Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów: rusza e-urząd

Jolanta Białek
Informatyzacja. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zdobyć urzędowe informacje i załatwić niektóre sprawy przez internet.

Nowe usługi są dostępne od tego tygodnia na platformie e–PUAP (www.epuap.gov.pl, w wyszu­ki­warce trzeba wpisać słowo „Gdów”), a korzystanie z nich umożliwia bezpłatny tzw. profil zaufany.

Kto nie ma takiego konta musi zarejestrować się na platformie i wypełnić wniosek o założenie profilu. Potem trzeba jeszcze zweryfikować swoje konto w urzędzie (osobiście, przy załatwianiu tej sprawy wymagany jest dowód tożsamości). Po dopełnieniu tych formalności kontakt z administracją może odbywać się już drogą elektroniczną.

– W ciągu najbliższego miesiąca gmina uruchomi Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego w urzędzie w Gdowie. Konto takie można jednak potwierdzać we każdym innym urzędzie mającym stosowane certyfikaty (np. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie – red.) – informuje Maciej Gibała z gdowskiego UG.

W gdowskim e–urzędzie można uzyskać zaświadczenia: z ewidencji ludności, o zameldowaniu lub wymeldowaniu oraz z ksiąg Urzędu Stanu Cywilnego. Przez internet przyjmowane są wnioski o udostępnienie informacji publicznej oraz danych z ewidencji ludności i dotyczących wydawanych i unieważnianych dowodów osobistych.

Drogą elektroniczną można starć się także o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, dopisanie do spisu wyborców oraz składać skargi i zapytania do urzędu.Natomiast katalog e–usług dla przedsiębiorców obejmuje sprawy dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych, m.in. wydawanie zezwoleń na handel takim towarem oraz związanych z tym zaświadczeń.

Mieszkańcy mogą załatwiać urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu, dzięki unijnej dotacji. Projekt „Elektroniczny urząd – współczesny obywatel”, który Gdów realizuje w partnerstwie z gminami: Racie­chowice, Niedźwiedź, Gnojnik i Moszcze­nica – jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (z puli pieniędzy na lata 2007–2013). Całkowita wartość przedsięwzięcia to 1,5 mln zł, a dotacja pokryje 85 proc. tej kwoty.

Elektroniczne usługi za pośrednictwem platformy ePUAP oferują mieszkańcom także pozostałe gminy powiatu wielickiego oraz starostwo. Zakres spraw, które można załatwić przez internet jest tu jednak bardzo zróżnicowany. Największy katalog e–usług ma obecnie gmina Wieliczka, a najmniejszy Niepołomice.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski