Gąsienica w czekoladzie

MPA
Udostępnij:
Przekazany przez powiatowego inspektora sanitarnego Krystynę Kozik raport o stanie sanitarnym powiatu za 2003 rok zawiera wiele ciekawych szczegółów, dotyczących higieny i zagrożeń chorobowych.

   Znamy już tegoroczny raport o stanie sanitarnym powiatu wadowickiego za ubiegły rok. Wyniki ubiegłorocznych badań Sanepidu wykazują, że w zakresie żywienia, jakości wód oraz zagrożenia, jakim jest praca w warunkach kontaktu z czynnikami rakotwórczymi, jest jeszcze wiele do zrobienia.
   I tak, wadowicki Sanepid w ubiegłym roku zajmował się szeregiem skarg mieszkańców powiatu wadowickiego na jakość kupowanych w sklepach produktów spożywczych. Ujawniono dwa przypadki uzasadnionych skarg. Jedną z nich było zażalenie dotyczące złej jakości barszczu zakupionego w sklepie "Zakopi" w Wadowicach. Przeprowadzone badania Sanepidu na sprzedawanym w sklepie barszczu wykazały, że jest on przeterminowany. Miał nieprzyjemny, gnilny zapach i - zdaniem Sanepidu - był zepsuty. Osoba, która sprzedawała barszcz, została ukarana mandatem.
   Z kolei druga uzasadniona skarga dotyczyła czekoladek. Pracownicy Sanepidu ze zdziwieniem stwierdzili, że w sprzedawanej w sklepie bombonierce "Pasjonata" firmy Cadbury-Wedel Sp. z o. o. znajduje się czekoladka, w której zagnieździła się... mała gąsienica. Wyniki badań przesłano do producenta.
   W ubiegłym roku na terenie powiatu wadowickiego doszło do jednego grupowego zatrucia pokarmowego. Działo się to podczas przyjęcia weselnego w Domu Strażaka w Przybradzu. Sanepid - po kontroli bakteriologicznej - wykazał, że podczas wesela gościom wydawano posiłki, w których gnieździła się pałeczka z grupy salmonelli. Po wypadkach w Przybradzu na salmonellozę zachorowało wówczas 16 osób.
   W minionym roku wadowicki Sanepid interesował się również dietą żywieniową w zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego takich, jak: szpitale, domy pomocy społecznej, internaty szkolne. Na podstawie raportów magazynowych z dziesięciu dni stwierdzono, że w wielu placówkach zaniżono wartość kaloryczną posiłków w stosunku do zapotrzebowania na grupę osób korzystających z posiłków. Wytknięto szefom tych placówek zbyt niską zawartość białka i węglowodanów oraz witamin w posiłkach. Bardzo często - zdaniem Sanepidu - pensjonariusze i osoby korzystające z posiłków nie otrzymują lub otrzymują za mało mleka i przetworów, owoców i warzyw z witaminą C i karotenem. O dziwo, brakuje w dietach również ziemniaków. Z kolei nagminnym procederem w tych placówkach było przekroczenie normy i ilości tłuszczów.
   W przedstawionym przez Sanepid raporcie czytamy, że na terenie powiatu wadowickiego jest tylko jedno - na sześć - ujęcie wody, skąd pobierana jest woda najczystszej do spożycia klasy pod względem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym. To ujęcie znajduje się na potoku Ryte w Rzykach. Pozostałe nie spełniają kryteriów najwyższej jakości. Przy okazji kontroli Sanepidu okazało się, że najlepiej zabezpieczonym ujęciem jest to na Skawie w Wadowicach. Teren ujęcia wody jest tutaj monitorowany przez trzy kamery, prowadzony jest też rejestr osób wchodzących i wychodzących z Zakładu Uzdatniania Wody. Zbiorniki wyrównawcze oraz magazyny substancji niebezpiecznych wyposażone są w instalację antywłamaniową.
   Oddział Higieny Pracy wadowickiego Sanepidu w ubiegłym roku przeprowadził również kontrolę w zakładach pracy, gdzie zatrudnieni mają kontakt z czynnikami rakotwórczymi. Na terenie powiatu ok. 500 osób pracuje w takich warunkach. Stwierdzono jedną chorobę nowotworową, spowodowaną długotrwałym kontaktem z asfaltem, zawierającym smołę węglową. Pracownik był przez wiele lat zatrudniony przy robotach drogowych.
(MPA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie