Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gastritis

Redakcja
Poradnik o. Grzegorza

Lepiej dobrze zjeść niż za dużo wypić

   - Schorzenia przewodu pokarmowego występują często - wyjaśnia o. Grzegorz Sroka z Rychwałdu, franciszkanin od lat zajmujący się ziołolecznictwem. - Zwykle leczy się je lekami syntetycznymi, chirurgicznie, gdy tego wymaga stan chorego, a ponadto ziołami. Szczególną zaletą ziół jest obecność w nich licznych związków czynnych o dużej aktywności, które jednocześnie nie są obce ustrojowi człowieka. Cenna jest zawartość w ziołach takich związków, jak: olejki eteryczne, sole mineralne, witaminy, garbniki, kwasy organiczne, cukry redukujące, alkaloidy i inne substancje ważne dla uzyskania prawidłowego przebiegu procesów trawienia, wchłaniania i wydalania. Dlatego w przewlekłych schorzeniach przewodu pokarmowego zachodzi istotna potrzeba stosowania leków roślinnych. Leczenie ziołami chorób układu pokarmowego jest bardzo efektywne, a jego skutki widać czasem szybciej niż po leczeniu syntetycznym. Zapalenia błony śluzowej żołądka (Gastritis) dzielimy na ostre i przewlekłe. Ostre są powodowane przez błędy dietetyczne, alkohol, leki. Przewlekłe - przez infekcje Heliccobacter pylon, zarzucanie żółci do żołądka lub przyczyny autoimmunologiczne. Postać ostra rozpoczyna się nagle i trwa zwykle krótko. Z leków podaje się preparaty osłaniające, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwbólowe i napary z ziół. Postaci przewlekłe mogą trwać latami i leczymy je głównie ziołami.

   Zioła zmieszać, wsypać łyżkę na szklankę wrzątku, naparzać pod przykryciem 20-30 minut, przecedzić; pić ciepłe 2 razy dziennie po jedzeniu.

Zalecenia praktyczne

   1. Stosować głodówkę 1-2 dni i w tym czasie pić tylko napary z ziół, leżeć.
   2. Pić płyny nie słodzone, unikać alkoholu.
   3. Zaleca się kleiki, sucharki, ryż, czerstwe pieczywo.
   4. Jeść w małych ilościach kilka razy dziennie pokarmy łatwo strawne, unikać smażonego.
   5. Zaleca się również mieszankę ziołową Tannosan, gdy chorobie towarzyszy ostra biegunka (na szklankę ciepłej wody wsypać 1-2 łyżeczki ziół, gotować pod przykryciem 5-10 min, odstawić na 10-20 min, pić 2 razy dziennie ciepłe, po szklance).
   6. Stosować właściwy dobór składników pokarmowych - dodawać dużo przypraw ziołowych - przy postaci przewlekłej.
   7. Pomidory jeść sparzone gorącą wodą i obrane ze skórki (dotyczy to zwłaszcza małych dzieci).
   8. Stosować roztwór miodu, jak przy niedokwaśności.
   9. Pić przez cały dzień, małymi łykami, zioła o. Grzegorza na schorzenia gastryczne - w postaci ostrej, lub 2 razy dziennie w postaci przewlekłej. W postaci przewlekłej wskazane jest picie przed jedzeniem, zwłaszcza obiadu, kropli o. Grzegorza poprawiających trawienie (klasztornych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski