Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów wczoraj i dziś. Gdowscy bibliotekarze przygotowali grę terenową, opowiadającą o lokalnej historii

Barbara Rotter-Stankiewicz
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2022 gdowscy bibliotekarze przygotowali grę terenową „Na tropie historii. Gdów wczoraj i dziś”. Projekt jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wzięli w nim już udział m.in. uczniowie gdowskiej podstawówki
Z okazji Tygodnia Bibliotek 2022 gdowscy bibliotekarze przygotowali grę terenową „Na tropie historii. Gdów wczoraj i dziś”. Projekt jest adresowany do uczniów szkół podstawowych. Wzięli w nim już udział m.in. uczniowie gdowskiej podstawówki zdjęcia: archiwum Biblioteki Publicznej w Gdowie
Minęły już czasy, kiedy rola biblioteki ograniczała się do wypożyczania książek. Dziś to także miejsce ciekawych spotkań, imprez, kulturalnych i edukacyjnych inicjatyw.

FLESZ - Bon turystyczny ważny do września

od 16 lat

Tegoroczny Tydzień Bibliotek w gminie Gdów łączy się ściśle z obchodami 750-lecia miejscowości, stąd nie brakuje nawiązań do historii regionu, odkrywania na nowo dobrze znanych miejsc i budynków, wspomnień wydarzeń, którymi żyła niegdyś cała społeczność…

W tym tygodniu pracowników biblioteki można było spotkać nie tylko między regałami z książkami, ale i na ulicach Gdowa, wśród mieszkańców, np. podczas gry terenowej.

- „Na tropie historii. Gdów wczoraj i dziś” to tytuł gry terenowej, którą przygotowaliśmy. Jest ona adresowana do uczniów szkół podstawowych, którzy chcą się dowiedzieć, jak wyglądał Gdów w przeszłości – mówi Maciej Gibała, p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie.

- We wtorek na starcie zameldowali się młodzi odkrywcy z gdowskiej Szkoły Podstawowej. Cel był jeden: zdobyć ukrytą mapę i poznać, jak wygadała niegdyś miejscowość – dawne ulice, budynki, miejsca… Zadania ukryte były w różnych budynkach i miejscach. Dzięki temu uczniowie mogli się przekonać, jak wiele zmieniło się przez dziesięciolecia. Części z obiektów uwiecznionych na fotografiach już nie ma, a inne pełnią obecnie całkowicie inne funkcje niż wcześniej. Po drodze odwiedziliśmy m.in. siedzibę obecnego Urzędu Gminy, spacerowaliśmy po „rajszuli”, czyli rynku i jego okolicach, oglądaliśmy archiwalne zdjęcia i próbowaliśmy sobie wyobrazić karczmy mieszczące się w centrum Gdowa, porównywaliśmy dawną (na zdjęciu) i obecną siedzibę Liceum i zobaczyliśmy wiele innych interesujących miejsc - opowiada.

Najbardziej zaskakiwała uczniów zmiana funkcji budynków, np. że w obecnym Komisariacie Policji mieściła się wcześniej apteka, w budynku Krakowskiego Banku Spółdzielczego była pierwsza remiza OSP i biblioteka, a tam, gdzie stacjonuje Pogotowie Ratunkowe - łaźnia i porodówka.

- Prawdziwą „wisienką na torcie” była wizyta w drewnianym dworze, który na co dzień jest niedostępny dla odwiedzających. Tam przywitała nas pani Małgorzata Bednarska, która podzieliła się swoimi wspomnieniami i zaprezentowała rodzinne pamiątki – relacjonuje Maciej Gibała.

Tydzień Bibliotek dobiega wprawdzie końca, ale szeroka działalność placówki trwać będzie nadal. Biblioteka włącza się m.in., w akcję pomocy Ukraińcom, goszczącym w gminie.

- Ostatnio przekazaliśmy do Fundacji MK 12.31 mającej swoja siedzibę przy ul. Myślenickiej, zebrane w bibliotece kolorowanki, puzzle, gry planszowe, materiały plastyczne. Część z darów już trafiła do dzieci z Ukrainy odwiedzających Fundację, a wolontariusze zadbają, by obdarować kolejnych podopiecznych – mówi Maciej Gibała.

Biblioteka w Gdowie jest czynna nie tylko od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 19, ale w maju w każdą sobotę w godz. 9-13, a w następnych miesiącach w każdą pierwszą sobotę. Warto się tam wybrać, bo wśród ponad 30. tys. pozycji - książek, czasopism, audiobooków - każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski