Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy pies się drapie...

AMS
- ... to zapewne go swędzi. Jeżeli uda się wpaść na trop "sprawcy" samodzielnie, to dobrze, jednak gdy sobie nie poradzimy, dobrze odwiedzić lekarza weterynarii.

Przyczyny świądu u psa mogą być przeróżne i często bardzo prozaiczne. Mogliśmy np. zwierzę wykąpać w szamponie, którego nie toleruje albo nie udało nam się dokładnie tego szamponu spłukać. Mogliśmy też dać psu coś do zjedzenia, po czym ma reakcję alergiczną. W lecie podrażnienie skóry może spowodować spacer po kwitnącej łące. Jeżeli pies się drapie (bądź intensywnie wylizuje), ma krosty i zaczerwienioną skórę, dobrze jest zmienić miejsce spacerów na 2-3 tygodnie. Postawienie diagnozy w takich przypadkach bywa banalnie proste, ale czasem też bardzo trudne. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny, czyli alergenu i usunięcie go z otoczenia .

Być może zwierzę ma pchłę; wystarczy nawet jedna, która spowoduje rozwój atopowego zapalenia skóry. Są psy, które mają tysiące pcheł, ale drapią się tylko wtedy, gdy któraś je ukąsi. Gdy jednak pies jest uczulony na enzymy zawarte w ślinie pcheł, to wystarczy jedna i pies może wyglądać jak jedna wielka rana. Jeśli wiemy, że miewa takie kłopoty sezonowo, w określonych porach roku, najlepiej będzie zabezpieczać go systematycznie przed ektopasożytami. Na rynku mamy teraz bardzo wiele preparatów, które są łatwe w użyciu i bezpieczne.

Podstawowym objawem alergii jest świąd. Oczywiście mógł się pies podrapać w krzakach i zainfekować drobne skaleczenia, wtedy rozwija się powierzchowna infekcja skóry (bądź głębokie ropne zapalenie), ale o alergii, czy nadwrażliwości nie ma mowy. Takie zmiany również będą go niepokoiły, będzie się drapał, tarmosił, wygryzał.

Istnieją pracownie, gdzie można zwierzętom robić testy alergiczne (śródskórne). Niestety, ich wybór jest niewielki; obejmuje podstawowe, powszechnie występujące w środowisku alergeny. Czasem jednak to wystarcza, by ustalić, czego nasz psiak powinien unikać.

Psy stosunkowo często bywają uczulone na środki chemiczne pojawiające się w ich otoczeniu. To mogą być proszki do prania, płyny do płukania, do mycia podłóg, pasty, a także kosmetyki używane przez właścicieli. Często też pojawiają się problemy skórne bądź oddechowe związane z kwitnącymi i pylącymi roślinami. Psy mają również alergie pokarmowe, a na wiosnę i wczesnym latem mogą miewać uporczywe stany zapalne spojówek i natrętny katar (czemu winne są alergeny wziewne).

Czasem, gdy pies się drapie, możemy zauważyć, że jego skóra jest wysuszona, a na sierści pojawia się łupież. Nie jest on chorobą, a tylko jednym z pojawiających się objawów rozmaitych stanów chorobowych. Pojawiać się może w stanach niedoborowych, gdy w diecie brak np. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, biotyny. Nie można jednak generalizować. Aby ustalić, jaka jest przyczyna świądu albo innych kłopotów dermatologicznych, trzeba oprzeć się na badaniu klinicznym, popartym wnikliwym wywiadem i często zrobić dodatkowe badania.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski