Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gdzie dorabia prezydent?

AGNIESZKA MAJ
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
Prezydent Jacek Majchrowski w ubiegłym roku zarobił w Urzędzie Miasta 165 tys. zł - taka kwota znalazła się w jego najnowszym oświadczeniu majątkowym, które samorządowcy muszą składać co roku do 1 maja.

Fot. Anna Kaczmarz

POLITYKA. Prof. Jacek Majchrowski więcej zarabia jako wykładowca na prywatnej uczelni niż jako prezydent Krakowa

Zarobki prezydenta wzrosły nieznacznie: tylko o około 1 tys. Miesięcznie prezydent zarabia ok. 10 tys. zł brutto.

Trwa plebiscyt "Dziennika Polskiego": WYBIERZ NAJLEPSZEGO RADNEGO NOWEJ HUTY >>

Nie jest to jednak jego jedyne źródło dochodu. Za zajęcia w Krakowskiej Akademii, której był współzałożycielem, w ubiegłym roku otrzymywał ok. 17 tys. zł miesięcznie. Tajemnicą jest jednak, ile godzin w miesiącu spędza na tej uczelni prof. Majchrowski. Zatrudniony był także na UJ, gdzie zarabiał 7,4 tys. zł miesięcznie.

Według Grzegorza Stawowego, szefa klubu PO w Radzie Miasta, z oświadczenia majątkowego prezydenta wynika, że zarządzanie miastem to jego dodatkowe hobby, a głównie zajmuje się wykładaniem. - Problem polega na tym, że prezydentowi już nawet nie chce się chcieć. Pensja w Urzędzie Miasta jest dla niego zbyt niska - mówi Grzegorz Stawowy.

Wynagrodzenie prezydenta miasta jest ograniczone ustawą kominową. Dodatkowa praca nie jest jednak zabroniona. Prezydenci, wójtowie i burmistrzowie nie mogą jedynie pracować na etacie, tylko na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub mieć kontrakt profesorski na uczelni. Zgodnie z przepisami, na czas pełnienia funkcji pochodzącej z wyboru, prezydent zostaje oddelegowany ze swojego zakładu pracy, może tam powrócić po skończeniu kadencji.

Prezydent Jacek Majchrowski nie ma najwyższej pensji w Urzędzie Miasta i jego jednostkach. Lepiej od niego zarabiają zastępcy, a także dyrektorzy instytucji miejskich, np. teatrów. Ich pensje nie są ustawowo ograniczone.

Nie wszyscy prezydenci dużych miast dorabiają sobie na uczelniach. Rafał Dutkiewicz, rządzący Wrocławiem, zajmował się tylko zarządzaniem miastem. W ubiegłym roku zarabiał ok. 12 tys. zł miesięcznie. Cieszy się za to opinią najlepszego prezydenta w Polsce.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - podobnie jak Jacek Majchrowski - pracuje także na uczelni. Jednak na uczelni zarabia niewiele: w sumie wynagrodzenie z obu tych miejsc wynosi ok. 14 tys. zł miesięcznie.

Prezydent Krakowa jest jednym z najbogatszych samorządowców w Polsce. Mieszka w domu o powierzchni prawie 650 m kw., który ubezpieczył na kwotę 1 mln zł. Oprócz tego jest właścicielem dwóch mieszkań o łącznej powierzchni 70 m kw. oraz dwóch działek. Ma spore oszczędności: ok. 1,5 mln zł.

Dla porównania: prezydent Warszawy mieszka w domu o powierzchni ok. 200 metrów, a Rafał Dutkiewicz w domu o pow. ok. 240 metrów, za który spłaca kredyt.

Jeszcze do niedawna wśród krakowskich samorządowców od przezydenta bogatszy był radny Patrick den Bult. Czterdziestoletni Holender, który założył rodzinę w Polsce, swój majątek szacuje na ok. 11 mln zł. Teraz jednak już nie jest radnym, przeprowadził się do Wrocławia.

W porównaniu do ubiegłego roku majątek prezydenta Majchrowskiego powiększył się o lexusa 350. W poprzednim roku w oświadczeniu majątkowym prezydent wymienił jako swój samochód peugeota 206. Ma także służbowe auto.

Prezydent Jacek Majchrowski jest także właścicielem 18 obrazów, każdy o wartości ponad 10 tys. zł.

 

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski