Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galimatias prawny powinien wymusić zmiany

(MK)
Kłopotliwe użytkowanie wieczyste Rząd zapowiada zmianę przepisów o użytkowaniu wieczystym, która będzie dotyczyć właścicieli lokali w budynkach wielorodzin-nych. To projekt.

Jeżeli budynek stoi na działce, która jest w użytkowaniu wieczystym - automatycznie mają być przekształcone we własność udziały poszczególnych właścicieli mieszkań.

Deweloper ma dopłacać?
Organy władzy samorządowej - prezydenci Warszawy oraz Krakowa - wydali stosowne akty prawne dotyczące korzystania z nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste będących własnością komunalną. Nowe przepisy, rozporządzenia i instrukcje określają zasady zmiany sposobu użytkowania i zagospodarowania tych nieruchomości.

Według regulacji, użytkownik wieczysty ubiegający się o zmianę sposobu użytkowania musi uiścić opłatę na rzecz gminy, stanowiącą określony procent wartości nieruchomości gruntowej (nie mniej niż 25 proc. w Krakowie oraz 12,5 proc. w Warszawie wartości nieruchomości określonej dla nowego sposobu użytkowania i zagospodarowania).

- Dla deweloperów chcących zmienić przeznaczenie swojej nieruchomości oznacza to ponoszenie ogromnych kosztów, wahających się od kilkuset tysięcy do __kilku milionów złotych, co znacznie podnosi wartość całego projektu inwestycyjnego - twierdzi adwokat Anna Maksymiuk z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. - Chociaż sądy administracyjne wielokrotnie stwierdziły niezgodność tych aktów z prawem, inwestorzy wciąż muszą ponosić opłaty.

Duże ryzyko
Rozpoczynanie inwestycji budowlanej bez zmiany umowy użytkowania wieczystego w omawianym zakresie łączy się z dużym ryzykiem dla inwestora, dlatego tak istotne jest prawidłowe przeprowadzenie tego procesu. Do największych zagrożeń należą:

Rozwiązanie umowy. Użytkownik wieczysty korzystający z nieruchomości w sposób sprzeczny z umową użytkowania wieczystego ryzykuje nawet jej rozwiązanie.

Niezgodność umowy z zamierzeniami inwestycyjnymi dewelopera stwarza poważne komplikacje na etapie postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę wraz z możliwością uzyskania decyzji odmownej, co spowoduje zatrzymanie całego procesu inwestycyjnego.

Sąd administracyjny stwierdził, że domaganie się w dalszym ciągu żądanej przez samorządy opłaty jest niezgodne z prawem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski