Gdy rozliczamy się z fiskusem, pamiętajmy o potrzebujących

KATARZYNA HOŁUJ
Dzięki "1 procentowi" w tej kolonii mogły wziąć udział dzieci, których bliscy przegrali walkę z chorobą FOT. STOWARZYSZENIE HOSPICYJNE "BĄDŹMY RAZEM"
Dzięki "1 procentowi" w tej kolonii mogły wziąć udział dzieci, których bliscy przegrali walkę z chorobą FOT. STOWARZYSZENIE HOSPICYJNE "BĄDŹMY RAZEM"
Jak wynika z danych Urzędu Skarbowego w Myślenicach, z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy - rozliczając się z fiskusem - decydują się wesprzeć organizacje pożytku publicznego. W roku 2010 uczyniło to 16 021 osób, w 2011 - 19 294, a rok temu już 22 344. Tendencja jest wyraźnie wzrostowa.

Dzięki "1 procentowi" w tej kolonii mogły wziąć udział dzieci, których bliscy przegrali walkę z chorobą FOT. STOWARZYSZENIE HOSPICYJNE "BĄDŹMY RAZEM"

POWIAT. Coraz częściej przekazujemy 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Wśród najczęściej wybieranych nie ma jednak żadnej z terenu naszego powiatu.

Tym samym rośnie też kwota, która trafia do tych organizacji. - W roku ubiegłym podatnicy rozliczający się w naszym urzędzie przekazali na rzecz OPP łączną kwotę 1 100 539 złotych. To o ponad 95 000 zł więcej niż rok wcześniej - mówi Anna Boryczko z Urzędu Skarbowego w Myślenicach.

Wspierają lokalne środowisko. Niektórzy

- Na jaki cel przeznaczę 1 procent w tym roku? Jeszcze nie wiem - mówi Andrzej Topa, dyrektor ośrodka kultury i sportu w Dobczycach. - Poprzednio było to stowarzyszenie, które działa w Myślenicach, a pomaga dzieciom niepełnosprawnym. Jeśli mam komuś przekazać pieniądze, to wolę temu, o kim wiem czym się zajmuje i jak działa. Po drugie - popieram swoje lokalne środowisko.

Starosta myślenicki Józef Tomal od lat wspiera myślenicką fundację "Pomoc dzieciom specjalnej troski". Trochę z sentymentu, jak mówi, bo od lat mieszka na Górym Przedmieściu, gdzie ona działa. Przede wszystkim jednak dlatego, że wie, iż dobrze wykorzystują te pieniądze, m.in. na dożywanie uczniów. - Nie bez znaczenia jest to, że jestem na miejscu i mogę naocznie sprawdzic jak wydawane są środki.

Jak widać jednak po liczbach, lokalne organizacje przegrywają z dużymi, które albo są związane z kościołem, albo których twarzą jest znana postać. Niezmiennie od kilku lat czołówkę najchętniej obdarowywanych tworzą: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" oraz Fundacja św. Ojca Pio.

Jak mówi Anna Boryczko, podatnicy coraz częściej wskazują konkretny cel, na który przekazują swój "1 procent". - Podanie celu szczegółowego powoduje, że wraz z kwotą organizacja otrzymuje informację, na jaki cel powinna przeznaczyć otrzymane od podatnika pieniądze, może to być ratowanie życia i zdrowia konkretnej osoby, wsparcie wskazanej placówki czy danego fragmentu działalności statutowej - mówi.

Nie licząc pierwszej z tych organizacji, pod której auspicjami działa myślenicka Stacja Opieki Caritas i "Betania", nie ma w tym gronie organizacji z terenu powiatu myślenickiego. A tych uprawnionych na otrzymanie 1 procenta jest kilkanaście. Każda różnymi możliwymi kanałami (m.in. ulotki, plakaty) zabiega o takie wsparcie.

To tylko 1 procent. a dużo może

- Co roku prosimy mieszkańców regionu o wpisanie naszego numeru KRS w rozliczeniu rocznym - mówi Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem" z Wiśniowej.

- To czasem oznacza kilka, kilkanaście złotych, innym razem setki złotych, ale gdy razem działamy okazuje się, że 1 procent może mieć siłę tysięcy. W 2012 roku zebraliśmy ponad 78 tysięcy złotych, z tego 30 tysiące zł przekazano na cztery indywidualne subkonta naszych podopiecznych - twierdzi Ewa Dudzik-Urbaniak.

Te pieniądze pozwalają na zakup leków, materiałów medycznych niezbędnych w leczeniu oraz na dojazdy na leczenie, zarówno dzieci jak i dorosłych. Bez takiej pomocy nie byłoby możliwe wysłanie dzieci, których bliscy byli podopiecznymi hospicjum,ale przegrali walkę w chorobą, na dwutygodniowe kolonie w Bieszczadach, jak w ubiegłym roku, czy obdarowanie prezentami z okazji Dzień Dziecka i Mikołajek dzieci chorych i osieroconych.

W NASZYM POWIECIE NA "1 PROCENT" CZEKAJĄ:

* Stowarzyszanie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych "Kolonia" (Harbutowice) KRS 0000039520

* Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Myślenicach KRS 0000137171

* Ochotnicza Straż Pożarna w Sułkowicach - Kuźnia KRS 0000139536

* Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich KRS 0000144165

* Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Krzczonów KRS 0000203622

* Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego KRS 0000212209

* Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - koło w Myśleniach KRS 0000280606

* "Bądźmy razem" Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej KRS 0000343690

* Fundacja "Pomoc dzieciom specjalnej troski" KRS 0000022559

* Stowarzyszenie Ochrony i Promocji Zdrowia KRS 0000073471

* Dzieci które kochacie - Fundacja Archon+ KRS 0000255774

myslenice@dziennik.krakow.pl

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie