Gdy wybuchło powstanie styczniowe... do Ojcowa przybywali ochotnicy. W 160 rocznicę oddano cześć bohaterom. Było widowisko i wspomnienia

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie
Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Ojcowie Barbara Ciryt
W Ojcowie był obóz powstańczy. Tu w dolinie Prądnika 160 lat temu także zaczynało się powstanie styczniowe. W niedzielę, 22 stycznia, jak co roku, oddano hołd powstańcom, upamiętniając to jedno z najtragiczniejszych polskich powstań narodowych. Była modlitwa w Kaplicy na Wodzie, przemarsz zebranych, pokazy rekonstruktorów i ognisko powstańcze.

Na niedzielne uroczystości do Ojcowa przybyli przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych z kilku okolicznych samorządów. Przyszli także mieszkańcy z okolicy i turyści. Wspólnie oddawali cześć powstańcom styczniowym.

Już podczas mszy św. ks. Stanisław Langner, proboszcz parafii Ojców-Grodzisko powiedział, że niektórzy - zwłaszcza młodzi - myślą, że 160 lat to odległy czas.

Jednak w ostatnich czach - w obliczu wojny na Ukrainie - coraz częściej myślimy, że to powstanie styczniowe bardzo się do nas przybliżyło - mówił podczas kazania.

Jednakże rocznicowe obchody pod hasłem "Hołd bohaterom nieść..." zaczęły się już w sobotę, 21 stycznia od mszy w Kaplicy na Wodzie. Organizatorem sobotnich obchodów było Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa. Po mszy uczestników zaproszono na sesję popularnonaukową w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

To tutaj w budynku nowego wówczas Hotelu pod Łokietkiem była wówczas kwatera główna oddziału powstańców, którym dowodził pułkownik Apolinary Kurowski. Tu była kancelaria sztabowa, koszary i szpital. Gdy przybywało ochotników powstańców, to rozlokowywano ich po okolicznych chałupach wiejskich od Ojcowa po Pieskową Skałę, ale także w zamku. Byli ochotnicy do walki, ale nie uzbrojeni. Jedni próbowali zdobyć broń myśliwską, inni kosy przekuwali na sztorc jak w powstaniu kościuszkowskim, bo lepszej broni nie mieli. Na ziemiach krakowskich właśnie w dolinie Prądnika przygotowywano się do walk narodowowyzwoleńczych.

Ojcowski Park Narodowy z władzami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi organizowali uroczystości w niedzielę 22 stycznia od mszy w Kaplicy na Wodzie. To było upamiętnienie tamtej nocy sprzed 160 lat, gdy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Miało on charakter wojny partyzanckiej, było największym polskim powstaniem narodowym, trwającym najdłużej, ale zakończonym przegraną powstańców.

Niedzielne uroczystości w Ojcowie odbyły się się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Na placu przed budynkami dawnych hoteli pod Łokietkiem i pod Kazimierzem przed tablicą pamiątkową prowadzono według ceremoniału wojskowego. Tu oddano cześć bohaterom.

Z okazji uroczystości w Ojcowie list do dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go wydelegowany z warszawy do Ojcowa Piotr Ćwik, zastępca szefa kancelarii prezydenta RP. Prezydent zapewniał, że łączy się z uczestnikami uroczystości - składając hołd bohaterom zmagań o wolną Polskę. Przypomniał, że powstanie było największym zrywem na ziemiach Rzeczypospolitej rozdartej przez zaborców.

Z bronią w ręku Polacy wystąpili przeciwko carskiemu imperium, nieuznającemu naszych praw do samostanowienia i niszczącemu polskość w procesie zaciekłej rusyfikacji. Nasz naród przemówił potężnym głosem dumy i protestów, który stopniowo narastał w coraz liczniejszych krwawo tłumionych manifestacjach patriotycznych, aż po płomień niepodległościowej insurekcji... Z pamięci o styczniowym zrywie uformowały się drogi do niepodległości w roku 1918 - napisał prezydent Andrzej Duda.

Był także list do uczestników obchodów od Mariusza Błaszczaka, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej. Zaznaczał, że powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym zrywem niepodległościowym.

Po raz kolejny potwierdzało istnienie w Europie silnego i zdeterminowanego narodu, który w imię wolności i posiadania własnej państwowości nigdy nie zawahał się walczyć i będzie to czynić aż do pożądanego skutku - zaznaczył w liście wicepremier.

A minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas rocznicowego świętowania mówił o obowiązku troski o ten depozyt, jakim jest zakorzeniona w Ojcowskim Parku Narodowym - historia powstania styczniowego. Mówił o powstańcach m.in. żuawach śmierci, elitarnym oddziale polskim oddziale wojskowym powstania styczniowego sformułowanym właśnie w Ojcowie. To, ci którzy składali przysięgę, że nigdy się nie cofną - zwyciężą, albo zginą.

Bohaterów powstania przypominano nie tylko w przemówieniach, był także hołd przed tablicą pamiątkową oraz apel poległych i salwa honorowa. A ponadto wspomnienia powstańców poprzez rekonstrukcje, osoby przebrane za konkretnych bohaterów powstania, ale także żołnierzy, chłopów - kosynierów. Były także w strojach z XIX wieku, także te, które po upadku powstania - na znak narodowej żałoby - ubierały się na czarno.

Grupa rekonstrukcyjna przygotowała pokazy musztrę, szermierki i wyposażenia powstańczego. Było też tradycyjne ognisko powstańcze, występ Reprezentacyjnej Orkiestry z Cianowic i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Ojcowie wspominano m.in. Romualda Traugutt, który objął urząd dyktatora powstania styczniowego, Francesco Nullo, włoskiego żołnierza i działacza narodowego, który zginął w powstaniu styczniowym. Ale także nawiązując do dzisiejszej sytuacji - wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie - wspominano Ukraińca Andrija Potebnię, który był oficerem armii rosyjskiej, ale wziął udział w powstaniu styczniowym po stronie polskiej. Walczył w bitwie pod Pieskową Skałą pod dowództwem Langiewicza, a następnie wziął udział w bitwie pod Skałą pod dowództwem Jeziorańskiego i tam zginął w wieku 25 lat.

Kolędowanie polsko-ukraińskie na zamku w Pieskowej Skale

Kolędowanie polsko-ukraińskie na zamku w Pieskowej Skale. Pr...

Wzrosła liczba działalności gospodarczych i spółek z kapitałem ukraińskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie