MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Szymborskiej zbuduje przy Karmelickiej pawilon poświęcony noblistce z Krakowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Nie będzie to muzeum, ani mauzoleum" - zapowiada Michał Rusinek
"Nie będzie to muzeum, ani mauzoleum" - zapowiada Michał Rusinek Andrzej Banas
Obok otwartego przed rokiem – w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej – parku między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów, powstanie pawilon, w którym zostanie otwarta m.in. wystawa poświęcona poetce. Zbuduje go Fundacja Szymborskiej. Umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości gruntowej znajdującej się przy ul. Karmelickiej podpisali 2 lipca prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek oraz członek zarządu fundacji Marek Bukowski. - Będzie służył mieszkańcom i gościom, znajdzie się w nim stała wystawa poświęcona Szymborskiej, która tuła się po Krakowie, ale nie będzie to jej muzeum - zapowiada Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

- W ubiegłym roku do miejsc w Krakowie związanych z Szymborską dołączył park. W ten sposób powstał kwartał poświęcony poetce, gdzie z jednej strony tworzą go ulica Krupnicza i Dom Literatów, z drugiej strony park, a w przyszłości pawilon, którym będzie się opiekować Fundacja Szymborskiej - mówił prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski. - Gdyby Wisława Szymborska żyła, byłaby dumna z tego, jaką symbiozę kultury i natury udało się tu stworzyć.

Budynek powstanie na terenie przylegającym do Parku Wisławy Szymborskiej, w 70 proc. ma zostać przeznaczony na działalność kulturalną. Fundacja Szymborskiej wydzierżawia na ten cel działkę o powierzchni 718 m2. Teren ten był wcześniej przeznaczony pod budowę pawilonu o przeznaczeniu kulturalnym. Obowiązek realizacji planu zabudowy przejęła na siebie Fundacja Wisławy Szymborskiej.

- Nie będzie to muzeum, ani mauzoleum, będzie to żywe centrum kultury, skupiające się wokół postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej. Ale funkcję Szymborskiej tutaj widzę jako rodzaj magnesu przyciągającego różne wydarzenia kulturalne, zwłaszcza poetyckie. Chcemy tu przede wszystkim umieścić wystawę, która się tuła po Krakowie i nie może znaleźć swojego miejsca, ale część przestrzeni wystawienniczej chcielibyśmy przeznaczyć na wystawy czasowe przypominające literatów i literatek, którzy mieszkali przy ulicy Krupniczej, w Domu Literatów - wyjaśnia Michał Rusinek.

W pawilonie ma się znaleźć też przestrzeń warsztatowa, sala audiowizualna, kawiarnia z widokiem na Kraków, a być może także miejsce na kino letnie.

Budynek powstanie od strony Karmelickiej, tam, gdzie dziś można zobaczyć mural poświęcony Szymborskiej. Michał Rusinek uspokaja, że można go będzie podziwiać jeszcze przez kilka lat – wystawę w nowym pawilonie zobaczymy za około cztery lata.

Znajdą się na niej m.in. przedmioty, które przez wiele lat można było zobaczyć na wystawie w Kamienicy Szołayskich poświęconej poetce – do jesieni niewielki wybór pamiątek po Szymborskiej prezentowany będzie w bibliotece przy ul. Rajskiej, można tu zobaczyć, m.in. pierwszy opublikowany wiersz Szymborskiej, który został wydrukowany w 1945 roku w „Dzienniku Polskim”, rękopisy, maszynopisy czy ilustracje wykonane ręką poetki. Na płocie łączącym bibliotekę z parkiem znajduje się wystawa przygotowana z okazji 100-lecia urodzin noblistki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundacja Szymborskiej zbuduje przy Karmelickiej pawilon poświęcony noblistce z Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski