności, unikalności i talentu.

Spektakl „Frankenstein”, jak informują twórcy, jest próbą osadzenia tej problematyki w popularnym i bogatym wyobrażeniowo kontekście „żywych trupów”. Spektaklowy Frankenstein to postać rozdwojona. W konsekwencji kolejnych spotkań stopniowo niszczone są jego relacje z bliskimi. Ostatecznie zostaje sam ze swoim potworem oczekiwań i wyobrażeń, aktualizowanych symbolicznie w ruchu i muzyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Frankenstein" opowieścią o współczesnych nastolatkach. Gościnna premiera w Łaźni Nowej - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski