18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus w Olkuszu

BOCH
– Przyszliście do nas ze swoimi talentami i marzeniami, my zobowiązaliśmy się, że pomożemy je zrealizować. Wybierając naszą uczelnię dokonaliście swego rodzaju inwestycji. Przez trzy lata studiów będziecie inwestować w siebie. Ale opłacalność tej inwestycji zależy w dużej mierze od was. Od tego, czy będziecie uczęszczać na zajęcia i się uczyć.

Fot. Jacek Sypień

EDUKACJA

Żyjemy w warunkach gospodarki rynkowej. Pracodawca, to nie jest instytucja charytatywna. On żąda wiedzy, którą tu możecie zdobyć. – mówił prof. dr hab. Muzahim Al Noorachi, prorektor Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, do prawie stu studentów, jacy rozpoczynają naukę na pierwszym roku w olkuskim zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym tej uczelni.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się w auli olkuskiego „Ekonomika”. Rektor przypomniał historię i osiągnięcia uczelni, która kształci obecnie przeszło 16 tys. studentów, z czego 10 tys. w Łodzi, gdzie mieści się jej siedziba. Mówił, że kadra naukowa, to przeszło 450 osób. Uczelnia ma prawo nadawania tytułu magistra na 4 kierunkach, a od 2006 roku także prawo do doktoryzowania, jako jedna z czterech niepublicznych uczelni w Polsce. – Złożyliśmy już wniosek do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego o nadanie statusu Wydziału Zamiejscowego, obecnemu Zamiejscowemu Ośrodkowi Dydaktycznemu w Olkuszu. Mam nadzieję, że następny rok akademicki będziemy rozpoczynali już w olkuskim wydziale. – mówił rektor. Powstanie w Olkuszu Wydziału Zamiejscowego pozwoli studentom na kształcenie na studiach II-stopnia, czyli magisterskich. - Uruchomienie nowych kierunków studiów poprzedza analiza lokalnego rynku pracy. Chcemy, aby nasi studenci obok wykształcenia akademickiego mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności poprzez praktyki studenckie i dopiero z takim pełnym doświadczeniem mogli stać się odpowiedzią na faktyczne potrzeby lokalnego rynku pracy. - mówiła Monika Jaworska, kierownik olkuskiego punktu. Obecny na inauguracji wiceburmistrz Olkusza dr Włodzimierz Łysoń podkreślał, że bardzo cieszy się z informacji o planowanym uruchomieniu wydziału zamiejscowego, gdyż przyczyni się to do poszerzenia oferty edukacyjnej Olkusza, a co za tym idzie, budowania dobrej marki miasta. Po krótkim wystąpieniu Katarzyny Kamionki, przedstawicielki samorządu studenckiego, rozpoczął się wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. dr hab Eugeniusz Sitek. Był on poświęcony roli funduszy inwestycyjnych w gospodarce polskiej.
Miłym akcentem była immatrykulacja studentów pierwszego roku. W ich imieniu indeksy odebrali: Iwona Wróblewska, Marcin Michoń, Aneta Zaborowska i Wojciech Sojka. Całość zakończyło odśpiewanie „Gaudeamus igitur”, czyli XIII wiecznego hymnu, który zawsze towarzyszy ważnym uroczystościom na uczelniach.

Władze łódzkiej uczelni chcą kupić w Olkuszu budynek, który byłby siedzibą wydziału zamiejscowego. - Dużo zależy od tegorocznego naboru. Jeśli będziemy mieli w Olkuszu 300 studentów, wtedy uruchomimy wydział zamiejscowy. – deklarował w sierpniu prof. dr hab. Roman Patora, rektor uczelni podczas spotkania z władzami miasta i powiatu. Po utworzeniu wydziału w Olkuszu odbywałyby się na razie studia licencjackie na kierunku zarządzanie, a później także logistyka i pedagogika. Uczelnia, która ma już siedem takich wydziałów zamiejscowych prowadzi naukę na 19 kierunkach.

– _Mamy dobrą kadrę i bazę materialną. Cały majątek inwestujemy w uczelnię. Prowadzimy badania naukowe i mamy uprawnienia nadawania stopnia doktora na kierunku zarządzanie. Staramy się o pięć kolejnych. Kiedy to osiągniemy, wtedy staniemy się uniwersytetem. – _mówił rektor Patora.

W latach sześćdziesiątych w Olkuszu w szkole przy OFNE był wydział zamiejscowy krakowskiej AGH. Od lat 70.tych w olkuskim „Ekonomiku” funkcjonował działał punkt konsultacyjny krakowskiej Akademii Ekonomicznej, który zamknięto przed kilkoma laty. Przez kilka lat przy olkuskim „Mechaniku” działał punkt konsultacyjny Politechniki Krakowskiej. Wszystkie te filie uczelni zostały zlikwidowane. Powód? Brak studentów. Może łódzka uczelnia przerwie tę złą passę?

Jacek Sypień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski