Fundacja Helsińska staje w obronie prezydenta Tarnowa

Fundacja Helsińska staje w obronie prezydenta Tarnowa

Andrzej Skórka

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Prezydent Ryszard Ścigała jest wolny, ale według jego prawników za długo przebywał w areszcie
1/2
przejdź do galerii

Prezydent Ryszard Ścigała jest wolny, ale według jego prawników za długo przebywał w areszcie
©Andrzej Banaś

Śledztwo. W przyszłym tygodniu do sądu powinien trafić akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi Ścigale, podejrzanemu o przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki
Prezydent Tarnowa od trzech miesięcy przebywa na wolności i przygotowuje się do procesu, ale prawnicy równolegle zajmują się też sądowymi decyzjami w jego sprawie z przełomu grudnia i stycznia. Ich zdaniem już na początku roku Ryszard Ścigała powinien być wolny.

W sprawę zaangażowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. - Zwróciliśmy się do rzecznika praw obywatelskich w sprawie problematycznego naszym zdaniem wstrzymania wykonalności postanowienia o warunkowym przedłużeniu tymczasowego aresztowania Ryszarda Ścigały - mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

W grudniu 2013 r.
kończył się okres pierwszych trzech miesięcy aresztowania prezydenta. Prokuratura chciała jego przedłużenia. Sąd Rejonowy w Nowym Sączu na to przystał, ale dopuścił zamianę aresztu na 250 tys. zł poręczenia majątkowego.

Choć pieniądze zostały wpłacone, Ścigała pozostał w areszcie. Postanowienie zaskarżyli śledczy, a Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wstrzymał wykonanie decyzji pierwszej instancji do czasu rozpatrzenia skargi prokuratury. Ostatecznie sędziowie pozostawili Ścigałę w areszcie, a obrońcy zainteresowali sprawą Helsińską Fundację Praw Człowieka.

- Na kanwie tej sprawy nasz wniosek dotyczy ogólnego zagadnienia prawnego. Stanowisko rzecznika będzie istotne w przypadku, gdyby w przyszłości w sądzie doszło do podobnej sekwencji zdarzeń - mówi Katarzyna Wiśniewska.

Dla samego prezydenta Tarnowa, choć po półrocznym aresztowaniu i wpłaceniu kaucji jest już na wolności, stanowisko RPO także będzie miało znaczenie, stanowiąc mocny argumentem w dochodzeniu ewentualnego zadośćuczynienia za uniemożliwienie wyjścia na wolność.

Prawnicy Ścigały nie wykluczają, że już w trakcie spodziewanego wkrótce procesu będą składali wnioski o zmianę, ograniczenie lub zniesienie środków zapobiegawczych stosowanych wobec ich klienta. Prócz kaucji na Ścigale ciąży także zawieszenie w pełnieniu funkcji prezydenta miasta oraz zakaz opuszczania kraju.

Za kilka dni Prokuratura Okręgowa w Krakowie kończy śledztwo w sprawie prezydenta Tarnowa. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu śledczy skierują akt oskarżenia przeciwko niemu. Ryszard Ścigała podejrzany jest o przyjęcie 70 tys. zł łapówki od przedstawicieli firmy z branży drogowej za przychylność przy rozstrzyganiu przetargów.

Wszystko wskazuje na to, że proces odbywać się będzie poza Tarnowem. Kiedy prokuratura wnioskowała o przedłużenie aresztu prezydentowi, dwukrotnie z rozpatrywania ich wyłączali się sędziowie Sądu Rejonowego w Tarnowie. Sprawy przekazywano Temidzie do Nowego Sącza.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo