Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów rezygnuje - na razie - ze starań o prawa miejskie. Projekt ma jednak szybko wrócić, jeszcze w 2022 roku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Gdów wygląda jak miasteczko, ale ma status wioski. Procedury mające doprowadzić do nadania miejscowości praw miejskich zawieszono, ponieważ wyniki konsultacji społecznych pokazały, że większość ich uczestników woli by Gdów pozostał sołectwem
Gdów wygląda jak miasteczko, ale ma status wioski. Procedury mające doprowadzić do nadania miejscowości praw miejskich zawieszono, ponieważ wyniki konsultacji społecznych pokazały, że większość ich uczestników woli by Gdów pozostał sołectwem fot. Urząd Gminy w Gdowie
Większość mieszkańców gminy, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych była przeciwna prawom miejskim dla Gdowa. Frekwencja podczas tej „debaty” była bardzo niska. Ankietę wypełniły ledwie 1522 osoby, a więc nawet nie 10 proc. do tego uprawnionych. W związku z tym zapowiedziano już, że gdowski samorząd nie złoży teraz wniosku o nadanie miejscowości statusu miasta. Nie oznacza to jednak definitywnej rezygnacji z pomysłu, bo kwestia ta ma wrócić, prawdopodobnie jeszcze w 2022 roku.

FLESZ - Bezpłatne szczepienia przeciw grypie w całej Polsce

od 16 lat

O tym, że Gdów powinien starać się o status miasta mówiono już od pewnego czasu. Projektu zaczął nabierać kształtów w drugiej połowie ubiegłego roku. W listopadzie 2021 gdowska Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę o przeprowadzenia z mieszkańcami konsultacji dotyczących nadania wiosce praw miejskich. To obowiązkowa procedura. Wyniki tematycznych ankiet – niezależnie od ich wyników - muszą zostać dołączone do wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie miejscowości praw miejskich.

Konsultacje dla mieszkańców całej gminy Gdów odbyły się w dniach 11 grudnia 2021 – 12 stycznia 2022. Na wypełnienie imiennej ankiety – zawierającej tylko jedno pytanie: „Czy jesteś za nadaniem miejscowości Gdów statusu miasta” - zdecydowało się 1522 osób (8,43 proc.) z 18 047 do tego uprawnionych.

„Za” było 650 mieszkańców gminy (42,71 proc.), „przeciw” - 769 (50,53 proc.), a 83 osoby (5,45 proc.) wstrzymały się od głosu. Ponadto niewielka liczba ankiet - 20; 1,31 proc.- okazała się nieważna (skreślono w nich wszystkie trzy możliwe odpowiedzi bądź brakowało podpisu uczestników konsultacji).

Przeciwko prawom miejskim dla Gdowa wypowiedzieli się mieszkańcy tej miejscowości. Z 4365 uprawnionych, w konsultacjach wzięło tu udział 559 osób (12,8 proc.), z czego 325 (58,14 proc.) zagłosowało przeciw, 222 (39,71 proc.) - „za”, a 8 (1,43 proc.) wstrzymało się od głosu (ponadto cztery głosy okazały się nieważne).

Nieco więcej zwolenników projekt wydaje się mieć w pozostałych 28 sołectwach gminy. Tu zagłosowały 963 osoby (7,04 proc.) z 13 682 uprawnionych. „Za” prawami miejskimi dla Gdowa było 428 mieszkańców (44,44 proc.), przeciw – 444 (46,11 proc.), a 75 (7,79 proc.) nie zajęło w sprawie stanowiska.

- Jeśli w konsultacjach byłoby więcej głosów „za” byłbym za tym, by złożyć wniosek o prawa miejskie dla Gdowa, ale skoro większość ankiet jest negatywna, nie będę o to prosił. Decyzja w sprawie składać wniosek o prawa miejskie, czy nie, należy do Państwa – powiedział wójt Gdowa Zbigniew Wojas, podczas czwartkowej sesji Rady Gminy.

Podczas obrad żaden z radnych nie chciał zabrać w tej sprawie głosu. Po wystąpieniu wójta w kwestii praw miejskich, samorządowcy „przeszli” do kolejnego punktu sesji.

- Wyniki konsultacji były omawiane wcześniej podczas komisji merytorycznych Rady Gminy. Tam głosy były podzielone. Część radnych optowała za złożeniem wniosku o prawa miejskie mimo takich, a nie innych rezultatów ankiet, a inni byli temu przeciwni. Stanęło na tym, że teraz wniosku nie składamy. Skoro większość mieszkańców jest przeciw, to uszanujemy ich wolę – powiedział nam wójt Gdowa.

- Temat jest jednak otwarty. Gdów zasługuje na prawa miejskie i kiedyś będzie musiało mieć miejsce ich nadanie. W kolejnych latach mają być duże pieniądze unijne dla gmin miejsko-wiejskich, o wiele większe niż dla gmin wiejskich. Moim zdaniem Gdów musi to wykorzystać, szkoda marnować szansę na te dotacje. Wrócimy do tematu praw miejskich dla Gdowa, prawdopodobnie w połowie 2022 roku, tak by jesienią mogły odbyć się w tej kwestii kolejne społeczne konsultacje. Wtedy z dużo szerszą niż było to teraz akcją informacyjną, by w konsultacjach wzięło udział dużo więcej mieszkańców – twierdzi Zbigniew Wojas.

Gdów, który liczy obecnie ponad 4300 mieszkańców jest jedną z największych wsi w Polsce. Jej historia sięga XIII wieku, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1272 roku. Ponadto Gdów miał już kiedyś lokację miejską. Ze źródeł historycznych wynika, że miejscowość uzyskała ją przed 1794 rokiem, a straciła przed rokiem 1880. Za nadaniem praw miejskich przemawia także to – jak zaznaczono w uzasadnieniu do uchwały Rady Gminy z listopada 2021, o konsultacjach dotyczących statusu miasta dla Gdowa - iż sołectwo ma miejski charakter zabudowań (m.in. rynek) i wszystkie placówki, instytucje itp. właściwe miastom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski