Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy sprawca nie ma OC

(MM)
Poszkodowany ma również prawo do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów, między innymi na zakup leków
Poszkodowany ma również prawo do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów, między innymi na zakup leków Fot. archiwum
Prawo i ubezpieczenia. Do wniosku powinniśmy dołączyć wyniki wszelkich wykonanych badań i konsultacji. Na ich podstawie zostanie określony poniesiony uszczerbek na zdrowiu.

Osoba, która uczestniczyła w zdarzeniu z nieubezpieczonym kierowcą, ma pełne prawo do uzyskania odszkodowania. W takiej sytuacji wypłatą świadczeń zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Spore ryzyko spotkania oko w oko

W Polsce posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, jednakże nie wszyscy kierowcy decydują się na zakup polisy. Z danych zaprezentowanych przez UFG wynika, że po polskich drogach porusza się około 100-120 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. W związku z tym ryzyko związane z udziałem w zdarzeniu, którego sprawca jest nieubezpieczony, jest spore. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak w takiej sytuacji starać się o wypłatę odszkodowania.

Osobie poszkodowanej w wypadku przede wszystkim należy się wypłata zadośćuczynienia za doznane obrażenia. Wszystkie swoje roszczenia powinno się kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgłoszenie szkody następuje poprzez dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który oferuje zakup polisy OC. Najlepiej jest zrobić to u ubezpieczyciela, u którego kierowca ma wykupioną własną polisę, ponieważ pomoże to usprawnić proces likwidacyjny. Do wniosku o wypłatę odszkodowania trzeba dołączyć m.in. dokumentację medyczną.

- Dzięki odpowiednio skompletowanej dokumentacji będziemy mogli ubiegać się o adekwatne świadczenie - tłumaczy Edyta Szymkowiak, p.o. dyrektora departamentu dochodzenia roszczeń Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanym w uzyskaniu należnego odszkodowania.

Do wniosku powinniśmy dołączyć wyniki wszelkich wykonanych badań i konsultacji. Na ich podstawie zostanie określony uszczerbek na zdrowiu, który jest pomocny w ocenie rozmiaru szkody i ustaleniu wysokości należnego zadośćuczynienia.

Warto się postarać

Warto pamiętać, że zadośćuczynienie nie jest jedynym świadczeniem, o które można się ubiegać. Poszkodowany ma również prawo do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów na dojazd do placówek medycznych, zakup leków czy tych związanych z zabiegami rehabilitacyjnymi.

W przypadku, gdy zniszczone zostało mienie, sprawca zdarzenia ma obowiązek pokryć wszelkie koszty związane z jego naprawą.

Dodatkowo można starać się o zwrot kosztów związanych z holowaniem, wynajęciem pojazdu zastępczego oraz o rekompensatę za utratę wartości rynkowej samochodu. Poszkodowany może się starać m.in. o zwrot kosztów związanych z holowaniem.

motofakty.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski