Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze z aresztu śledczego w Krakowie pokonali koronawirusa. Teraz oddają osocze

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pierwszego dnia akcji ponad 30 funkcjonariuszy ozdrowieńców oddało osocze
Pierwszego dnia akcji ponad 30 funkcjonariuszy ozdrowieńców oddało osocze Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie
W poniedziałek pod aresztem śledczym w Krakowie na Montelupich zaparkował krwiobus, w którym ponad 30 funkcjonariuszy ozdrowieńców oddało osocze. To początek ogólnopolskiej akcji oddawania krwi i osocza przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Łącznie weźmie w niej udział ponad 670 funkcjonariuszy, którzy oddadzą ponad 240 tys. ml osocza i w ten sposób być może uratują życie około 1500 osobom chorym na Covid-19.

Akcja oddawania osocza

Służba Więzienna odpowiedziała na apel szpitali i stacji krwiodawstwa i zorganizowała akcję mikołajkową. Począwszy od 7 grudnia przez tydzień, funkcjonariusze i pracownicy z całej Polski oddawać będą osocze i krew. Akcję tą osobistym nadzorem objął wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Weźmie w niej udział ponad 670 funkcjonariuszy, którzy oddadzą ponad 240 tys. ml osocza i w ten sposób być może uratują życie około 1500 osobom chorym na Covid-19.

- W poniedziałek 7 grudnia na ulicy Montelupich w Krakowie zaparkował krwiobus i ponad trzydziestu ozdrowieńców oddało krew z której odseparowane zostanie osocze. To tylko początek ponieważ przez cały tydzień funkcjonariusze z jednostek penitencjarnych okręgu krakowskiego oddawać będą krew i osocze - mówi kpt. Anna Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Dezynfekcja na każdym kroku

Rzeczniczka przypomina, że krakowski areszt śledczy to miejsce, w którym surowo przestrzega się reżimu sanitarnego. Wszystkim wchodzącym na teren jednostek penitencjarnym mierzy się temperaturę, w uzgodnieniu z sędziami penitencjarnymi tymczasowo ograniczane są widzenia i praca osadzonych na zewnątrz zakładów karnych. Kilka razy dziennie dezynfekowane są miejsca używane przez osadzonych, jak klamki, poręcze, aparaty samoinkasujące a także odkażane są pomieszczenia w oddziałach mieszkalnych. Zajęcia kulturalno- oświatowe odbywają się w mniejszych grupach lub w ramach cel mieszkalnych.

- Funkcjonariusze pełniący służbę w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej - maseczki, rękawiczki i przyłbice. Wszystkie zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas płynów dezynfekcyjnych, uruchomiono także specjalne izolatoria, do których przyjmowane są osoby pozbawione wolności, zakażone COVID-19 skąpoobjawowym, w dobrym stanie ogólnym, co do których lekarz zakaźnik nie stwierdził wskazań do leczenia w warunkach szpitalnych - mówi kpt. Anna Czajczyk.

Niski wskaźnik zakażeń

Dzięki wprowadzonym działaniom profilaktycznym obecnie wśród funkcjonariuszy okręgu krakowskiego zakażanych jest jedynie 15 funkcjonariuszy co stanowi 0,74 %, a wskaźnik zakażonych osadzonych jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 0,18 %, aktualnie jest to 9 osadzonych na ponad 5 tysięcy osób pozbawionych wolności przebywających w jednostkach okręgu krakowskiego.

FLESZ - Maseczki w miejscu pracy? To pracodawca decyduje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Funkcjonariusze z aresztu śledczego w Krakowie pokonali koronawirusa. Teraz oddają osocze - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski