Gasol zgasił Gortata i spółkę

.
Koszykówka. Polscy koszykarze dzielnie walczyli z byłymi mistrzami świata i Europy, ale ostatecznie przegrali i musieli pożegnać się z EuroBasketem.

Wielka szkoda - te słowa nasuwają się po sobotnim meczu Polski z Hiszpanami, przegranym 66:80. Przez trzy kwarty biało-czerwoni walczyli jak równy z równym. Momentami nawet prowadzili z utytułowanymi rywalami, przyprawiając ich o ból głowy. Doświadczenie zrobiło jednak swoje. W ostatniej odsłonie Pau Gasol i spółka wyraźnie zdystansowali polski zespół. Hiszpański środkowy był po prostu nie do zatrzymania, zwłaszcza na linii rzutów z dystansu.

Polacy zostali więc sklasyfikowani na 9. miejscu. Trener Mike Taylor: - Jestem dumny z wysiłku zespołu. Każdego dnia na tym turnieju stawaliśmy się lepsi. Przez trzy kwarty graliśmy jak równy z równym z Hiszpanią. Gasol miał skuteczność 6/7 za trzy - byliśmy na wiele rzeczy przygotowani, ale nie na to.

Aaron Cel: - Zrobiliśmy wiele błędów, w ostatniej kwarcie graliśmy mniej mądrze. Gasol nas naprawdę "zabił" - sześć trójek zdarzyło mu się chyba pierwszy raz. Normalnie rzuca punkty spod kosza. Mam nadzieję, że dużo się z tego Eurobasketu nauczymy. Nie mamy się czego wstydzić.

Pau Gasol: - Od początku Polacy sprawili, że ten mecz był dla nas trudny. Popełnialiśmy wiele błędów. W końcówce zagraliśmy z wielką intensywnością w obronie. Nigdy wcześniej nie trafiłem sześciu trójek w meczu.

W sobotę rozegrano też trzy inne mecze 1/8 finału ME. Łotysze pokonali Słowenię 73:66 (20:20, 22:20, 13:12, 18:14) i w gronie ośmiu najlepszych zespołów Starego Kontynentu znaleźli się po raz pierwszy od 14 lat. Trójkolorowi ograli Turcję 76:53 (17:18, 19:8, 23:14, 17:13). Najskuteczniejszym zawodnikiem wygranych był Nando de Colo. Szóste zwycięstwo w turnieju odnieśli Grecy, tym razem nie dali im rady Belgowie, którzy przegrali 54:75 (15:16, 16:18, 11:23, 12:18). W meczach niedzielnych Czesi wygrali z Chorwacją 80:59 (20:13, 28:18, 17:12, 15:16), Serbia z Finlandią 94:81(23:24, 25:19, 23:21, 23:17), a Włosi z Izraelem 82:52 (22:13, 18:17, 28:9, 14:13).

Spotkanie Litwa - Gruzja zakończyło się po zamknięciu numeru. (ŁŻ, SK)