Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fuzja na cenzurowanym

Redakcja
W ciągu najbliższych dwóch tygodni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach prowadzonych postępowań antymonopolowych może zażądać od spółki Polskapresse (stanowiącej własność niemieckiego konsorcjum medialnego Verlagsgruppe Passau) sprzedaży przejętych w 2003 r. tytułów prasowych z Wrocławia i Poznania. Polskapresse grozi też kara w wysokości do 50 tys. euro.

UOKiK bada przejęcia prasy lokalnej

   Przypomnijmy: w marcu 2003 r. Prasa Poznańska, podmiot zależny od Polskapresse i wydający "Gazetę Poznańską", wykupił udziały w Oficynie Wydawniczej Wielkopolski, wydawcy innego dziennika regionalnego - "Głosu Wielkopolski". Kilka miesięcy później, we wrześniu, na mocy umowy zawartej z Dolnośląskim Wydawnictwem Prasowym (w którym 100 proc. udziałów posiada Orkla Press Polska, polski oddział szwedzkiego koncernu Orkla Media) Polskapresse, wydająca na Dolnym Śląsku dziennik "Gazeta Wrocławska", stała się właścicielem dwóch innych regionalnych tytułów - "Słowa Polskiego" i "Wieczoru Wrocławia". W obu przypadkach Polskapresse nie poinformowała o swoich działaniach UOKiK ani też nie zgłosiła wcześniej takiego zamiaru. Poznańska i wrocławska delegatura urzędu wszczęły więc w tej sprawie postępowanie antymonopolowe.
   Jeśli UOKiK wyda niekorzystną dla Polskapresse decyzję, prawdopodobnie uzasadni ją między innymi uzyskaniem przez spółkę na regionalnym rynku silnej pozycji dominującej oraz istotnym ograniczeniem konkurencji. W grudniu 2003 r. Polskapresse połączyła bowiem "Gazetę Wrocławską" ze "Słowem Polskim" w jedną gazetę ukazującą się pod tytułem "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska". "Wieczór Wrocławia",**będący do tego momentu dziennikiem miejskim, stał się jedynie wrocławskim dodatkiem do nowej gazety. W ten sposób spółka nabyła prawa do wydawania wszystkich regionalnych (poza dolnośląskim dodatkiem do "Gazety Wyborczej") tytułów prasy codziennej na terenie województwa dolnośląskiego oraz prasy lokalnej we Wrocławiu i powiecie wrocławskim. Negatywne skutki takiej koncentracji ujawniły się już w postaci wzrostu cen reklam, a można też domniemywać, że ograniczenie konkurencji będzie miało trwały charakter (czytelnicy na Dolnym Śląsku są przywiązani do "starych" tytułów prasowych, nawet jeszcze przedwojennych - przykładem właśnie "Słowo Polskie"). Udane wejście nowego wydawcy z nowym tytułem na ten rynek byłoby więc mało prawdopodobne. Można zatem przypuszczać, że gdyby nawet Polskapresse dopełniła ustawowego obowiązku i zgłosiła zamiar koncentracji, UOKiK nie wydałby na nią zgody.
   Polskapresse jest właścicielem 8 regionalnych dzienników (m.in. "Dziennika Bałtyckiego", "Głosu Wielkopolskiego", "Dziennika Zachodniego", "Trybuny Śląskiej" i "Gazety Krakowskiej"). Roczne przychody grupy przekraczają obecnie 400 mln zł.
(B.CH.)

Wybrane przypadki warunkowej zgody na fuzje

   Luty 2003: Komisja Europejska zgodziła się, by Pfizer Inc. przejął swego amerykańskiego rywala Pharmacie Corp., żądając jednocześnie, by powstały w wyniku połączenia koncern pozbył się części swoich aktywów, w tym chemicznych formuł niektórych nowych leków.
   Luty 2000: Komisja Europejska zgodziła się na fuzje koncernów Total, Elf i Fina pod warunkiem odsprzedania konkurencji: 70 stacji przy autostradach, 100 proc. sieci dystrybucji gazu LPG i 14 do 49 proc. udziałów w operatorach linii przesyłu paliwa we Francji.
   Grudzień 2001: Niemiecki urząd antykartelowy ostrzegł firmę Shell, zainteresowaną przejęciem sieci DEA oraz BP, chcącą przejąć Arala), że nie zgodzi się na przejęcia, o ile firmy nie pozbędą się części udziałów w rynku detalicznym (do progu 21 proc.). Shell zgodził się ostatecznie odsprzedać 5,3 proc. rynku, zaś BP - 4 proc. (B.CH.)

Najsłynniejsze blokady fuzji przez Komisję Europejską

   (KE kontroluje przedsiębiorstwa jeszcze przed jej zawarciem, a nie - jak UOKiK - po fakcie, czyli "ex post"):
    1991: Aerospatiale, Alenia, De Havilland - lotnictwo;
    1994: Bertelsmann, Kirch i Deutsche Telekom - fuzja telewizji;
    1995: telewizja satelitarna Norsk Telekom,TeleDanmark
    i Kinnevik;
    1995: CLT, Veronica, Endemol - fuzja telewizji;
    1997: Blokker, Toys "R" Us - zabawki;
    1998: Deutsche Telekom, Betaresearch - dekodery TV;
    1998: Bertelsmann, Kirch - telewizja cyfrowa;
    2000: Volvo, Scania - samochody ciężarowe;
    2001: General Electric, Honeywell - lotnictwo;
    2001: CVC, Lenzing - tworzywa sztuczne;
    2001: Tetra Laval, Sidel - opakowania. (B.CH.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski