Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy na zewnątrz panuje letni skwar

Dorota Dejmek
Prawo pracy. W upalne dni pracodawca musi m.in. zapewnić napoje i odpowiednią wentylację pomieszczeń. Może także skrócić czas pracy.

Praca podczas upałów może być wykańczająca – zarówno dla pracowników fizycznych, jak i biurowych. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy podczas tak trudnej pogody.

Pracodawcy, którzy zaniedbują swoje obowiązki, popełniają wykroczenia, za które grozi kara grzywny.

Wysokie temperatury

Upały negatywnie wpływają na wykonywanie powierzonych obowiązków, a w ciągu lata produktywność spada nawet o 20 proc.! Dlatego w interesie pracodawcy leży stworzenie odpowiednich warunków pracy.

Pomieszczenia i stanowiska pracy, w których przebywają pracownicy, w upalne dni powinny być zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem – okna powinny być zakryte roletami lub żaluzjami.

Mimo że montaż klimatyzacji nie należy do obowiązków pracodawcy, to kiedy znajduje się ona w pomieszczeniu – należy o nią zadbać (czyszczenie i odgrzybianie). Klimatyzator powinien być tak ustawiony, aby nie powodował przeciągów. Regulując temperaturę należy ostrożnie podejść do jej obniżenia.

Duże różnice temperatury pomiędzy wnętrzem i poza budynkiem mogą powodować zachorowania wśród pracowników. Pracodawcy mogą również zainwestować w tańsze rozwiązania, jak wiatraki czy wentylatory.

Woda do picia

Obowiązkiem pracodawcy podczas pracy w upale jest zapewnienie pracownikom zimnych napojów – regulują to przepisy BHP. W normalnych warunkach pracownikowi także należy się woda.

Musi być ona oczywiście zdatna do picia, a miejsce jej czerpania powinno się znajdować nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy – o czym mówi par. 112 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei par. 113 ust. 1 i 2 ogólnych przepisów BHP reguluje fakt, że czerpanie wody ma się odbywać z kranów; zwykle jednak jest to woda butelkowana lub z dystrybutora.

Określenie „woda zdatna do picia” oznacza wodę, która została przebadana pod względem higieniczno-sanitarnym i nadaje się do spożywania przez ludzi. O tym, czy woda jest zdatna do picia nie decyduje pracodawca, tylko Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Dlatego, jeżeli sanepid zdecyduje, że woda nie nadaje się do spożywania, pracownikom należą się inne napoje dostarczone przez pracodawcę. Rodzaj napojów, a także ich ilość zależna jest od rodzaju wykonywanej pracy oraz potrzeb fizjologicznych pracowników.

Szczególne warunki

Jeżeli praca wykonywana jest w szczególnie ciężkich warunkach, pracownikowi (poza wodą) pracodawca powinien dostarczyć także napoje zimne wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

Do prac w szczególnie ciężkich warunkach zaliczają się:
- prace wykonywane na otwartej przestrzeni, przy temperaturze ponad 25 st. C;
- prace wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, przy temperaturze ponad 28 st. C.

Co ważne, pracodawca nie może wypłacić swoim podwładnym ekwiwalentu w zamian za brak wody. Dlatego w sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewni pracownikom wody może się spodziewać kary grzywny w wysokości do 30 000 złotych (art. 283 par. 1 kodeksu pracy).

Czas pracy

Przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku skracania pracownikom czasu pracy w upalne dni. Mogą oni jednak pozwolić na wcześniejsze zakończenie pracy lub wprowadzić dodatkowe przerwy w czasie największych upałów. Także sam pracownik może ocenić swoje zdolności psychofizyczne i podjąć decyzję, czy jest w stanie pracować w trudnych warunkach.

Mówi o tym art. 210 par. 1 kodeksu pracy: „W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym przełożonego.”

Jeżeli pracownik odmówi wykonywania pracy z wyżej wymienionych powodów, pracodawca nie może zmniejszyć jego wynagrodzenia za ten czas.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski