Garlicki Lamus, czyli winnica Uniwersytetu Rolniczego

Garlicki Lamus, czyli winnica Uniwersytetu Rolniczego

Materiał partnera zewnętrznego

Dziennik Polski 24

Garlicki Lamus, czyli winnica Uniwersytetu Rolniczego
1/14
przejdź do galerii
Pierwsze winorośle posadzono w 2007 roku i było ich około 250. Dziś w Garlicy Murowanej rośnie ich 3 tysiące w 15 odmianach. Uniwersyteckie wina powstają w piwnicach starej chłodni przy al. 29 Listopada.
Winnica Uniwersytetu Rolniczego „Garlicki Lamus” znajduje się w podkrakowskiej Garlicy Murowanej, położonej na terenie Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”. Nazwa winnicy „Garlicki Lamus” pochodzi od pierwotnej funkcji zabytkowego budynku z początku XVII wieku.
Pierwsze winorośle w Uniwersyteckiej Winnicy zostały posadzone wiosną 2007 roku i było to zaledwie 250 sztuk w pięciu odmianach: Muskat Odesski, Seyval Blanc, Jutrzenka, Regent i Marechal Foch. Początkowo ta miniwinnica miała być uzupełnieniem kolekcji roślin sadowniczych, jaka znajduje się na terenie stacji doświadczalnej w Garlicy Murowanej. Wiosną 2008 roku dzięki przychylności rektora prof. Janusza Żmii, jak również ówczesnego dziekana Wydziału Ogrodniczego prof. Stanisław Rożka, winnica ta została powiększona do jednego hektara powierzchni, na której obecnie rośnie prawie 3000 sztuk krzewów w 15 odmianach.

Nie tylko dla studentów
Winnica „Garlicki Lamus” została zarejestrowana w 2013 roku w Agencji Rynku Rolnego, jak również w Urzędzie Celnym. W tym też roku rozpoczęto w niej produkcję wina z przeznaczeniem na sprzedaż. Natomiast pierwsza eksperymentalna produkcja wina miała miejsce już od 2009 roku. Winnica ma do dyspozycji doskonale przygotowaną i wyposażoną winiarnię przy al. 29 Listopada, w której oprócz samej produkcji (przerobu winogron) prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu enologii. Zajęcia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony studentów Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa.
Podstawowym zadaniem winnicy jest: kształcenie studentów z zakresu uprawy winorośli, produkcji wina, jak również badania, które już są realizowane lub są przygotowywane do realizacji.
W lutym br. na Uniwersytecie Rolniczym ruszyły studia podyplomowe z zakresu uprawy winorośli i produkcji wina na Wydziale Technologii Żywności. Kształcić się można na kierunkach: dyplomowany enolog, technologia winiarska i miodosytnicza.

Kilka słów o winie
Wina powstają w piwnicach starej chłodni doświadczalnej przy al. 29 Listopada 56. W 2012 roku zostały one wyremontowane i dostosowane do potrzeb i teraz stanowią doskonałe zaplecze do produkcji wina. Przez większą część roku w sposób naturalny można utrzymać w nich temperaturę 12 stopni Celsjusza, jedynie latem konieczne jest dodatkowe chłodzenie pomieszczeń, w których leżakuje i dojrzewa wino. Wina fermentują w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, natomiast mniejsze partie dojrzewają w szklanych opakowaniach.
Od 2013 roku w winnicy „Garlicki Lamus” produkowane jest uniwersyteckie wino. Wszystkie wina produkowane w winnicy Garlicki Lamus są winami certyfikowanymi, tzn., że każde z win może być sprzedawane pod nazwą odmiany, z której zostało wytworzone. Można też na nim podawać rocznik. Dzięki tym informacjom konsument, zanim jeszcze skosztuje danego uniwersyteckiego wina, wie, czego może się po nim spodziewać.
Nad całością produkcji zarówno w winnicy, jak również w winiarni czuwa dr inż. Przemysław Banach.
Wino uniwersyteckie można nabyć w kilku lokalizacjach w centrum miasta: w hotelach oraz w sklepie znajdującym się przy winiarni przy al. 29- listopada 56.Podczas zakupu wina można bezpośrednio porozmawiać z twórcą Uniwersyteckiego Grona, dr. inż. Przemysławem Banachem, na temat warunków, w jakich dojrzewały grona, z których zostało wytworzone wino, jak również o samej winifikacji uniwersyteckich win.

Moda na wino
Obecnie uprawa winorośli w Polsce ma niewielkie znaczenie gospodarcze, ale towarzyszy jej duże zainteresowanie społeczne i szybki wzrost powierzchni upraw. Wynika to między innymi z coraz popularniejszej w naszym kraju mody na produkcję wina z owoców pochodzących z własnej winnicy. Dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim sadzenie winnic z odmian przerobowych. Produkcja wina w polskich warunkach jest znacznie trudniejsza, bardziej ryzykowna i w konsekwencji dużo droższa niż w większości krajów z tradycjami winiarskimi. Najbardziej oczywistą przyczyną tych utrudnień jest nasz klimat, nie zawsze sprzyjający uprawie winorośli. Dlatego też od winogrodnika wymaga się bardzo dużej wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej.

Wymagająca winorośl
Winorośl jest bardzo wymagająca. Przed założeniem winnicy należy zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, rodzaj i grubość warstwy gleby wraz z podglebiem, budowę geologiczną podglebia oraz lokalny mikroklimat, a także bakterie, grzyby, pleśnie i żerujące na winorośli insekty. To najważniejsze elementy kształtujące środowisko krzewu winorośli.
Aby winorośl dobrze rosła, dobrze plonowała i dawała wysokiej jakości owoce, z których będzie można zrobić dobre wino, musi rosnąć na stoku południowym, a najlepiej południowo-zachodnim, który jest najlepiej doświetlony przez słońce i o nachyleniu zbocza 15–20 procent. Krzewy winorośli rosnące na takim zboczu dadzą nam owoce, o jakich marzymy, pod warunkiem jednak, że pogoda również będzie sprzyjać dojrzewaniu owoców. Często bowiem późnowiosenne, jak również wczesnojesienne przymrozki mogą sprawić, że owoce nie zdążą dojrzeć. Wytypowanie odpowiedniego stanowiska na terenie stacji doświadczalnej w Garlicy Murowanej nie było łatwe. Teren, mimo iż był duży, to jednakże z powodu niekorzystnego ukształtowania znacznej jego części (bardzo duże nachylenie stoków i północna wystawa), nie spełniał warunków do założenia winnicy. Po konsultacjach zarówno ze środowiskiem naukowców, jak również winiarzy praktyków, wytypowano działkę, na której została założona winnica. Teren, na którym rośnie winorośl, ma wystawę południową o nachyleniu zbocza około 15 procent.
Pragniemy poinformować, że 29 września organizowany jest dzień otwartej winnicy Garlicki Lamus, w czasie którego będzie można wysłuchać ciekawych wykładów z zakresu uprawy winorośli, zwiedzić winnicę jak również zdegustować wyprodukowanych tam win. Serdecznie zapraszamy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo