Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pies połknie skarpetkę...

Dorota Dejmek
Do użądleń dochodzi najczęściej w okolicach pyska psa, który jest bardzo czuły i podatny na działania owada
Do użądleń dochodzi najczęściej w okolicach pyska psa, który jest bardzo czuły i podatny na działania owada fot. 123RF
Porady. Odpowiednio przeprowadzona pierwsza pomoc może decydować o życiu zwierzęcia lub o możliwych komplikacjach. Oprócz praktycznych, podstawowych umiejętności, jak pomóc zwierzakowi, konieczne jest także opanowanie opiekuna i zachowanie spokoju.

Zatrzymanie krążenia, złamanie, krwotok, udar słoneczny, ukąszenie przez jadowitego gada... W życiu naszego psa może się zdarzyć wiele dramatycznych sytuacji. Szybka interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna, ale zanim nasz pies znajdzie się w rękach fachowca, także i my możemy zadziałać, udzielając zwierzęciu pierwszej pomocy. Dziś kolejna, trzecia część porad, jak postępować w tak trudnych i stresujących dla opiekuna sytuacjach.

Ciało obce

Nieodpowiednio dobrane zabawki mogą być dla naszego pupila niebezpieczne. Odgryzione fragmenty mogą zostać połknięte; gorzej, jeśli zwierzę połknie większy element, może to bowiem doprowadzić do zaczopowania światła przewodu pokarmowego. Jednak nie tylko zabawki stanowią potencjalne zagrożenie. Części garderoby, sznurek, biżuteria, kapsel od butelki, kamienie, kasztany... Apetyt psów jest nieograniczony.

Kiedy spostrzeżemy, że nasz pupil zjadł rzecz mogącą mu zaszkodzić, musimy działać. W zależności od tego, jakiej wielkości był połknięty przedmiot lub czy był toksyczny, trzeba podjąć różne kroki. Jeśli pies zjadł np. skarpetkę, reklamówkę, folię lub piłkę, należy jak najszybciej, w ciągu 30 minut, wywołać u niego wymioty. Jak podaje portal www.vetopedia.pl, najskuteczniejsza jest woda utleniona. Wodę utlenioną podajemy nierozcieńczoną w ilości jednej łyżki stołowej bezpośrednio do pyska zwierzaka, biorąc pod uwagę wielkość psa. Można również podać słoną wodę. Pies w bardzo krótkim czasie powinien zwymiotować zawartość żołądka. Ale wymioty można zastosować tylko w przypadku stałych przedmiotów. Jeżeli pies spożył płyn, toksyczne lub żrące substancje, wymiotów nie wolno wywoływać, bo skutki mogą być opłakane - podrażnienie całego przełyku. W takiej sytuacji natychmiast trzeba udać się do lekarza weterynarii, aby nie doszło do wchłonięcia substancji.

Sznurki i inne długie przedmioty - jeśli wystają z pyska psa - można spróbować delikatnie wyjąć. Kiedy jednak napotykamy najmniejszy nawet opór, natychmiast zaprzestajemy tej czynności, możemy bowiem uszkodzić wewnętrzne organy zwierzaka. Zdarza się, że nie znamy dokładnego czasu spożycia niedozwolonego przedmiotu - wówczas należy bacznie psa obserwować. Czy ma apetyt, bawi się, a jego zachowanie nie odbiega od standardowego? Konieczna jest kontrola odchodów; pies powinien wydalić ciało obce w ciągu 48 godzin. Możemy przeoczyć ten moment, ale jeśli zwierzę wygląda na zdrowe i normalnie się wypróżnia, nie powinno nas to niepokoić. Jeżeli jednak pies ma problemy z wypróżnianiem się, należy natychmiast udać się do lekarza - zapewne przedmiot zatkał światło przewodu pokarmowego. Zbyt późna reakcja może doprowadzić do nagromadzenia się toksyn w organizmie lub martwicy części jelit. Lekarz weterynarii zrobi prześwietlenie, aby zlokalizować ciało obce. Słabo cieniujące przedmioty (tkaniny, drewno, niektóre gatunki gumy, tworzywa sztuczne) lokalizowane są za pomocą badania kontrastowego. Weterynarz zastosuje odpowiednie metody, aby usunąć przedmiot, jeśli jednak nie przyniosą zadowalających efektów, konieczny będzie zabieg chirurgiczny przeprowadzony pod narkozą.

Użądlenie przez owada

W zasadzie pojedyncze użądlenie przez osę lub pszczołę nie bywa zbyt niebezpieczne dla zwierzęcia. Jeżeli w skórze zostało żądło owada, delikatnie je wyjmujemy i odkażamy rankę, np. octem winnym, sokiem z cytryny, sodą oczyszczoną. Dla złagodzenia bólu robimy zimny okład lub stosujemy gotowe preparaty, np. Fenistil żel.

Inaczej sprawa może się przedstawiać w przypadku dużego szerszenia lub kilku użądleń naraz - mogą być przyczyną wystąpienia u zwierzaka objawów uczulenia. Do użądleń dochodzi najczęściej w okolicach pyska psa, który jest najbardziej czuły i podatny na tego rodzaju działania owada. Jeżeli zwierzę wykazuje objawy uczulenia: silny obrzęk, wysypkę, świąd czy zaczerwienienie skóry, konieczna jest wizyta u lekarza.

W sporadycznych przypadkach może dojść u psa do wstrząsu anafilaktycznego, przyczyniającego się do zaburzeń krążenia i oddychania.

Nasze psy mogą zostać także pogryzione przez mrówki i komary, co wywołuje zazwyczaj jedynie miejscowe podrażnienia skóry i stosunkowo niegroźne skutki; także kontakt z pewnymi odmianami gąsienic powoduje u czworonogów silne miejscowe swędzenie i podrażnienie skóry.

Ukąszenie przez gada

Opaskę uciskową na szerokość dłoni zakładamy powyżej miejsca ukąszenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu, a następnie ranę odkażamy. Dla złagodzenia bólu możemy obłożyć ją lodem lub zimnym okładem. Interwencja weterynaryjna powinna nastąpić niezwłocznie, ponieważ stan psa wymagać będzie podania mu surowicy oraz leków wspomagających. Lekarzowi podajemy informację, jak wyglądał jadowity gad, będący sprawcą ukąszenia.

Ukąszenia meduzy

Do tego typu zdarzeń może dojść podczas urlopu nad morzem, ale raczej nie nad Bałtykiem. Ukąszenia są dość trudne do zdiagnozowania przez opiekuna psa, należy więc zachować ostrożność, jeśli znajdziemy się w miejscu obfitującym w te stworzenia. Jeśli przypuszczamy, że doszło do ukąszenia lub oparzenia, skorzystajmy z pomocy weterynaryjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski