Gdów rozpoczyna rozbudowę przedszkola. Miejsc dla dzieci...

Gdów rozpoczyna rozbudowę przedszkola. Miejsc dla dzieci przybędzie też w Wieliczce

Zdjęcie autora materiału
Jolanta Białek

Dziennik Polski 24

Nowe skrzydło gdowskiego przedszkola zajmie obecny plac zabaw

Nowe skrzydło gdowskiego przedszkola zajmie obecny plac zabaw ©Urząd Gminy Gdów

W gminie Wieliczka dodatkowe miejsca dla przedszkolaków będą gotowe za kilka miesięcy. Na rozbudowę gdowskiej placówki dla maluchów trzeba poczekać dłużej, do końca 2019 roku
Nowe skrzydło gdowskiego przedszkola zajmie obecny plac zabaw

Nowe skrzydło gdowskiego przedszkola zajmie obecny plac zabaw ©Urząd Gminy Gdów

Przy przedszkolu w Gdowie powstanie dodatkowe „skrzydło”. Przetarg na wykonanie inwestycji, której koszty są szacowane na 1,5 mln zł jest już ogłoszony. Nowa część budynku pomieści 50 dzieci; będą tam także szatnie, pomieszczenia dla pracowników i inna przedszkolna infrastruktura. Budowa powinna ruszyć na przełomie sierpnia i września br. Prace zaplanowano do grudnia 2019.

Nowa część obiektu zajmie teren, gdzie znajduje się obecnie przedszkolny plac zabaw, który z uwagi na tę inwestycję zostanie przeniesiony w inne miejsce. Gmina zakupiła m.in. na takie potrzeby działkę (40 arów) sąsiadującą bezpośrednio z placówką dla najmłodszych.

Ta gmina ma dwa przedszkola: w Gdowie (365 miejsc) i Szczytnikach (50 miejsc) oraz oddziały przedszkolne we wszystkich szkołach. Miejsc dla wszystkich dzieci wystarcza tu tylko dlatego, że przed rokiem stworzono - z dotacji unijnej - dodatkowe lokum dla kilkudziesięciu trzylatków w gimnazjum w Gdowie. Reforma oświaty sprawiła, że dziś to rozwiązanie trzeba uznać tylko za czasowe.

- Kiedy w szkole pojawi się osiem roczników uczniów (gimnazjum to teraz podstawówka, a dotychczasowa SP ma zostać przeznaczona m.in. na potrzeby szkoły muzycznej - red.) nie będzie tam już miejsca dla maluchów. Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć rozbudowę przedszkola - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

- W rejonie tej placówki planujemy wybudować w najbliższych latach także żłobek. Dokupimy tam jeszcze kolejny teren (ok. 15 arów - red.), co pozwoli na stworzenie tam oświatowego kompleksu dla najmłodszych dzieci - dodaje Wojas.

Wieliczka boryka się z przedszkolnym deficytem od kilku lat; na rok szkolny 2018/2019 zabrakło tu miejsc dla ok. 200 maluchów. Na wrzesień br. miały być gotowe dodatkowe sale przedszkolne w trzech obiektach: na poddaszu miejskiego Przedszkola nr 5 (36 miejsc), w SP nr 1 w Wieliczce (24) i na ostatniej kondygnacji Domu Ludowego w Brzegach (25). Jednak od początku roku nie udało się rozstrzygnąć przetargów (brak ofert), na wykonanie prac, na które Wieliczka otrzymała 1,6 mln zł unijnej dotacji.

Dlatego gmina musi realizować plan awaryjny. - Dla dzieci zapisanych do dodatkowych oddziałów w przedszkolu nr 5 przygotujemy od września pomieszczenia w Centrum Kultury i Turystyki, a w Brzegach maluchy zajmą na razie parter Domu Ludowego. Natomiast w SP nr 1 zakres prac jest niewielki, więc powinno udać się wykonać je do końca wakacji (w czerwcu gmina ogłosiła kolejny przetarg na te inwestycje, procedury jeszcze trwają, ale tym razem są firmy chętne wykonać te roboty - red.) - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Do października br. na potrzeby przedszkolaków (25 miejsc) ma zostać zaadaptowane także poddasze Domu Ludowego w Małej Wsi. Wieliczka rozpoczęła właśnie poszukiwania wykonawcy tych prac.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


Wideo: Co Ty wiesz o Krakowie?

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ręce opadają

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

przedszkole jest potrzebne ale jak widzę wójt tylko by budował. a może tak zaadaptować starą szkołę w gdowie tyle tam miejsca ale co ja tam opowiadam on się zna ja nie, przed wyborami trzeba coś...rozwiń całość

przedszkole jest potrzebne ale jak widzę wójt tylko by budował. a może tak zaadaptować starą szkołę w gdowie tyle tam miejsca ale co ja tam opowiadam on się zna ja nie, przed wyborami trzeba coś uczynić aby "lud" się cieszył a dla mnie - igrzysk ciąg dalszy..---szkoda że za nasze piniądze zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?