MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pies jest przeziębiony

AMS
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
JOANNA HELAK, lekarz weterynarii:

Fot. Anna Kaczmarz

Lecznica

Psy, podobnie jak my, w okresie jesiennym i wiosennym mogą się przeziębić. Przeziębienie objawia się m.in. tym, że pies może kichać, pokasływać, może mu także pojawić się wydzielina z nosa. Gdy jest to katar o konsystencji rzadkiej, taka woda z nosa, to nie musimy się tym przejmować, bo taka wydzielina to reakcja na szybką zmianę temperatury.

Gdy katar robi się bardziej gęsty, jest to już poważniejsza infekcja nadająca się do leczenia. Zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli popularnie zapalenia gardła, objawia się tym, że nasz pupil zaczyna wymiotować gęstą śliną, taką białą pianą. Nie jest to wcale infekcja pokarmowa, tylko zapalenie górnych dróg oddechowych. Niestety, bardzo głęboki, dudniący, mocny kaszel może dawać pierwszy sygnał choroby serca. Dlatego nigdy nie wolno nam zlekceważyć kaszlącego psa. Powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, by skontrolować, czy nie są to właśnie- zwłaszcza w przypadku starszych psów - symptomy choroby serca.

Tzw. kaszel kenelowy, czyli psi kaszel, to infekcja mieszana, wirusowo-bakteryjna. Możemy naszego pupila zaszczepić, choć nie ustrzeże go to przed zarażeniem się od innego psa. Psy szczepione będą po prostu łagodniej przechodziły tę chorobę. Może odbędzie się to bez antybiotyków i choroba będzie miała lekki przebieg. U psów nieszczepionych kaszel kenelowy kończy się zazwyczaj poważnym zapaleniem płuc i dużymi komplikacjami. Dlatego warto porozmawiać z weterynarzem, który nam ustali kalendarz szczepień.

Aby wzmocnić naszego psa, możemy mu w okresie jesiennym podawać zalecone przez weterynarza leki wzmacniające odporność oraz witaminę C. Uwaga! Nie leczmy psa naszymi lekami, bo możemy mu zrobić krzywdę.

Gdy pies jest przeziębiony, unikamy długich spacerów, nie pozwalajmy mu pić zimnej wody, np. z kałuży, albo pić zaraz bo bieganiu, gdy jest zziajany. Musimy też uważać na suche powietrze, które mamy w mieszkaniach ogrzewanych kaloryferami; ono wysusza śluzówki. Jeżeli nasz pies ma w okresie grzewczym suchy nos, nie martwmy się tym, gdyż psi nos nie zawsze jest wskazówką dotyczącą samopoczucia psa. Starajmy się natomiast, aby powietrze w naszych mieszkaniach było nawilżone.

Czy możemy zarazić się do naszego psa przeziębieniem, a pies od nas? Teoretycznie tak, choć nigdy nie czytałam badań na ten temat. Wirus grypy mutuje się tak szybko, że możemy nią zarazić naszego pupila, a on może nas zarazić niektórymi bakteriami. Choć tak naprawdę, to my możemy naszemu psu "sprzedać" więcej wirusów. Jeśli więc jesteśmy chorzy, to nie przesadzajmy ze zbytnią czułością.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski