Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Garbarnia buduje nowy stadion z obiektem komercyjnym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak ma wyglądać kompleks piłkarskich obiektów RKS Garbarnia złożony ze stadi onu i dwóch sąsiednich boisk treningowych
Tak ma wyglądać kompleks piłkarskich obiektów RKS Garbarnia złożony ze stadi onu i dwóch sąsiednich boisk treningowych Wizualizacja: biuro S&W Bogdan Skoczek
Inwestycje. Oprócz nowych trybun stadionu i budynku klubowego, przy ul. Konopnickiej ma powstać również obiekt usługowy

Rozpoczęła się budowa nowego budynku klubowego RKS Garbarnia przy ul. Rydlówka. To kolejny etap inwestycji związanych z tworzeniem piłkarskiego kompleksu, któremu ma towarzyszyć budynek komercyjny od strony ul. Konopnickiej.

- Z wpływów z budynku komercyjnego zamierzamy utrzymywać działalność sportową - wyjaśnia Marek Siedlarz, wiceprezes Garbarni.

Wybudują w tym roku

Do tej pory powstały trzy boiska piłkarskie Garbarni, w tym główne, które obrócono o 90 stopni.

Teraz wzdłuż niego wybudowana zostanie kryta trybuna główna (na ok. 1,5 tys. widzów) z przylegającym do niej budynkiem klubowym. Zaprojektowano w nim trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną kondygnację podziemną. W części podziemnej zlokalizowane zostaną pomieszczenia użytkowe oraz pomieszczenia techniczne.

Kondygnacje nadziemne będą w całości przeznaczone na pomieszczenia związane z działalnością klubu sportowego. Wewnątrz znajdować się będą m. in. szatnie, pomieszczenia odnowy biologicznej, biura, sala konferencyjna, świetlica oraz inne pomieszczenia użytkowe. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Nowy obiekt ma w rzucie mieć kształt zbliżony do litery „L” i powstanie w centrum łączenia trzech boisk, które niedawno zostały oddane do użytku. Planowany okres zakończenia projektu to czwarty kwartał tego roku.

- Nowy budynek jest koniecznością - podkreśla wiceprezes Siedlarz.

Dotychczasowa siedziba klubu została zbudowana w latach 80. i miała być jedynie przejściowym miejscem. Jest to już budynek wyeksploatowany, nie spełniający obecnych standardów, bardzo oddalony od głównego boiska, nie spełnia więc też wymogów licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Spółka z deweloperem

Przewidywany koszt nowego budynku Garbarni to ok. 5 mln zł. Inwestycja sfinansowana zostanie z pieniędzy klubu. Skąd je weźmie?

Przypomnijmy, że teren na którym funkcjonuje Garbarnia, klub otrzymał od miasta w zamian za działkę, gdzie kiedyś stał dawny stadion „Brązowych”, ale został wyburzony i na jego miejscu powstał hotel Forum. Garbarnia otrzymała od miasta w wieczyste użytkowanie 9,2 ha terenu między ulicami Konopnickiej, Rydlówka i rzeką Wilgą.

Poszukując funduszy na działalność klub sprzedał część terenu (obecnie zostało ok. 6,5 ha, część sportowa zajmie powierzchnię ok. 4,5 ha). Garbarnia zawarła też umowę partnerską z deweloperską firmą Murapol. Z nią klub stworzył spółkę, do której aportem wniósł grunt pod zabudowę mieszkaniową. W taki sposób Garbarnia pozyskała udziały w tej spółce. Obecnie odsprzedała firmie Murapol udziały w spółce. Stało się to jednak już jak udziały miały większą wartość, po tym jak grunt (wniesiony do spółki przez Garbarnię) został uwolniony pod inwestycję i rozpoczęła się sprzedaż mieszkań. W taki sposób klub pozyskał pieniądze na realizację inwestycji.

Stadion i komercja

W kolejnym etapie rozbudowy obiektów Garbarni planowana jest budowa drugiej trybuny stadionu, która powstałaby od strony ul. Konopnickiej (za jedną z bramek).

W przyszłości ma też zostać wzniesiona trzecia trybuna od strony rzeki Wilgi. W taki sposób powstałby stadion z zadaszonymi trybunami na ok. 4,5 tys. miejsc. Jest też przewidywany montaż sztucznego oświetlenia. Zakończenie budowy całego kompleksu sportowego uzależnione jest od możliwości finansowych, ale wstępnie działacze Garbarni podają 2018 rok.

Wiele zależeć będzie od części komercyjnej, która ma powstać przy okazji budowy trybuny od strony ul. Konopnickiej. Budynek komercyjny ma powstać w jej sąsiedztwie.

Na razie nie sprecyzowano jeszcze w pełni funkcji tego obiektu.

- To będzie budynek usługowy i brane są pod uwagę funkcje biurowe oraz hotelarskie, które mają służyć pozyskiwaniu przychodów dla klubu - informuje wiceprezes Siedlarz.

Zaznacza przy tym, że Garbarnia musi w taki sposób radzić sobie sama, bowiem nie jest klubem miejskim i dotowanym przez gminę.

Na odsprzedanym przez klub gruncie firma Murapol wybudowała już pierwsze bloki mieszkalne. Jest miejsce na kolejne.

Współpraca: Anna Moskała i Maja Miś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski