Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gasną sygnalizatory wokół Plant. Bez świateł ruch jest płynniejszy

Arkadiusz Maciejowski
Skrzyżowanie ul. Basztowej i ul. Długiej. Tu też wyłączenie świateł upłynni ruch?
Skrzyżowanie ul. Basztowej i ul. Długiej. Tu też wyłączenie świateł upłynni ruch? Andrzej Wiśniewski
Kontrowersje. Już w najbliższy weekend zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Basztowej i Długiej

W cieniu dyskusji o wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego wokół Plant urzędnicy miejscy kontynuują tzw. świetlną rewolucję. Po tym jak wyłączona została sygnalizacja przy teatrze Bagatela, a następnie przy Poczcie Głównej, teraz przyszedł czas na skrzyżowanie ul. Basztowej z ul. Długą.

- Niewykluczone, że docelowo wyłączymy sygnalizacje na wszystkich skrzyżowaniach przy pierwszej obwodnicy - zapowiada Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przy wyłączonych światłach jest równie bezpiecznie
Okazuje się, że takie rozwiązanie w znaczny sposób upłynnia ruch w ścisłym centrum Krakowa. Mogą się o tym przekonać kierowcy chociażby w rejonie Poczty Głównej. Tam po wielu apelach zarówno pieszych, jak i właścicieli samochodów sygnalizacje zostały wyłączone na początku sierpnia ubiegłego roku. Za takim rozwiązaniem byli również radni dzielnicowi.

Tomasz Daros, radny z Dzielnicy I Stare Miasto, podkreślał, że pod pocztą, kiedy zapalało się zielone światło, często na przystanku zatrzymywał się tramwaj i samochody nie mogły ruszać. Później, kiedy znów było zielone, przyjeżdżał kolejny tramwaj - i tak robił się gigantyczny korek wzdłuż ul. Westerplatte. Przejazd krótkiego odcinka od Dworca Głównego do Poczty Głównej czasem zajmował nawet kilkadziesiąt minut (!).

Sytuacja znacznie się poprawiła, gdy sygnalizację wyłączono. Wcześniej podobne rozwiązanie przyniosło efekt również przy teatrze Bagatela oraz przy Uniwersytecie Jagiellońskim. I co ważne, nie spełniły się obawy, że wyłączenie sygnalizacji na ruchliwym skrzyżowaniu przy Poczcie Głównej doprowadzi do wielu kolizji.

- Nie odnotowaliśmy w tym rejonie żadnych wyjątkowo niebezpiecznych zdarzeń, więc z perspektywy czasu widać, że decyzja była słuszna, bo szczególnie ul. Westerplatte została odblokowana - podkreśla podinsp. Krzysztof Burdak, naczelnik Wydziały
Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Właśnie dlatego w ZIKiT zdecydowano, że na kolejnym skrzyżowaniu - ul. Basztowej z ul. Długą - sygnalizatory zostaną wyłączone już jutro.

- Mówiąc precyzyjnie, będą one migać, ale tylko na żółto - mówi Piotr Hamarnik. - Decyzja została podjęta po posiedzeniu specjalnego zespołu z udziałem m.in. policji, straży miejskiej i MPK. W najbliższych tygodniach będziemy dokładnie obserwować, jak wpłynie to na bezpieczeństwo ruchu - dodaje Hamarnik. Naczelnik Krzysztof Burdak uważa, że tutaj sytuacja jest jednak nawet prostsza niż przy Poczcie Głównej.

- W rejonie ul. Basztowej funkcjonuje strefa, do której nie wszyscy mogą przecież wjechać, więc ruch jest tam nieco uspokojony, wyłączenie świateł powinno więc usprawnić kursowanie komunikacji miejskiej, a jednocześnie pomóc pieszym w przemieszczeniu się chociażby w stronę Rynku - tłumaczy podinsp. Krzysztof Burdak.

Sygnalizatory mogą zniknąć też z innych skrzyżowań
Plany urzędników sięgają dalej. Wciąż sygnalizacje działać będą bowiem w rejonie filharmonii oraz przy Wawelu na skrzyżowaniu ulic św. Gertrudy i Stradomskiej.

- Dróg dojazdowych jest tam więcej niż np. przy Poczcie Głównej. Będziemy ruch w tych dwóch miejscach dokładnie analizować m.in. z policją. Chcemy bowiem wyłączać kolejne sygnalizacje przy pierwszej obwodnicy. Decyzje trzeba podejmować ostrożnie, aby nie wylać dziecka z kąpielą - podkreśla Piotr Hamarnik.

Radny Tomasz Daros zapowiada, że będzie mobilizował urzędników, aby jak najszybciej podjęli decyzję o wyłączeniu sygnalizacji przy Wawelu. - Efekt będzie podobnie pozytywny jak przy Poczcie Głównej - uważa. Policjanci i urzędnicy z ZIKiT są ostrożni.

- Pod Wawelem jest skomplikowane skrzyżowanie z ograniczoną widocznością, więc tu trzeba dokładnie przeanalizować możliwe konsekwencje ruchu bez świateł, dlatego na razie wstrzymujemy się z decyzjami - informuje podinsp. Krzysztof Burdak.

Gdzie jeszcze można wyłączyć światła?
Urzędnicy przyznają, że sygnalizacja świetlna może być wyłączana także w innych częściach miasta. Każde skrzyżowanie wymaga jednak osobnej analizy. Mogą więc Państwo wysyłać do nas - na adres: [email protected] - propozycje miejsc, w których światła powinny zostać wyłączone. Pod koniec miesiąca przekażemy je ZIKiT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski