Fundusze EOG zmieniają Miasto i Gminę Czarny Dunajec!

Materiał informacyjny Gminy Czarny Dunajec

Miasto i Gmina Czarny Dunajec jest w trakcie realizacji projektu pt. „Termomodernizacja budynków szkolnych na terenie Gminy Czarny Dunajec”, którego efekty nie tylko poprawią komfort pracy uczniów i nauczycieli na terenie Gminy, ale przede wszystkim przyczynią się do walki z niską emisją.

Dobiega końca termomodernizacja szkoły podstawowej w Podczerwonem. Część budynku ma już docieplone ściany zewnętrzne oraz wymienioną stolarkę. Na dachu budynku wykonano instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 20 kW. Zmodernizowana zostanie jeszcze instalacja c.o. i c.w.u., a obecne źródło ciepła – piec na ekogroszek zostanie zastąpione kotłem na biomasę. Wartość prac zamknie się kwotą ponad 2,5 mln zł.

Inwestycja w szkole podstawowej w Podczerwonem jest częścią projektu obejmującego w sumie cztery placówki oświatowe, na których termomodernizację Miasto i Gmina Czarny Dunajec pozyskała dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG oraz z budżetu państwa w wysokości 3,1 mln zł. Projekt obejmuje również inwestycje w szkole podstawowej w Dziale i Piekielniku, a także w szkole podstawowej nr 2 w Cichem. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 4,6 mln zł.

Jak podkreśla Urząd Miasta i Gminy Czarny Dunajec zakres prac jest szeroki. Chcemy nie tylko ocieplić budynki, żeby nie uciekało ciepło. W większości szkół wymieniona zostanie także stolarka, zmodernizowane zostaną źródła energii oraz instalacje sanitarne i centralnego ogrzewania. Montowane są również instalacje fotowoltaiczne, które w dużej części pokryją zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Wszystko to przełoży się na aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Miasto i Gmina Czarny Dunajec będzie mieć kolejne efektywne energetycznie i piękne szkoły, spadną też koszty ich utrzymania, co pozwoli przekazać środki na inne cele. Rezultatem realizacji projektu będzie poprawa efektywności energetycznej budynków, która skutkować będzie zmniejszeniem zużycia energii, a w konsekwencji redukcją emisji CO2

Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa – Wojciecha Lei w Podczerwonem w trakcie prac termomodernizacyjnych, fot: Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Realizacja projektu zaowocowała również wymianą doświadczeń między Miastem i Gminą Czarny Dunajec oraz norweskim rządowym instytutem badawczym The Norwegian Research Centre (NORCE). W trakcie wzajemnych wizyt studyjnych pracownicy ww. instytucji partnerskich wymienili się wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie odnawialnych źródeł energii i nowych technologii.

Wizyta studyjna przedstawicieli norweskiego rządowego instytutu badawczego The Norwegian Research Centre w czarnodunajeckim samorządzie, fot: Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Dzięki realizowanym działaniom miękkim projektu: spotkaniom, szkoleniom i festiwalowi pn. „Dzień efektywności energetycznej" zalety płynące z czystej energii mieli okazje poznać również mieszkańcy Miasta i Gminy Czarny Dunajec (uczniowie, urzędnicy miejscy i administratorzy obiektów użyteczności publicznej).

Konkurs plastyczny w ramach festiwalu „Dzień efektywności energetycznej” oraz szkolenie dla administratorów obiektów użyteczności publicznej, fot: Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Projekt pt. „Termomodernizacja budynków szkolnych na terenie Gminy Czarny Dunajec” korzysta z dofinansowania o wartości 3,1 mln zł (0,7 mln euro) otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG oraz z budżetu państwa. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków, która skutkować będzie zmniejszeniem zużycia energii, a w konsekwencji redukcją emisji CO2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fundusze EOG zmieniają Miasto i Gminę Czarny Dunajec! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski