Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów, Kłaj. Nie ma zgody na kompostownię. Protestują tysiące osób

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Biokompostownie łączą się z wielkimi uciążliwościami zapachowymi. Ludzie nie chcą "śmierdzących inwestycji"
Biokompostownie łączą się z wielkimi uciążliwościami zapachowymi. Ludzie nie chcą "śmierdzących inwestycji" Anna Jarmuz
Ponad 2000 osób podpisało protest przeciwko budowie biokompostowni w Cichawie w gminie Gdów. Uciążliwego obiektu nie chcą także mieszkańcy gminy Kłaj. Powstał społeczny Komitet Protestacyjny Stop Kompostowni Odpadów w Cichawie. Na poniedziałkowe zebranie zwołane w tej sprawie w Szczytnikach przybyło ponad 300 osób.

FLESZ - Australia w ogniu. Zginęło miliard zwierząt

Budowę biokompostowni na terenie (6 ha) na granicy Cichawy, Szczytnik i Grodkowic, planuje prywatna firma (spółka Kop-Eco). Mieszkańcy nie dają na to zgody. Pod protestem podpisało się ponad 2000 osób z Cichawy, Szczytnik, Wiatowic, Krakuszowic, Zborczyc, Czyżowa i Książnic (gmina Gdów) oraz z Łężkowic, Gruszek i Grodkowic (gmina Kłaj).

Ludzie obawiają się przede wszystkim fetoru z kompostowni odpadów organicznych (tym bardziej, że ten rejon boryka się już z takimi uciążliwościami z cichawskiej tuczarni świń). Boją się również potencjalnego skażenia wód gruntowych czy spadku wartości nieruchomości w tym rejonie.

Jak mówią nam mieszkańcy – społeczny protest wspiera wójt Kłaja, natomiast wójt Gdowa jest przychylny budowie biokompostowni. Atmosfera jest gorąca. Od części ludzi można usłyszeć, że jeśli uciążliwa inwestycja dojdzie do skutku, zorganizują referendum w sprawie odwołania szefa gminy Gdów.

- Całkowicie wspieram protest mieszkańców. Uciążliwości związane z kompostownią będą działać na szkodę całej okolicy. Nie da się rozwijać gminy mając w pobliżu taki zakład. Zrobię wszystko, by nie dopuścić do tej inwestycji – powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

- To nieprawda, że wspieram budowę kompostowni. Trwają rozmowy z inwestorem, by z uwagi na społeczny protest wycofał się z planu prowadzenia tej inwestycji i wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Powiedziałem to mieszkańcom podczas zebrania (w Szczytnikach – red.) - twierdzi z kolei wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

- Prawo jest prawem i jeśli do gminy wpływa wniosek o rozpoczęcie danych procedur, nie można tego zignorować, bo urząd poniesie przewidziane prawem konsekwencje – dodaje Wojas.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy w Cichawie biokompostowni spółka Kop-Eco (mająca już taki zakład w Zalesianach, gdzie mieszkańcy bardzo narzekają na związany z nim odór) złożyła w gminie latem 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie nakazał spółce przeprowadzić ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i opracowanie raportu. Inwestor przedstawił te dokumenty, ale były w nich duże braki i koniec końców złożył wniosek o zawieszenie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej (29 maja 2019).

W grudniu ub. roku postępowanie zostało odwieszone. Spółka złożyła RDOŚ w Krakowie uzupełniony raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Opinia służb odnośnie tego dokumentu ma być wydana 3 lutego br. (z nieoficjalnych informacji wynika, że tym razem „werdykt” może być pozytywny dla inwestora).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski