Garaż w domu, czy może poza nim? Wybór zależy od działki i...

Garaż w domu, czy może poza nim? Wybór zależy od działki i od inwestora

Zdjęcie autora materiału
Janusz Michalczak

Dziennik Polski 24

Chyba najpopularniejsze rozwiązanie - garaż znajdujący się w domu

Chyba najpopularniejsze rozwiązanie - garaż znajdujący się w domu ©Wizualizacja: HomeKONCEPT

Projekty. Garaż może znajdować się w bryle budynku, albo obok domu. Wybór zależy między innymi od wielkości posesji oraz od indywidualnych preferencji.
Chyba najpopularniejsze rozwiązanie - garaż znajdujący się w domu

Chyba najpopularniejsze rozwiązanie - garaż znajdujący się w domu ©Wizualizacja: HomeKONCEPT

Wśród inwestorów największą popularnością cieszą się garaże będące integralną częścią budynku. Ich zdecydowaną zaletą jest oszczędność miejsca na działce, które można przeznaczyć np. na większy ogród.

- Są jeszcze inne zalety takiego rozwiązania, np. wychodząc z samochodu z zakupami, nie trzeba martwić się o niekorzystne warunki atmosferyczne, a po zostawioną w aucie rzecz można wrócić bez zakładania kurtki - mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Aby spaliny nie dostawały się do wnętrza domu, pomiędzy garażem a budynkiem mieszkalnym projektuje się strefę przejściową. Najczęściej jest to pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia - dodaje.

W jaki sposób usytuować garaż? Może on być bezpośrednio wpisany w bryłę budynku, tworząc z całym domem spójną całość. Innym rozwiązaniem jest garaż przylegający do budynku, a więc dobudowany do jednej ze ścian. W tej sytuacji można zyskać dodatkowy pokój nad garażem lub urządzić taras wypoczynkowy.

Przeważnie jest on zlokalizowany z boku budynku, a w przypadku wąskiej działki może przylegać do elewacji frontowej. - Ciekawym rozwiązaniem jest częściowe wysunięcie garażu do przodu, które jest stosowane w wybranych projektach - twierdzi Marcin Śniegowski. - Aby wyeksponować część mieszkalną domu, projektuje się niższy lub płaski dach.

Garaż wolnostojący najlepiej sprawdzi się na większej parceli. Jego zaletą jest możliwość wybudowania go niezależnie od budynku mieszkalnego. Interesującym pomysłem projektowym jest również połączenie garażu wolno- stojącego z wiatą, jako sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca postojowego mniejszym kosztem.

WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 28

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo