Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria wciąż żywa

Łukasz Gazur
Artysta czerpał z formizmu, twórczości Cezanne’a i koloryzmu
Artysta czerpał z formizmu, twórczości Cezanne’a i koloryzmu fot. Paweł Czernicki
Środa, 1 kwietnia, godz. 18, Muzeum Narodowe w Krakowie. Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina Zygmunta Radnickiego.

W ramach cyklu „Galeria Żywa” Muzeum Narodowe w Krakowie przypomni Zygmunta Radnickiego.

Artysta przed II wojną światową krążył w orbicie formistów, ugrupowania artystycznej awangardy, które po inspirację sięgało do kubizmu, ekspresjonizmu, futuryzmu. Formistami byli tacy artyści, jak: Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Zbigniew i Andrzej Pronaszkowie, August Zamoyski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Szczuka, Jan Hrynkowski.

To nie była jedyna formacja, która wywarła wpływ na Radnickiego. W 1925 roku wyruszył do Paryża, gdzie – jako stypednysta – studiował u Józefa Pankiewicza w paryskiej filii krakowskiej ASP. To wówczas uległ fascynacji malarstwem Paula Cézanne’a, co zaważyło na całej jego późniejszej twórczości. Radnicki umiał połączyć doświadczenia, jakie wyniósł z formizmu, twórczości Cezanne’a i koloryzmu (przyjaźnił się z kapistami, przede wszystkim z Janem Cybisem), tworząc własny, oryginalny język malarski.

Jak podkreśla Katarzyna Bik, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie, część wystawy prezentowana w Galerii ASP ukazuje Zygmunta Radnickiego jako ucznia, który w roku 1913 rozpoczął swoją karierę artystyczną na krakowskiej uczelni, by zakończyć ją jako jej profesor i rektor.

Z kolei ekspozycja prac w Gmachu Głównym MNK – w Sali „Koloryzm” w Galerii Sztuki Polskiej XX Wieku — odzwierciedla znaczenie dokonań tego artysty w historii sztuki polskiej. Dzieła Radnickiego, dotąd niepokazywane w ramach wystawy stałej, prezentowane są w kontekście prac kolegów, którzy oddziałai na niego towarzyszyli rozwojowi jego twórczości.

Jako pedagog wywarł wpływ na wielu artystów, m.in. tak wybitnych jak Andrzej Wróblewski.

Na wystawie pojawi się 55 obrazów i 60 prac na papierze, zaś w ASP będzie można zobaczyć 2 obrazy i 30 prac na papierze. Wystawie towarzyszy album autorstwa kuratora, Światosława Lenartowicza wydany przez ASP i MNK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski