Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria męczenników

PSZ
Wczorajsze popołudnie było okazją do zwiedzenia Bazyliki Świętego Floriana. Jest to kościół szczególny, gdyż Jan Paweł II był tu wikarym w latach 1949-1951 i w związku z tym można oglądać wiele pamiątek, jakie po nim pozostały i pomodlić się w miejscu jego codziennej modlitwy.

Pamiątki po Karolu Wojtyle

   - Jesteśmy w miejscu nawiedzanym od 800 lat - ks. proboszcz Jan Czyrek opowiadał licznie zebranym wiernym historię kościoła. - W 1184 przybyły do Krakowa relikwie św. Floriana, a ich przyjazd był bardzo uroczysty; naprzeciw orszakowi wyszedł król i biskup. Z białego kamienia ciosanego powstał kościół. W zeszłym roku, podczas prac renowacyjnych dokopaliśmy się w kaplicy Matki Bożej Bolesnej do fundamentów romańskich, odkryto też kolumnę gotycką. Tamta świątynia romańska została zburzona, a na jej miejsce powstawały następne. Kościół, w którym się obecnie znajdujemy, jest podobno szósty z kolei.
   Ołtarz główny (jak i cały kościół św. Floriana) jest galerią męczenników. Najwyżej wisi obraz Chrystusa Zmartwychwstałego, a tuż pod nim olbrzymie malowidło przedstawiające św. Floriana w stroju rycerskim (z mitrą na głowie i chorągwią). Przy tabernakulum są szyby, a za nimi umieszczono relikwie 36 różnych męczenników. Parafia św. Floriana posiada zresztą bardzo bogaty i cenny zbiór relikwiarzy. Wczoraj zwiedzający mieli rzadką okazję ujrzeć wiele z nich, gdyż normalnie są one zamknięte i pilnie strzeżone. Zobaczyć można było m.in. relikwię św. Walentego, relikwię św. Floriana w przepięknym pacyfikale, relikwię św. Antoniego czy św. Jana Kantego. Najcenniejszym okazem w tej bogatej kolekcji jest jednak relikwiarz Grunwaldzki. - W 1410 roku król Władysław Jagiełło przywiózł go po wygranej bitwie do Krakowa - opowiadał ks. proboszcz Jan Czyrek. - Jest to najcenniejsza pamiątka spod Grunwaldu, przechowywana w naszym mieście. _Na uwagę zasługuje również relikwiarz gotycki, w którym umieszczono zastygłą męczeńską krew. - Mamy jeszcze jedną świętość, o której Ojciec Święty mało wiedział, gdy był wikarym - kontynuował ksiądz proboszcz. - Jest to relikwiarz św. Siostry Faustyny Kowalskiej._
   W Bazylice św. Floriana oglądać można również wystawę poświęconą Ojcu Świętemu. Zdjęcia, listy i szaty liturgiczne Jana Pawła II wystawione są w kaplicy Brackiej (po prawej stronie ołtarza głównego). Wystawa czynna będzie do 1 września.
(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski