Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaj. Pierwszy Chodźże na targ! okazał się strzałem w dziesiątkę. Ludzie pytają o następny

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W sobotę w Gaju w gminie Mogilany można było posmakować i kupić wszelkie przetwory, domowe wędliny, sery i ciasta, dowiedzieć się, jak pszczoły produkują miód i jak powstaje klockowa koronka. Mamy zdjęcia.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

To pierwsze tego typu wydarzenie promujące lokalnych producentów żywności oraz twórców rękodzieła.

- Nie mam czasu na robienie przetworów, a tutaj zaopatrzyłam się w zapasy na zimę oraz domowe ciasta i chleb upieczone przez panie z Libertowa, pyszne sery i masło wytworzone w gospodarstwie rolnym w Chorowicach – powiedziała nam pani Anna z Mogilan.

Różnego rodzaju miody można było nabyć na stoiskach m.in. Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej w Konarach i Rodzinnego Domu dziecka DAR SERCA w Skawinie, prowadzonego przez Zgromadzenie Sług Miłości Guanellianie. Były też stoiska z ręcznie wykonanymi dekoracjami i biżuterią.

Można było również kupić pierogi, wędliny m.in. z wędliniarni w gminie Czernichów oraz przetwory i owoce z gospodarstwa państwa Losterów z Włosani, a także poznać smak win z Winnicy w Gaju.

Zorganizowano też, cieszące się dużym zainteresowaniem, warsztaty edukacyjne. Prowadzili je np. lokalni pszczelarze, tłumacząc dzieciom rolę pszczół w środowisku. Panie ze Stowarzyszenia Kryspinów z gminy Liszki, pokazywały jak powstają piękne klockowe koronki, wykonywane na specjalnym wałku. Miłośnicy historii mogli poznać dzieje ślusarstwa prezentowanego w Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych.

Dzieci uczestniczyły także w warsztatach plastycznych. Na ekologicznych torbach na zakupy tworzyły malowidła według własnych pomysłów. Uczestnicy warsztatów na poszczególnych stoiskach zbierali też pieczątki na kuponach, które upoważniały je do otrzymania nagród.

- Targ był bardzo udany, pogoda dopisała, jak i mieszkańcy, którzy często zadawali mi pytanie o termin kolejnego takiego wydarzenia – powiedział nam Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany.

Jednak na razie włodarz gminy nie może go określić. Na zorganizowanie Chodźże na targ!, gmina otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Będzie się o nie ubiegać też w przyszłym roku, chociaż na razie nie wiadomo, gdzie targ mógłby być zorganizowany. Najlepszym miejscem byłby gminny teren, a dokładnie Rynek w stolicy gminy. Jednak na razie nie jest on dostępny z powodu trwającej teraz przebudowy.

Targ w Gaju odbył się na terenie parafii. Wójt chwali współpracę z proboszczem, który udostępnił parking na urządzenie Chodźże na targ!. Wydarzenie uświetniło widowisko Zespołu Regionalnego „Bukowioki” z Bukowa pt. „Powrót z targu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski